Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Známá moderátorka Adéla Banášová překvapila. Vydala knihu, jakou by od ní čekal málokdo

05.10.2017
Známá moderátorka Adéla Banášová překvapila. Vydala knihu, jakou by od ní čekal málokdo

Autor: TV Nova

Popisek: Čerstvě sedmatřicetiletá Adela Banášová, provdaná Vinczeová, je slovenská moderátorka, která se i v Česku proslavila moderováním SuperStar ve dvojici s Leošem Marešem. Ohromně jim to spolu sedlo, dosud je ve vtipnosti žádný jiný moderátorský tým nepřekonal...

Žil byl jeden bača kdesi daleko na salaši jen se dvěma ovečkami. Jmenovaly se Květa a Milada. S bačou se příliš nekamarádily, protože bača byl trochu líný, ani na pastvu se mu nechtělo je vyhánět. Tak zní jedna z úvodních pohádek, jejichž autorkou je skutečně Adéla Banášová, zejména na Slovensku velmi populární moderátorka.

Jak stojí v útlé knize, kterou KrajskéListy.cz pozorně pročetly, pohádky mají původ kolem dvaadvacátého roku jejího života, kdy je tehdejší studentka na filozofické fakultě v Bratislavě (obor kulturologie) vytvořila. A kromě toho je doprovodila i řadou vlastních kreseb.

Čím si nejen dětští čtenáři v knize projdou?

Jak hovoří anotace knihy: „Autorkou rozverných pohádek o bytostech z mléka zvaných brynzovníci je populární rozhlasová a televizní moderátorka Adela Banášová, která je známá svým nadhledem, uměním pohotově glosovat a smyslem pro humor. To vše zúročila i při psaní Zapomenutých slovenských pohádek, které vznikly již před deseti lety a nyní se v překladu dostávají i k českým dětem a jejich rodičům."

Z pohádek, které jsme skutečně přečetli, vyplývá jednoznačný cit Banášové pro text. Má velmi bohatou slovní zásobu, hezké a citlivé obraty a podařilo se jí dokonce většinu příběhů dovést do takzvané pointy. Pohádky jsou navíc, jak jsme již řekli, doprovázeny příjemnými ilustracemi, které Banášová sama vytvořila.

V té souvislosti bude jistě dobré připomenout, jak hlubokou tradici právě pohádkové příběhy, kam lze řadit i bajky, mají.

O pohádkách...

Studium pohádky podléhá srovnávacímu bádání od konce 19. století. Výzkumem pohádek se zabývá například společnost Folklore Fellow Communications (FFC). V českém prostředí sahá sběr pohádek až do středověku ke sbírkám kazatelských exempel. Zájem o sbírky lidového podání vzrůstá především od počátku 19. století spolu s romantickým hnutím. Lidové vyprávění je považováno za relikt původní kulturní tradice příslušného národa. To bylo podstatné i pro národní obrození, které velmi zvýšilo význam lidových tradic.

První pohádkovou sbírkou na území čech byla sbírka W. A. Gerleho z roku 1819. Pohádkové edice včetně Gerleho shrnul knihovník, učitel, divadelní, literární kritik a český spisovatel Václav Tille v knize České pohádky do roku 1848. V té době existovalo u nás množství sběratelů pohádek, kteří je převáděli do literární podoby. Tímto procesem byla pohádka upravena, editována a podléhala určitému literárnímu stylu, který byl charakteristický i pro Erbena a Boženu Němcovou. Erben mimo jiné překládal i pohádky z jiných slovanských jazyků, které jsou už dnes vnímány jako součást české folklorní tradice. V českém prostředí převažující počet pohádek nad pověstmi je způsoben zúženým zájmem o studium pohádek v 19. století.

V Českém prostředí se tomuto literárnímu žánru věnovala také bratrská dvojice Čapků, Jan Drda, později i filmový tvůrce Miloš Macourek nebo Marie Kubátová. Za zmínku stojí rovněž několik let staré a pozoruhodné Pohádky pro v(d)ěčné děti, které připravil autor Petr Miroslav Šafra.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace