Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragická a předčasná smrt nejobdivovanějších a nejkrásnějších žen světa. Byla nespravedlivá, nebo milosrdná?

24.09.2017
Tragická a předčasná smrt nejobdivovanějších a nejkrásnějších žen světa. Byla nespravedlivá, nebo milosrdná?

Autor: YouTube / repro

Popisek: Maria Callas

Letos si připomínáme výročí předčasné smrti hned několika žen, které jsou považovány za nejkrásnější, nejobdivovanější nebo nejfotografovanější za uplynulých padesát let. Patřily k nim operní diva Maria Callas, filmová hvězda a později monacká kněžna Grace Kelly a také anglická princezna Diana.

Právě před čtyřiceti lety se uzavřela kariéra jedné z nejslavnějších operních pěvkyň dvacátého století, Marie Callas. Celý její dramatický život byl ve znamení neustálých vzletů a pádů. Přes nesporný pěvecký talent se jí zpočátku nedařilo ani na operních scénách. Smůlu, která ji pronásledovala například v Americe, kde o ni neměli příliš zájem nebo zde dostávala podřadné příležitosti, nakonec prolomila náhoda.

Přes noc hvězdou

V době, kdy působila v Benátkách, totiž zaskočila za nemocnou kolegyni Carosiovou v opeře Puritáni a přes noc se stala hvězdou. Výrazně jí pomohl také sňatek s italským podnikatelem Meneghinim, posléze jejím impresáriem. A v neposlední řadě obdiv, který chovala k velké filmové hvězdě té doby, Audrey Hebpurn. Chtěla vypadat přesně jako tato půvabná křehká herečka, a tak původně stokilová diva drasticky zhubla a začala se líčit, česat a oblékat jako její idol. Výsledek byl senzační. Callas se proměnila v nádhernou a elegantní  krasavici, vzbuzující ohromnou pozornost, kamkoliv přišla. Brzy získala angažmá na nejlepších operních scénách světa, ať už šlo o milánskou La Scalu, nebo newyorskou Metropolitní operu, kde excelovala v roli Normy. Právě na ní dokázala, že je nejen skvělou sopranistkou s rozsahem tří oktáv, ale také vynikající herečkou se strhujícím dramatickým projevem.

Callas vs. Tebaldi

Její atraktivní vzhled i profesní úspěchy však měly i stinné stránky. Callas si začala užívat slávy i bohatství, často se zúčastňovala mnoha večírků a prestižních společenských akcí, na nichž patřila k nejzářivějším celebritám. Dosud nesmírně pracovitá a cílevědomá umělkyně přestala dbát na přísný režim, pro kariéru operní sólistky nezbytný, což mělo fatální následky. Postupně ztrácela hlas a několik jejích vystoupení skončilo naprostým fiaskem. Namísto ní triumfovala její největší sokyně Renata Tebaldi. Mimochodem, o jejich vzájemném soupeření nedávno odvysílala stanice ČT Art velmi zajímavý dokument, nazvaný Callas vs. Tebaldi. Navzdory tomu, že se Renata Tebaldi dlouhá léta těšila obrovské přízni svých fanoušků a respektu operních kritiků, je dnes téměř zapomenutou divou, zatímco její největší rivalka Callas veřejnost dodnes fascinuje, točí se o ní filmy a píší divadelní hry.

Řecká tragédie

Volný pád proslulé „La diviny“ nastal, když se zamilovala do proslulého svůdníka, řeckého miliardáře Aristotela Onassise, který ji zahrnul přepychem. Jejich vášnivý románek i různé skandály plnily stránky celosvětového tisku. Callas se kvůli němu nakonec rozvedla a oba způsobili nesmírné utrpení svým dosavadním partnerům. Maria si s ním užívala ještě víc, tím spíš, že on ji přemlouval, aby svoji kariéru ukončila, což byla nakonec donucena učinit již ve svých jednačtyřiceti letech. Jenže Onassis ji nakonec zradil, když se z vypočítavosti tajně oženil s nejslavnější ženou té doby Jacqueline Kennedy. Podle jejích přátel jí to zlomilo srdce, i když dál zůstala jeho milenkou, a dokonce se s ní veřejně ukazoval. Navíc trpěla řadou dalších chorob a ztrácela zrak. Zemřela zcela opuštěná ve svém pařížském bytě ve věku pouhých třiapadesáti let. Onassis, zdeptaný nepodařeným manželstvím s Jackie Kennedy a smrtí vlastního syna, zemřel dva roky předtím.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo byli viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace