Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragická a předčasná smrt nejobdivovanějších a nejkrásnějších žen světa. Byla nespravedlivá, nebo milosrdná?

24.09.2017
Tragická a předčasná smrt nejobdivovanějších a nejkrásnějších žen světa. Byla nespravedlivá, nebo milosrdná?

Foto: YouTube / repro

Popisek: Maria Callas

Letos si připomínáme výročí předčasné smrti hned několika žen, které jsou považovány za nejkrásnější, nejobdivovanější nebo nejfotografovanější za uplynulých padesát let. Patřily k nim operní diva Maria Callas, filmová hvězda a později monacká kněžna Grace Kelly a také anglická princezna Diana.

Právě před čtyřiceti lety se uzavřela kariéra jedné z nejslavnějších operních pěvkyň dvacátého století, Marie Callas. Celý její dramatický život byl ve znamení neustálých vzletů a pádů. Přes nesporný pěvecký talent se jí zpočátku nedařilo ani na operních scénách. Smůlu, která ji pronásledovala například v Americe, kde o ni neměli příliš zájem nebo zde dostávala podřadné příležitosti, nakonec prolomila náhoda.

Přes noc hvězdou

V době, kdy působila v Benátkách, totiž zaskočila za nemocnou kolegyni Carosiovou v opeře Puritáni a přes noc se stala hvězdou. Výrazně jí pomohl také sňatek s italským podnikatelem Meneghinim, posléze jejím impresáriem. A v neposlední řadě obdiv, který chovala k velké filmové hvězdě té doby, Audrey Hebpurn. Chtěla vypadat přesně jako tato půvabná křehká herečka, a tak původně stokilová diva drasticky zhubla a začala se líčit, česat a oblékat jako její idol. Výsledek byl senzační. Callas se proměnila v nádhernou a elegantní  krasavici, vzbuzující ohromnou pozornost, kamkoliv přišla. Brzy získala angažmá na nejlepších operních scénách světa, ať už šlo o milánskou La Scalu, nebo newyorskou Metropolitní operu, kde excelovala v roli Normy. Právě na ní dokázala, že je nejen skvělou sopranistkou s rozsahem tří oktáv, ale také vynikající herečkou se strhujícím dramatickým projevem.

Callas vs. Tebaldi

Její atraktivní vzhled i profesní úspěchy však měly i stinné stránky. Callas si začala užívat slávy i bohatství, často se zúčastňovala mnoha večírků a prestižních společenských akcí, na nichž patřila k nejzářivějším celebritám. Dosud nesmírně pracovitá a cílevědomá umělkyně přestala dbát na přísný režim, pro kariéru operní sólistky nezbytný, což mělo fatální následky. Postupně ztrácela hlas a několik jejích vystoupení skončilo naprostým fiaskem. Namísto ní triumfovala její největší sokyně Renata Tebaldi. Mimochodem, o jejich vzájemném soupeření nedávno odvysílala stanice ČT Art velmi zajímavý dokument, nazvaný Callas vs. Tebaldi. Navzdory tomu, že se Renata Tebaldi dlouhá léta těšila obrovské přízni svých fanoušků a respektu operních kritiků, je dnes téměř zapomenutou divou, zatímco její největší rivalka Callas veřejnost dodnes fascinuje, točí se o ní filmy a píší divadelní hry.

Řecká tragédie

Volný pád proslulé „La diviny“ nastal, když se zamilovala do proslulého svůdníka, řeckého miliardáře Aristotela Onassise, který ji zahrnul přepychem. Jejich vášnivý románek i různé skandály plnily stránky celosvětového tisku. Callas se kvůli němu nakonec rozvedla a oba způsobili nesmírné utrpení svým dosavadním partnerům. Maria si s ním užívala ještě víc, tím spíš, že on ji přemlouval, aby svoji kariéru ukončila, což byla nakonec donucena učinit již ve svých jednačtyřiceti letech. Jenže Onassis ji nakonec zradil, když se z vypočítavosti tajně oženil s nejslavnější ženou té doby Jacqueline Kennedy. Podle jejích přátel jí to zlomilo srdce, i když dál zůstala jeho milenkou, a dokonce se s ní veřejně ukazoval. Navíc trpěla řadou dalších chorob a ztrácela zrak. Zemřela zcela opuštěná ve svém pařížském bytě ve věku pouhých třiapadesáti let. Onassis, zdeptaný nepodařeným manželstvím s Jackie Kennedy a smrtí vlastního syna, zemřel dva roky předtím.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo byli viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová