Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krásná Grace Kelly obětovala kariéru, aby zachránila Monako. Ale nakonec za to zaplatila životem

26.09.2017
Krásná Grace Kelly obětovala kariéru, aby zachránila Monako. Ale nakonec za to zaplatila životem

Autor: fotonin.com

Popisek: Americká filmová hvězda Grace Kelly, později monacká kněžna Gracia Patricia

Příběh jedné z nejkrásnějších a nejslavnějších žen všech dob, mezinárodně proslulé filmové hvězdy a později monacké kněžny Grace Kelly, připomíná pohádku. Bohužel však se špatným koncem. Její zářivá kariéra totiž před pětatřiceti lety předčasně skončila kvůli tragické autonehodě. A dodnes se spekuluje, proč a jak k ní došlo. Není to však jediný otazník nad smrtí této okouzlující ženy, která mimo jiné pomohla zachránit Monako a podstatnou část svého života věnovala pomoci chudým a nemocným.

Její životní dráhu nedávno velmi zajímavě vylíčil velkofilm Grace, v němž hlavní role vytvořili Nicol Kidman a Tim Roth. Poté co byl na okázalé premiéře uveden na 67. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Cannes, vyvolal velké vášně a rodina monackého knížete se od něj zcela distancovala. Filmoví kritici, historici i diváci se kvůli němu dosud dohadují, jak dalece respektuje tento životopisný snímek fakta a zda není spíš fiktivním příběhem, jehož cílem je zvýšit návštěvnost v kinech.

Není to dokument, ale fikce

Při jeho hodnocení je však třeba brát v úvahu, že nejde o dokument, ale o zdařilou uměleckou fikci, zásadně inspirovanou skutečnými událostmi. Ostatně tak film Grace brání i jeho režisér Olivier Dahan. Je například mimo jakoukoliv pochybnost, že hlavní zápletka snímku odpovídá historii. Monako se skutečně ocitlo v roce 1962 ve vážné politické krizi, způsobené nepřátelskými postoji legendárního francouzského prezidenta Charlese de Gaulla. Ten vyhrožoval blokádou tohoto daňového ráje, a dokonce i vojenským zásahem kvůli tomu, že občané Monaka nemuseli platit daně, a tak se tam přestěhovalo mnoho bohatých Francouzů a firem. Spornější ovšem, je zda kněžna Grace dokázala svým půvabem a šarmem natolik okouzlit de Gaulla, že od záměru vojensky obsadit Monako upustil. Krize byla totiž nakonec vyřešena kompromisem, kdy byla možnost neplatit daně pro nové obyvatele a firmy výrazně omezena.

Definitivní konec

Realitě však odpovídají scény, v nichž se snaží slavný režisér Alfréd Hitchcock přimět Grace, aby účinkovala v jeho filmu Marnie, a přijede kvůli tomu za ní dokonce do Monaka. Grace po návratu k filmování velmi toužila, avšak právě kvůli probíhající krizi se nakonec rozhodla filmovou kariéru definitivně ukončit. Podobně zcela odpovídá skutečnosti, že Grace měla velké problémy naučit se francouzsky, ale nakonec tento těžký úkol skvěle zvládla. Díky svému chování si ji občané Monaka velmi oblíbili a do dějin Monaka se zapsala jako „kněžna jejich srdcí“. Ostatně díky své slávě přivedla do knížectví množství slavných a bohatých osobností, a přispěla tak k jeho rozkvětu. Dnes zde tvoří celých třicet procent obyvatel milionáři a miliardáři.

Bez happy endu

Oproti skutečnosti se však zásadně liší závěrečný happy end, v němž si kníže Rainier a Grace vyznávají lásku. Ve skutečnosti však nebylo jejich manželství příliš šťastné, pár se postupně natolik odcizil, že se dokonce Grace odstěhovala do Paříže. Životem ve zlaté kleci, nevydařeným manželstvím, problémy s dospívajícími dětmi a v neposlední řadě i projevy stárnutí byla natolik frustrovaná, že začala stále více pít. A právě alkohol se mohl stát příčinou její tragické dopravní nehody, k níž došlo 14. září 1962 na nepřehledné cestě, vedoucí do Monaka. Dodnes se o ní spekuluje, podle některých svědků ve skutečnosti řídila automobil její sedmnáctiletá dcera Stefanie, podle oficiální verze byla příčinou nehody mozková mrtvice, která kněžnu při řízení postihla. Ať už ale bylo důvodem její smrti cokoliv, nelze pochybovat o tom, že kněžna Grace zaplatila za svoji pohádku životem. Na konci svého života totiž byla hluboce nešťastnou, ponižovanou a předčasně zestárlou ženou s podlomeným zdravím.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo byli viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace