Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výsledek „korektní“ politiky Angely Merkelové: Většina Němců ji už nechce, ztrácí i koaliční partnery. A triumf pravice v Sasku

komentář 26.09.2017
Výsledek „korektní“ politiky Angely Merkelové: Většina Němců ji už nechce, ztrácí i koaliční partnery. A triumf pravice v Sasku

Foto: Youtube, repro

Popisek: Angela Merkelová utrpěla výhru...

KOMENTÁŘ Výsledky nedělních parlamentních voleb v Německu byly do jisté míry překvapením, ale jen pro toho, kdo odmítá respektovat, že politickou scénu v této zemi začíná stále více ovlivňovat téma migrace. Je mimo jakoukoliv pochybnost, že mnoho německých občanů potrestalo donedávna velmi oblíbenou kancléřku Merkelovou za to, že podcenila jejich obavy o bezpečnost. A je velmi pravděpodobné, že pokud vznikne koalice s programově odlišnými stranami FDP a Zelenými, tak se toto téma stane zásadním.

Na druhé straně je faktem, že Merkelová zaplatila daň nejen za migrační krizi, ale také za velkou koalici i za dlouhé vládnutí. A její chyby budou mít pro Německo fatální dopad, což výsledky voleb jasně signalizují.  Zatímco většina českých médií to ignoruje či bagatelizuje, podle těch německých je to právě Merkelová, kdo svou vítací migrační politikou přispěl k výraznému vzestupu protimigrační strany Alternativa pro Německo. Mnoho německých občanů jí vyčítá, že CDU  kvůli řešení migrační krize zanedbala jejich problémy. Vadí jim také, že se v Německu stále více zostřují rozdíly mezi vrstvou bohatých a chudých.  Protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo  podle  poloviny německých voličů lépe než ostatní strany pochopila, že už se řada lidí necítí ve své  zemi bezpečně. Dokazuje to průzkum veřejného mínění pro televizi ARD. 

Triumf v Sasku

Ostatně ne náhodou triumfovala Alternativa ve východní části Německa a v sousedním Sasku dokonce volby vyhrála. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, jak  nespokojenost voličů v Sasku stoupá. A nelze se vůbec divit. Zatímco pracovití Němci obětavě pomáhají imigrantům a všemožně o ně pečují, množství mladých, luxusně oblečených muslimských mladíků vysedává v kavárnách a celé hodiny telefonují. Jejich zahalené manželky mezitím tráví čas nakupováním. Vzhledem k tomu, že se v zemi stalo tabu  hovořit otevřeně o problémech, které přinesla migrační vlna,  poslušní Němci to respektovali, ale nakonec vše Merkelové anonymně sečetli při volbách. A je to také jeden z důvodů, proč se předvolební výzkumy lišily od skutečných volebních výsledků a konzervativní unie CDU/CSU  ztratila důvěru více než milionu voličů. 

Hořké vítězství

Zcela právem tak označují někteří komentátoři vítězství Merkelové za hořké. Při sestavování nové koalice nemá totiž příliš na vybranou. Dosavadní partner, sociální demokraté z SPD, se rozhodli odejít do opozice a tím rovněž dali najevo nemalou frustraci z vládnutí pod vedením Merkelové. Tradiční spolupráci s CDU bezprostředně po volbách zpochybnil šéf CSU  Horst Seehofer. Podle části členů této strany by se měla posunout více doprava, aby znovu získala voliče, kteří dali přednost právě protestnímu programu Alternativy pro Německo. Mimo jiné už myslí na zemské volby, které se uskuteční v Bavorsku v příštím roce. Nakonec vzal ale Seehofer zpátečku a oznámil, že jeho strana nepovažuje ukončení koalice s CDU za správnou cestu. Další společné vládnutí však rozhodně nebude snadné. Vždyť to byl právě Seehofer, kdo kancléřku Merkelovou kvůli migrační politice tvrdě kritizoval a velmi dobře si uvědomoval, že se občané Bavorska právem strachují o svoji bezpečnost. 

Obávaná varianta

Každopádně je zřejmé, že nastávající koaliční vyjednávání budou velmi náročná a někteří politologové si myslí, že se je nepodaří do konce roku ukončit. Hlavním důvodem je fakt, že Merkelová nemá moc možnosti a do koalice se Zelenými a liberály z FDP se jí příliš nechce. Stále prý doufá, že sociální demokraté svoje rozhodnutí odejít do opozice nakonec ještě změní.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .      

Vložil: Adéla Hofmanová