Výsledek „korektní“ politiky Angely Merkelové: Většina Němců ji už nechce, ztrácí i koaliční partnery. A triumf pravice v Sasku
komentář
26.09.2017
Foto: Youtube, repro
Popisek: Angela Merkelová utrpěla výhru...
KOMENTÁŘ Výsledky nedělních parlamentních voleb v Německu byly do jisté míry překvapením, ale jen pro toho, kdo odmítá respektovat, že politickou scénu v této zemi začíná stále více ovlivňovat téma migrace. Je mimo jakoukoliv pochybnost, že mnoho německých občanů potrestalo donedávna velmi oblíbenou kancléřku Merkelovou za to, že podcenila jejich obavy o bezpečnost. A je velmi pravděpodobné, že pokud vznikne koalice s programově odlišnými stranami FDP a Zelenými, tak se toto téma stane zásadním.
Na druhé straně je faktem, že Merkelová zaplatila daň nejen za migrační krizi, ale také za velkou koalici i za dlouhé vládnutí. A její chyby budou mít pro Německo fatální dopad, což výsledky voleb jasně signalizují. Zatímco většina českých médií to ignoruje či bagatelizuje, podle těch německých je to právě Merkelová, kdo svou vítací migrační politikou přispěl k výraznému vzestupu protimigrační strany Alternativa pro Německo. Mnoho německých občanů jí vyčítá, že CDU kvůli řešení migrační krize zanedbala jejich problémy. Vadí jim také, že se v Německu stále více zostřují rozdíly mezi vrstvou bohatých a chudých. Protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo podle poloviny německých voličů lépe než ostatní strany pochopila, že už se řada lidí necítí ve své zemi bezpečně. Dokazuje to průzkum veřejného mínění pro televizi ARD.
Triumf v Sasku
Ostatně ne náhodou triumfovala Alternativa ve východní části Německa a v sousedním Sasku dokonce volby vyhrála. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, jak nespokojenost voličů v Sasku stoupá. A nelze se vůbec divit. Zatímco pracovití Němci obětavě pomáhají imigrantům a všemožně o ně pečují, množství mladých, luxusně oblečených muslimských mladíků vysedává v kavárnách a celé hodiny telefonují. Jejich zahalené manželky mezitím tráví čas nakupováním. Vzhledem k tomu, že se v zemi stalo tabu hovořit otevřeně o problémech, které přinesla migrační vlna, poslušní Němci to respektovali, ale nakonec vše Merkelové anonymně sečetli při volbách. A je to také jeden z důvodů, proč se předvolební výzkumy lišily od skutečných volebních výsledků a konzervativní unie CDU/CSU ztratila důvěru více než milionu voličů.
Hořké vítězství
Zcela právem tak označují někteří komentátoři vítězství Merkelové za hořké. Při sestavování nové koalice nemá totiž příliš na vybranou. Dosavadní partner, sociální demokraté z SPD, se rozhodli odejít do opozice a tím rovněž dali najevo nemalou frustraci z vládnutí pod vedením Merkelové. Tradiční spolupráci s CDU bezprostředně po volbách zpochybnil šéf CSU Horst Seehofer. Podle části členů této strany by se měla posunout více doprava, aby znovu získala voliče, kteří dali přednost právě protestnímu programu Alternativy pro Německo. Mimo jiné už myslí na zemské volby, které se uskuteční v Bavorsku v příštím roce. Nakonec vzal ale Seehofer zpátečku a oznámil, že jeho strana nepovažuje ukončení koalice s CDU za správnou cestu. Další společné vládnutí však rozhodně nebude snadné. Vždyť to byl právě Seehofer, kdo kancléřku Merkelovou kvůli migrační politice tvrdě kritizoval a velmi dobře si uvědomoval, že se občané Bavorska právem strachují o svoji bezpečnost.
Obávaná varianta
Každopádně je zřejmé, že nastávající koaliční vyjednávání budou velmi náročná a někteří politologové si myslí, že se je nepodaří do konce roku ukončit. Hlavním důvodem je fakt, že Merkelová nemá moc možnosti a do koalice se Zelenými a liberály z FDP se jí příliš nechce. Stále prý doufá, že sociální demokraté svoje rozhodnutí odejít do opozice nakonec ještě změní.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Adéla Hofmanová