Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výsledek „korektní“ politiky Angely Merkelové: Většina Němců ji už nechce, ztrácí i koaliční partnery. A triumf pravice v Sasku

komentář 26.09.2017
Výsledek „korektní“ politiky Angely Merkelové: Většina Němců ji už nechce, ztrácí i koaliční partnery. A triumf pravice v Sasku

Autor: Youtube, repro

Popisek: Angela Merkelová utrpěla výhru...

KOMENTÁŘ Výsledky nedělních parlamentních voleb v Německu byly do jisté míry překvapením, ale jen pro toho, kdo odmítá respektovat, že politickou scénu v této zemi začíná stále více ovlivňovat téma migrace. Je mimo jakoukoliv pochybnost, že mnoho německých občanů potrestalo donedávna velmi oblíbenou kancléřku Merkelovou za to, že podcenila jejich obavy o bezpečnost. A je velmi pravděpodobné, že pokud vznikne koalice s programově odlišnými stranami FDP a Zelenými, tak se toto téma stane zásadním.

Na druhé straně je faktem, že Merkelová zaplatila daň nejen za migrační krizi, ale také za velkou koalici i za dlouhé vládnutí. A její chyby budou mít pro Německo fatální dopad, což výsledky voleb jasně signalizují.  Zatímco většina českých médií to ignoruje či bagatelizuje, podle těch německých je to právě Merkelová, kdo svou vítací migrační politikou přispěl k výraznému vzestupu protimigrační strany Alternativa pro Německo. Mnoho německých občanů jí vyčítá, že CDU  kvůli řešení migrační krize zanedbala jejich problémy. Vadí jim také, že se v Německu stále více zostřují rozdíly mezi vrstvou bohatých a chudých.  Protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo  podle  poloviny německých voličů lépe než ostatní strany pochopila, že už se řada lidí necítí ve své  zemi bezpečně. Dokazuje to průzkum veřejného mínění pro televizi ARD. 

Triumf v Sasku

Ostatně ne náhodou triumfovala Alternativa ve východní části Německa a v sousedním Sasku dokonce volby vyhrála. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, jak  nespokojenost voličů v Sasku stoupá. A nelze se vůbec divit. Zatímco pracovití Němci obětavě pomáhají imigrantům a všemožně o ně pečují, množství mladých, luxusně oblečených muslimských mladíků vysedává v kavárnách a celé hodiny telefonují. Jejich zahalené manželky mezitím tráví čas nakupováním. Vzhledem k tomu, že se v zemi stalo tabu  hovořit otevřeně o problémech, které přinesla migrační vlna,  poslušní Němci to respektovali, ale nakonec vše Merkelové anonymně sečetli při volbách. A je to také jeden z důvodů, proč se předvolební výzkumy lišily od skutečných volebních výsledků a konzervativní unie CDU/CSU  ztratila důvěru více než milionu voličů. 

Hořké vítězství

Zcela právem tak označují někteří komentátoři vítězství Merkelové za hořké. Při sestavování nové koalice nemá totiž příliš na vybranou. Dosavadní partner, sociální demokraté z SPD, se rozhodli odejít do opozice a tím rovněž dali najevo nemalou frustraci z vládnutí pod vedením Merkelové. Tradiční spolupráci s CDU bezprostředně po volbách zpochybnil šéf CSU  Horst Seehofer. Podle části členů této strany by se měla posunout více doprava, aby znovu získala voliče, kteří dali přednost právě protestnímu programu Alternativy pro Německo. Mimo jiné už myslí na zemské volby, které se uskuteční v Bavorsku v příštím roce. Nakonec vzal ale Seehofer zpátečku a oznámil, že jeho strana nepovažuje ukončení koalice s CDU za správnou cestu. Další společné vládnutí však rozhodně nebude snadné. Vždyť to byl právě Seehofer, kdo kancléřku Merkelovou kvůli migrační politice tvrdě kritizoval a velmi dobře si uvědomoval, že se občané Bavorska právem strachují o svoji bezpečnost. 

Obávaná varianta

Každopádně je zřejmé, že nastávající koaliční vyjednávání budou velmi náročná a někteří politologové si myslí, že se je nepodaří do konce roku ukončit. Hlavním důvodem je fakt, že Merkelová nemá moc možnosti a do koalice se Zelenými a liberály z FDP se jí příliš nechce. Stále prý doufá, že sociální demokraté svoje rozhodnutí odejít do opozice nakonec ještě změní.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .      

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace