Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To zase byla propaganda. Událost týdne ve veřejnoprávních médiích. Proč zamlčují znepokojivé otázky a idealizují královnu lidských srdcí?

komentář 03.09.2017
To zase byla propaganda. Událost týdne ve veřejnoprávních médiích. Proč zamlčují znepokojivé otázky a idealizují královnu lidských srdcí?

Autor: ČT

Popisek: Diana s Charlesem: Snímek z dokumentu Sedm dnů, které šokovaly celý svět

KOMENTÁŘ V uplynulém týdnu se jednou z mediálně nejsledovanějších událostí stalo dvacáté výročí tragické smrti princezny Diany. Bylo až překvapivé, jak značnou pozornost jí věnovala naše veřejnoprávní média, jak rozhlasová, tak televizní. A stejně zarážející bylo, s jakou mírou propagandy fenomén Diana pojaly. Na rozdíl od soukromých stanic, které odvysílaly dokumenty, mapující vyšetřování okolnosti její smrti, přešly množství dodnes nevysvětlených záhad a znepokojivých otázek bez povšimnutí. Dospěly dokonce k názoru, že Dianina smrt posílila královskou rodinu.

Nejsledovanějším pořadem České televize se stal dokument BBC, nazvaný Sedm dnů, které šokovaly celý svět. Ten ovšem tragédii, která skutečně otřásla Velkou Británii, využil k neskrývané propagandě královské rodiny. Plně se ztotožnil s verzí, že královská rodina se zpočátku k smrti princezny postavila s velmi chladným odstupem, ale na základě veřejného mínění nakonec svoje chování změnila. Královna Alžběta kvůli ní dokonce poprvé po padesáti letech přednesla živý projev, v němž byla nucena připustit, že princezna Diana byla výjimečnou osobností s dobrým srdcem. Dokument vyzněl tak, že smrt Diany vlastně pozici oblíbené královny ještě posílila. Shodou okolnosti vysílala stejný večer renomovaná německá stanice ZDF zcela jiný film, který s nebývalou otevřeností popisoval, že mezi oběma ženami ve skutečnosti  vládla rivalita.

 

Výsměch zpravodaje

Ve speciálním vysílání pořadu ČT 24 Devadesátka na téma „Fenomén Lady Diana- 20 let od smrti“ vyslovil svůj názor i  expert na šlechtické rody Jindřich Forejt, který konstatoval, že smrt princezny způsobila banální dopravní nehoda, i když několik investigativních novinářů a detektivů dokázalo, že tuto nehodu provází řada velmi vážných nejasnosti a otázek.  Připomeňme, že dodnes nikdo seriózně nevysvětlil, proč přijela sanitka s těžce zraněnou Dianou do nemocnice až za hodinu a půl a proč vyšetřovatelé, jak ve Francii, tak v Británii, zamlčeli, že se Dianin vůz ještě před oním tunelem, kde zahynula, srazil s bílým Fiatem Uno.  Zpravodaj ČT ve Velké Británii Bohumil Vostál se však těmto faktům vysmál jako spikleneckým teoriím s tím, že je přiživuje otec Dianina milence Dodi Al-Fayeda.   

Kdo to zavinil?

Česká televize také často cituje Dianiny syny Williama a Harryho, kteří se pohoršují nad tím, že smrt Diany zavinili bulvární fotografové. Také tuto často tradovanou verzi ovšem vyvrátil australský detektiv Colin Mc Laren, stejně jako nespravedlivé obvinění, že překáželi v práci záchranářům. Naopak, byli to právě novináři, kteří okamžitě zavolali záchranku. Je bohužel nesporným faktem, že svým životním stylem, atraktivním zevnějškem a mnoha skandály i tím, jak si často a ráda pouštěla pusu na špacír, vyprovokovala princezna Diana nebývalý zájem médií sama. Ostatně, z mnoha svědectví vyplývá, že svým spřízněným paparazzi předem oznámila, kde a kdy bude pobývat s Dodim. To, že si nechtěli nechat ujít její atraktivní snímky, je zcela pochopitelné. Navíc, největší zájem na jejich zveřejnění měla právě Diana. Fotografiemi na titulních stránkách chtěla vyvolat žárlivost svého předchozího přítele, pákistánského chirurga Hasnata Khana, s nímž měla poměr, ale on ji opustil. Nechtěl být partnerem nejslavnější ženy světa, s čímž se Diana nedokázala smířit.

 

I když se svět možná, podobně jako v případě Marilyn Monroe, nikdy nedozví, proč vlastně Diana zemřela a zda  dokonce nebyla zákeřně zavražděna, nesporné je již nyní, že veřejnosti jsou zamlčována důležitá fakta a je jí předkládán idealizovaný obrázek „princezny lidských srdcí“, jejíž smrt vlastně královskou rodinu posílila. A za hlavního viníka její tragédie jsou falešně označována bulvární média, i když veřejnost hltala každý pikantní detail ze života kontroverzní ikony.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace