Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Nesnesitelné utrpení Richarda Müllera. Těžce nemocný zpěvák zhubnul padesát kilogramů

komentář 11.09.2017
Nesnesitelné utrpení Richarda Müllera. Těžce nemocný zpěvák zhubnul padesát kilogramů

Autor: ČT

Popisek: Richard Müller: Nepoznaný

KOMENTÁŘ Nový dokumentární film, nazvaný Richard Müller: Nepoznaný je pro mnohé diváky skutečně šokující podívanou. Zpěváka, který patří již celé čtvrtstoletí k nejvýraznějším osobnostem české a slovenské hudební scény, doslova obnažuje v situacích, kdy ho jeho vážná psychická nemoc fatálně poznamenala a znemožnila mu, aby pokračoval ve své úspěšné hudební kariéře.

Film, na němž pracoval režisér Miro Remo tři roky, je  mimořádně cenný a u nás nemá obdoby. Naprosto výjimečným způsobem totiž dokumentuje, jakému nesnesitelnému utrpení je vystaven člověk, trpící duševní poruchou, maniodepresivní psychózou. Zároveň evokuje dobu, kdy byl Richard Müller zářící hvězdou první kategorie a jeho písničky se staly obrovskými hity, ale pak začal jeho strmý pád. Načas se dokonce rozhodl, že se svojí kariérou končí. Naštěstí svůj názor změnil a rozhodně to nebyl kalkul, jak je tomu v jiných případech, kdy někteří zpěváci ohlásili konec kariéry, aby vzápětí učinili slavný comeback.

 

Smutný portrét

Z mnoha scén působivého dokumentu je patrné, jak mimořádně těžké je pro něj každé vystoupení. Léky, které musí brát ve stavu těžkých depresí, jej do značné míry paralyzují, a tak často není schopen ani tvořit, ani zpívat.  Jeden ze záběrů jej zachytil ve studiu, kde se snaží nahrát novou píseň. Vzápětí zjistí, že to zkrátka nezvládne a musí se omluvit celému týmu. To, že nedokáže včas natočit slíbenou desku, protože je na  dně svých sil, ho ještě více stresuje a zvyšuje jeho úzkosti.

 

110 koncertů a padesát kilogramů

Vůbec nejsilnější jsou však pasáže z turné, které absolvoval se slovenskou vokální skupinou Fragile v roce 2014. Kamera jej zachytila v okamžicích, kdy leží ve své šatně naprosto vyčerpaný a musí odpočívat. Jeho tým (před nímž nezbývá než s úctou smeknout), o něj pečuje jako o malé dítě. Obléknou ho, upraví a  téměř nemohoucího dovedou na jeviště. Tam Richard jako zázrakem,   s pomocí Fragile  odzpívá svoje největší hity. Když se děkuje publiku, jeho smutný obličej prozrazuje, že ani není schopen se z úspěchu radovat. A je neuvěřitelné, že v tomto stavu  dokázal absolvovat  110 koncertů. Jak vyčerpávající pro něj byly, dokazuje fakt, že během tohoto turné zhubnul padesát kilogramů. 

Pohled do soukromí

Výjimečný dokument Mira Rema je pro Müllerovy četné fanoušky zajímavý také tím, že využívá jeho bohatý vlastní  filmový archiv, který nechává nahlédnout i do intimity soukromí. Například do několika šťastných let, které prožil se svojí první manželkou Soňou,  populární slovenskou hlasatelkou a moderátorkou.  Když však jeho tři osudové ženy promluvily o  společném životě, prozradily,  jak těžké bylo s tak složitou osobností, jakou Richard je, žít. Velmi  působivá je například zpověď jeho bývalé partnerky Ivy Bittové. 

Naprosto souhlasím k kritikem Kamilem Fillou, že tento dokument vytváří k Richardu Müllerovi obrovský soucit a že přináší zážitek, který se málokdy podaří. Lze jen spekulovat, proč se od něj zpěvák nakonec distancoval. Vždyť teprve díky němu mohli diváci mnohé pochopit a dokonce tomuto geniálnímu  umělci leccos odpustit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .      

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace