Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tahle bába chce zaútočit na Oscara. Převezla mladé, ale...

komentář 15.09.2017
Tahle bába chce zaútočit na Oscara. Převezla mladé, ale...

Popisek: Bába z ledu: Zuzana Kronerová a Pavel Nový

KOMENTÁŘ, FOTOGALERIE Po hubených letech se pokusí čeští filmaři získat Oscara a tentokrát mají nemalé šance. Tragikomedie Bohdana Slámy Bába z ledu totiž již v Americe výrazně uspěla, a tak se pokusí štěstí zopakovat i příští rok na jubilejním, devadesátém vyhlašování Cen americké filmové akademie Oscar.

Aby na Oscarech Bába z ledu zabodovala v kategorii nejlepší zahraniční cizojazyčný film, musela si vybojovat vítězství v prvním kole, prozatím domácím. A to se podařilo.  Členové české Filmové akademie ji do nejprestižnější filmové soutěže na světě vybrali z třinácti domácích titulů. Konkuroval jí například nový hit Svěráka Po strništi bos nebo Hřebejkovo Zahradnictví. Česká porota se dokonce vzácně shodla s názory většiny diváků, kteří by Bábu z ledu vybrali také (na největším českém filmovém serveru CSFD.cz má Bába z ledu pěkné hodnocení, 69 %). Pochvalují si, že neuspěl například Křižáček, „nejlínější film“ letošního Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na straně druhé se ale obávají, že ho možná cizí akademici nepochopí. To snad ale nehrozí. 

Odvážná bába

Líbí se jim, že jde o film nejen s pozoruhodným příběhem, ale také mimořádnými hereckými výkony, na nichž museli protagonisté skutečně pořádně zapracovat. A to nebývá v české kinematografii takovou samozřejmostí, jako v zahraničí. Většina českých herců se většinou spokojí s tím, že hrají sami sebe (což je v tomto případě například Pavel Nový), a jen vzácně jsou ochotni pro svoji roli udělat něco navíc. A to Zuzana Kronerová coby Bába z ledu předvádí v míře nebývalé, když se na „stará“ kolena začala odvážně otužovat, aby se mohla při natáčení ponořit do ledové vody a nenechala se zastoupit dvojnicí (pro spravedlnost připomínám, že Pavel Nový činí totéž, nicméně pro něj je dlouholetá otužilost samozřejmostí). Její výkon v tomto filmu diváci zcela právem oceňují nejvíce a drží jí palce, aby na Oscarech uspěla.

 

Variace na staré téma

Smysluplný je i příběh o emancipaci stárnoucí ženy, na níž rodina parazituje, nicméně podobné romance o seniorech, kteří se vzepřeli rodinnému stereotypu, otročině domácích prací a čekání na smrt, byly zpracovány již mnohokrát, více či méně zdařile. K těm nejnovějším u nás patří Teorie tygra, kde se naopak od rodiny snaží osvobodit mužský hrdina v podání Jiřího Bartošky. Také on se ale spokojil především se svým charismatem stárnoucího fešáka s cigárem.

 

Nepovedený sitcom?

To, zda Bába z ledu na Oscarech uspěje, se téměř nikdo neodváží odhadnout. Čeští kritici, jakkoliv si tvorby Bohdana Slámy váží za jeho vážná dramata o různých outsiderech, z tohoto díla příliš nadšeni nejsou. Také oni  tleskají především Kronerové. Iva Přivřelová z E 15  je přesvědčená, že právě tato skvělá slovenská herečka drží celý film stále nad vodou, ale některé scény podle ní připomínají spíše nepovedený sitcom. Rovněž Marcel Kabát chválí na serveru lidovky.cz dva hlavní představitele, ale jinak superlativy šetří. Podle  něj je Bába z ledu spíše chválou otužování a drůbeže. 

Čím vlastně je?

Jako obvykle velmi přísný kritik Martin Svoboda  sice oceňuje, že Sláma si v Bábě z ledu  opět dělá „to svoje“ a škodolibě  odmítá uspokojit jak  milovníky komedií, tak  ctitele artu, ale podle něj tento film neví, čím má vlastně být. „Má být Bába z ledu realistická, nebo ne? Má vyprávět o lidech, nebo archetypech? Kde leží hranice záměrné přehnanosti a nepřesvědčivého scénáře? Je takřka nemožné si v tom udělat jasno a k filmu se řádně postavit. A nejde se ubránit pocitu, že v tomto případě bude tahle ambivalence pravděpodobně chybou tvůrců, ne rafinovaným plánem,“ ptá se Svoboda na  serveru aktualne.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .   

Vložil: Adéla Hofmanová

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace