Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Měl to hrát Nárožný a Zázvorková, prozradil režisér Menzel. Vesničko má středisková byl podle něj nejlepší scénář, který kdy držel v ruce, jenže…

10.09.2017
Měl to hrát Nárožný a Zázvorková, prozradil režisér Menzel. Vesničko má středisková byl podle něj nejlepší scénář, který kdy držel v ruce, jenže…

Foto: YouTube / repro

Popisek: Film Vesničko má středisková se točil v Křečovicích nedaleko Slap

Film Vesničko má středisková, který natočil v roce 1985 Jiří Menzel, patřil k největším diváckým hitům české socialistické kinematografie. A vtipné je, že byl zatracován jak před revolucí, protože prý šlo o hanobení socialistického venkova, tak po revoluci, pro změnu protože prý venkov a socialismus idealizoval, což dokládá typickou českou povahu, jak režisér vzpomínal v pořadu Příběhy filmů na Streamu.

Film se natáčel v obci Křečovice, která se nachází nedaleko Slap zhruba 50 kilometrů od Prahy. Ještě nedávno v této vesnici visela rudá hvězda u nápisu JZD Neveklov, zřejmě měli místní smysl pro humor. Kromě natáčení slavného filmu je mimochodem tahle vesnice významná coby rodiště Josefa Suka, skladatele a houslisty. Ten zde má také muzeum. 

Scénář vznikl vlastně omylem

Jak to už u geniálních děl někdy bývá, film neměl vlastně ani vzniknout, světlo světa spatřil náhodou, jak vzpomínal Jiří Menzel: „Na Barrandově omylem zaplatili někomu za synopsi dvakrát. Sekretářka z toho studia poprosila Zdeňka Svěráka, že potřebuje dvě stránky strojopisu čehokoliv, aby se mohlo předstírat, že je ještě jiný námět. Že ti lidé nedostali peníze jen tak za nic, aby nebyl malér kvůli dvěma tisícům,“ vypráví Jiří Menzel o typickém socialistickém nepořádku.

 

Zdeněk Svěrák je geniální

Pro pilného Zdeňka Svěráka to nebyl problém: „Tak on sedl a napsal to bez toho, aniž by myslel na film. Napsal dvě stránky a ty mi přečetl. Protože je geniální, tak i ty dvě stránky byly skvělé. Napsal příběh toho kluka, který je takový jednoduchý a já měl ten záblesk geniality, že jsem mu řekl, aby napsal něco jiného a z tohoto aby udělal film,“ říká pro Stream Jiří Menzel a dodává: „A Zdeněk,  protože je poctivý, tak to psal několik let!“

 

Nejlepší scénář, co jsem držel v ruce

Trvalo ještě dlouhých sedm let, než zvládl pečlivý Zdeněk Svěrák scénář dopsat a dopilovat k naprosté dokonalosti i podle poznámek režiséra. Jiří Menzel ale tvrdí: „Zdeněk si do toho nenechá kecat!“ O scénáři ale mluví naprosto obdivně: „Hned jsem si řekl, že to je ten nejlepší scénář, který jsem kdy držel v ruce. Leccos jsem si ale přimyslel, třeba ten konec jsem udělal jinak. Taky jsem dostal od Zdeňka vynadáno, protože si myslel, že tu scénu, jak se ten kluk pokusí zabít, že jsem to odbyl. Představoval si to lépe, Zdeněk je přísnej!“ mluví dnes s porozuměním. 

Místo Labudy a Ježkové Nárožný a Zázvorková

Co bylo ale zcela v režisérových rukou, bylo obsazení filmu, které doznalo určitých změn. Například hlavní úlohu řidiče Pávka měl původně hrát Petr Nárožný, který by se svými cholerickými výjevy byl také skvělý, ale Marián Labuda zase Pávkovi vtisknul určitou laskavost. Do filmu obsadil Jiří Menzel také nehereckou hvězdu filmů Miloše Formana Miladu Ježkovou, její úlohu měla hrát původně Stella Zázvorková, která nemohla. A tak Jiří Menzel požádal Miladu Ježkovou, která neměla o roli vlastně ani zájem: „Ona nechtěla, měla zaplacený zájezd někam, takže nemohla točit. Ty dva dny, co jsme točili v zimě, jsme museli natočit znova.“ Na Miladu Ježkovou ale pěje ódy: „Ta paní byla senzační, a to ji objevil Miloš Forman. Potkali ji v tramvaji a zeptali se jí, jestli by nechtěla hrát ve filmu. Ona nechtěla, ale pak si řekla, že holky potřebují věno a že se honorář bude hodit. Ona to hraní ani nebrala vážně. Nevěděla, co to je být ješitný,“ vzpomněl si Jiří Menzel. 

Nedali jim ani korunu slíbených prémií

Díky scénáři, obsazení, skvělé režii se z filmu stal velký hit, který si diváci zamilovali, což nabořilo i systém barrandovských prémií: „Na české filmy se málo chodilo, takže ústřední ředitel vydal směrnici, že když film překročí 50 000 diváků, pak dostanou tvůrci prémii. Vesnička měla skoro 5 000 000 diváků, takže by jim kvůli penězům na odměny nezbyly žádné peníze na filmování, a tak nám nedali nic,“ zakončil režisér.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Michaela Špačková