Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Měl to hrát Nárožný a Zázvorková, prozradil režisér Menzel. Vesničko má středisková byl podle něj nejlepší scénář, který kdy držel v ruce, jenže…

10.09.2017
Měl to hrát Nárožný a Zázvorková, prozradil režisér Menzel. Vesničko má středisková byl podle něj nejlepší scénář, který kdy držel v ruce, jenže…

Autor: YouTube / repro

Popisek: Film Vesničko má středisková se točil v Křečovicích nedaleko Slap

Film Vesničko má středisková, který natočil v roce 1985 Jiří Menzel, patřil k největším diváckým hitům české socialistické kinematografie. A vtipné je, že byl zatracován jak před revolucí, protože prý šlo o hanobení socialistického venkova, tak po revoluci, pro změnu protože prý venkov a socialismus idealizoval, což dokládá typickou českou povahu, jak režisér vzpomínal v pořadu Příběhy filmů na Streamu.

Film se natáčel v obci Křečovice, která se nachází nedaleko Slap zhruba 50 kilometrů od Prahy. Ještě nedávno v této vesnici visela rudá hvězda u nápisu JZD Neveklov, zřejmě měli místní smysl pro humor. Kromě natáčení slavného filmu je mimochodem tahle vesnice významná coby rodiště Josefa Suka, skladatele a houslisty. Ten zde má také muzeum. 

Scénář vznikl vlastně omylem

Jak to už u geniálních děl někdy bývá, film neměl vlastně ani vzniknout, světlo světa spatřil náhodou, jak vzpomínal Jiří Menzel: „Na Barrandově omylem zaplatili někomu za synopsi dvakrát. Sekretářka z toho studia poprosila Zdeňka Svěráka, že potřebuje dvě stránky strojopisu čehokoliv, aby se mohlo předstírat, že je ještě jiný námět. Že ti lidé nedostali peníze jen tak za nic, aby nebyl malér kvůli dvěma tisícům,“ vypráví Jiří Menzel o typickém socialistickém nepořádku.

 

Zdeněk Svěrák je geniální

Pro pilného Zdeňka Svěráka to nebyl problém: „Tak on sedl a napsal to bez toho, aniž by myslel na film. Napsal dvě stránky a ty mi přečetl. Protože je geniální, tak i ty dvě stránky byly skvělé. Napsal příběh toho kluka, který je takový jednoduchý a já měl ten záblesk geniality, že jsem mu řekl, aby napsal něco jiného a z tohoto aby udělal film,“ říká pro Stream Jiří Menzel a dodává: „A Zdeněk,  protože je poctivý, tak to psal několik let!“

 

Nejlepší scénář, co jsem držel v ruce

Trvalo ještě dlouhých sedm let, než zvládl pečlivý Zdeněk Svěrák scénář dopsat a dopilovat k naprosté dokonalosti i podle poznámek režiséra. Jiří Menzel ale tvrdí: „Zdeněk si do toho nenechá kecat!“ O scénáři ale mluví naprosto obdivně: „Hned jsem si řekl, že to je ten nejlepší scénář, který jsem kdy držel v ruce. Leccos jsem si ale přimyslel, třeba ten konec jsem udělal jinak. Taky jsem dostal od Zdeňka vynadáno, protože si myslel, že tu scénu, jak se ten kluk pokusí zabít, že jsem to odbyl. Představoval si to lépe, Zdeněk je přísnej!“ mluví dnes s porozuměním. 

Místo Labudy a Ježkové Nárožný a Zázvorková

Co bylo ale zcela v režisérových rukou, bylo obsazení filmu, které doznalo určitých změn. Například hlavní úlohu řidiče Pávka měl původně hrát Petr Nárožný, který by se svými cholerickými výjevy byl také skvělý, ale Marián Labuda zase Pávkovi vtisknul určitou laskavost. Do filmu obsadil Jiří Menzel také nehereckou hvězdu filmů Miloše Formana Miladu Ježkovou, její úlohu měla hrát původně Stella Zázvorková, která nemohla. A tak Jiří Menzel požádal Miladu Ježkovou, která neměla o roli vlastně ani zájem: „Ona nechtěla, měla zaplacený zájezd někam, takže nemohla točit. Ty dva dny, co jsme točili v zimě, jsme museli natočit znova.“ Na Miladu Ježkovou ale pěje ódy: „Ta paní byla senzační, a to ji objevil Miloš Forman. Potkali ji v tramvaji a zeptali se jí, jestli by nechtěla hrát ve filmu. Ona nechtěla, ale pak si řekla, že holky potřebují věno a že se honorář bude hodit. Ona to hraní ani nebrala vážně. Nevěděla, co to je být ješitný,“ vzpomněl si Jiří Menzel. 

Nedali jim ani korunu slíbených prémií

Díky scénáři, obsazení, skvělé režii se z filmu stal velký hit, který si diváci zamilovali, což nabořilo i systém barrandovských prémií: „Na české filmy se málo chodilo, takže ústřední ředitel vydal směrnici, že když film překročí 50 000 diváků, pak dostanou tvůrci prémii. Vesnička měla skoro 5 000 000 diváků, takže by jim kvůli penězům na odměny nezbyly žádné peníze na filmování, a tak nám nedali nic,“ zakončil režisér.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Michaela Špačková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace