Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tahle bába chce zaútočit na Oscara. Převezla mladé, ale...

komentář 15.09.2017
Tahle bába chce zaútočit na Oscara. Převezla mladé, ale...

Popisek: Bába z ledu: Zuzana Kronerová a Pavel Nový

KOMENTÁŘ, FOTOGALERIE Po hubených letech se pokusí čeští filmaři získat Oscara a tentokrát mají nemalé šance. Tragikomedie Bohdana Slámy Bába z ledu totiž již v Americe výrazně uspěla, a tak se pokusí štěstí zopakovat i příští rok na jubilejním, devadesátém vyhlašování Cen americké filmové akademie Oscar.

Aby na Oscarech Bába z ledu zabodovala v kategorii nejlepší zahraniční cizojazyčný film, musela si vybojovat vítězství v prvním kole, prozatím domácím. A to se podařilo.  Členové české Filmové akademie ji do nejprestižnější filmové soutěže na světě vybrali z třinácti domácích titulů. Konkuroval jí například nový hit Svěráka Po strništi bos nebo Hřebejkovo Zahradnictví. Česká porota se dokonce vzácně shodla s názory většiny diváků, kteří by Bábu z ledu vybrali také (na největším českém filmovém serveru CSFD.cz má Bába z ledu pěkné hodnocení, 69 %). Pochvalují si, že neuspěl například Křižáček, „nejlínější film“ letošního Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na straně druhé se ale obávají, že ho možná cizí akademici nepochopí. To snad ale nehrozí. 

Odvážná bába

Líbí se jim, že jde o film nejen s pozoruhodným příběhem, ale také mimořádnými hereckými výkony, na nichž museli protagonisté skutečně pořádně zapracovat. A to nebývá v české kinematografii takovou samozřejmostí, jako v zahraničí. Většina českých herců se většinou spokojí s tím, že hrají sami sebe (což je v tomto případě například Pavel Nový), a jen vzácně jsou ochotni pro svoji roli udělat něco navíc. A to Zuzana Kronerová coby Bába z ledu předvádí v míře nebývalé, když se na „stará“ kolena začala odvážně otužovat, aby se mohla při natáčení ponořit do ledové vody a nenechala se zastoupit dvojnicí (pro spravedlnost připomínám, že Pavel Nový činí totéž, nicméně pro něj je dlouholetá otužilost samozřejmostí). Její výkon v tomto filmu diváci zcela právem oceňují nejvíce a drží jí palce, aby na Oscarech uspěla.

 

Variace na staré téma

Smysluplný je i příběh o emancipaci stárnoucí ženy, na níž rodina parazituje, nicméně podobné romance o seniorech, kteří se vzepřeli rodinnému stereotypu, otročině domácích prací a čekání na smrt, byly zpracovány již mnohokrát, více či méně zdařile. K těm nejnovějším u nás patří Teorie tygra, kde se naopak od rodiny snaží osvobodit mužský hrdina v podání Jiřího Bartošky. Také on se ale spokojil především se svým charismatem stárnoucího fešáka s cigárem.

 

Nepovedený sitcom?

To, zda Bába z ledu na Oscarech uspěje, se téměř nikdo neodváží odhadnout. Čeští kritici, jakkoliv si tvorby Bohdana Slámy váží za jeho vážná dramata o různých outsiderech, z tohoto díla příliš nadšeni nejsou. Také oni  tleskají především Kronerové. Iva Přivřelová z E 15  je přesvědčená, že právě tato skvělá slovenská herečka drží celý film stále nad vodou, ale některé scény podle ní připomínají spíše nepovedený sitcom. Rovněž Marcel Kabát chválí na serveru lidovky.cz dva hlavní představitele, ale jinak superlativy šetří. Podle  něj je Bába z ledu spíše chválou otužování a drůbeže. 

Čím vlastně je?

Jako obvykle velmi přísný kritik Martin Svoboda  sice oceňuje, že Sláma si v Bábě z ledu  opět dělá „to svoje“ a škodolibě  odmítá uspokojit jak  milovníky komedií, tak  ctitele artu, ale podle něj tento film neví, čím má vlastně být. „Má být Bába z ledu realistická, nebo ne? Má vyprávět o lidech, nebo archetypech? Kde leží hranice záměrné přehnanosti a nepřesvědčivého scénáře? Je takřka nemožné si v tom udělat jasno a k filmu se řádně postavit. A nejde se ubránit pocitu, že v tomto případě bude tahle ambivalence pravděpodobně chybou tvůrců, ne rafinovaným plánem,“ ptá se Svoboda na  serveru aktualne.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .   

Vložil: Adéla Hofmanová

Galerie