Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všichni skončíme na dlažbě. Práce bude, ale ne pro nás. Pro roboty; je to ekonomicky výhodnější. Úterní komentář Štěpána Chába

komentář 03.10.2017
Všichni skončíme na dlažbě. Práce bude, ale ne pro nás. Pro roboty; je to ekonomicky výhodnější. Úterní komentář Štěpána Chába

Autor: Falcon / ilustrační foto

Popisek: Snímek z filmu Já, robot

Ekonomové Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora si přečetli zprávu OECD o zavádění ´průmyslu 4.0´ a začínají bít na poplach napříč médii. Podle OECD jsme se ocitli na vrcholu zemí, které průmysl 4.0 ovlivní nejvíce. Ocitli jsme se tam společně se Slovenskem. A bohužel, hrdost na naše prvenství není tak docela na místě. Proč? Protože důsledky dopadnou na všechny.

Co je průmysl 4.0? Čtvrtá průmyslová revoluce, která nahradí stroji namáhavou a do zblbnutí se opakující činnost v zaměstnání. U pásu prostě člověk stát nemusí. Jeho údělem je tvořit, být kreativní, žít. Průmysl 4.0 je digitalizace výroby, robotizace, automatizace. A je to téma, kterého bychom se měli bát, pokud se mu už nyní nezačneme přizpůsobovat. 

Máslo jako tahoun voleb 2017

Je opravdu směšné, že politickým tématem před volbami se stalo máslo, nikoliv budoucnost republiky co se zaměstnanosti týká. Podle zprávy OECD v České republice do patnácti let zmizí 45 % pracovních míst. Politici odkojení verneovkami nejspíš předpokládají, že průmysl 4.0 je jen hloupé blábolení nadšených futurologů, kteří si přetechnizovaný svět vysnili ve své technikou omámené mysli. Ekonomické oddělení korporací ovšem neblouzní, nýbrž hledá jak ušetřit a vydělat. Ušetří a vydělá na tom, že odstraní zaměstnance a nahradí je stroji. 

Za co to prvenství?

Politické elity se posledních 27 let intenzivně snažily, abychom se stali montovnou a skladem. Tedy zemí, která necílí u obyvatel na odbornost, na výzkum, na kreativitu, ale na podřízenectví, podržtaškovství a mírnou otupělost, co se vlastní budoucnosti týká. Máme makat a držet hubu. Nazdar, nic jiného se po nás nechce. Jak uvádí Markéta Šichtařová, tak souhra nízkých platů a montoven nás doslova předurčuje k tomu, abychom se stali výraznou obětí průmyslu 4.0. Což jí zpráva OECD jedině potvrdila. 

15 let? To je spousta času. Nebo není?

Máme ještě 15 let? Nemáme. Průmysl 4.0 se bude zavádět postupně. Například výroba revolučních akumulátorů z dílny HE3DA, za kterou stojí geniální vědec Jan Procházka, v těchto dnech začíná na Havířovsku výstavbu továrny, kde se akumulátory budou produkovat. Továrna bude zcela automatizovaná. Tedy v duchu filozofie a ekonomie průmyslu 4.0. 

Na jednu stranu je to výborná zpráva

Proč? Máme možnost začít se vyvíjet, začít prosazovat namísto otupělosti kreativitu. Přeučit se, dát svým životům nový směr. Je-li vaší milou zábavou okukovat program v televizi, trochu svůj koníček omezte a věnujte se samostudiu. Hledejte se v něčem, co by vás do budoucnosti uživilo. A své děti posílejte na obory, které jim dají naději se v novém světě udat a žít si na úrovni. Nejrozumnějším rozhodnutím bude studium IT. Někdo všechnu tu automatizovanou verbež musí naprogramovat a být kreativní. V IT je zcela jednoznačně největší potenciál.

Nejde předpovídat na 15 let dopředu?

Častá výtka proti myšlenkám, které se obracejí do vzdálenější budoucnosti, než je zítřejší oběd. Ano, co my víme, co bude za pět, deset, natož za patnáct let. Příští rok se může Evropou prohnat apokalypsa války a začneme zase od píky a programátor bude placen o dost hůře, než třeba zedník nebo milicionář nějakého dalšího zvrhlého režimu, který nás může čekat. Ale predikovaná budoucnost je daná a společnost se k ní mocnými tempy blíží. Proto není od věci s takovou budoucností i počítat a nedat svého potomka na svářečský učňák, ale na něco trochu rozumnějšího. 

Ještě je tu základní nepodmíněný příjem

Jako určitou kotvu lze brát základní nepodmíněný příjem. Ten stojí na následujícím principu: Státní kasa je schopná každému obyvateli republiky měsíčně vyplatit určitou sumu k přežití. Tato suma se nezakládá na zásluhách ani dokazování sociálních poměrů na úřadech. A není podmíněna ani tím, zda pracujete nebo nepracujete. Základní nepodmíněný příjem by ovšem vyrušil všechny dávky sociálního zabezpečení. Včetně důchodů. V současné době vypočítali ekonomové zastávající myšlenku základního nepodmíněného příjmu, že by každý občan České republiky mohl dostat něco přes 6 000,- Kč měsíčně. To není mnoho. 

Myšlenka základního nepodmíněného příjmu je tématem, které brouzdá napříč celým světem. A na desítkách míst již byla zkušebně zavedená. Podrobnosti naleznete zde. Kritici základního nepodmíněného příjmu tvrdí, že princip bezzásluhového vyplácení by vedl k lenosti a silné závislosti na státu. Mnoha případy bylo toto tvrzení vyvrácené. Viz například na Wikipedii. Základní nepodmíněný příjem by se mohl stát souputníkem průmyslu 4.0. Ale to jsou jen spekulace.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace