Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už mi to leze krkem. Brusel náš vezdejší, budiž veleben; jak bychom asi žili bez jeho zákonů a nařízení? Úterní komentář Pavla Přeučila

komentář 29.08.2017
Už mi to leze krkem. Brusel náš vezdejší, budiž veleben; jak bychom asi žili bez jeho zákonů a nařízení? Úterní komentář Pavla Přeučila

Foto: EUobserver

Popisek: Tady ty perly vznikají...

Zákony, nařízení či omezení, přicházející z Bruselu jako na běžícím pásu už mi lezou vážně krkem. Pomalu neuplyne ani měsíc, aby z bruselských kanceláří nevypadlo nějaké nové nařízení. Zdá se, že bruselští myslitelé nemají nic jiného na práci, než vymýšlet další a další. Vůbec nerespektují, že každá členská země má své zákony, svá nařízení, své vyhlášky, nad nimiž dumali domácí myslitelé mnohdy celá léta. Jsou snad mozky těch bruselských zákonodárců inteligentnější, vyvinutější než těch domácích? Vzhledem ke kuriozitám, které se v nich zrodily, o tom silně pochybuji.

Proč se vlastně omezuje příkon vysavačů?

Zkusil se někdo z vás zamyslet nad přívalem nejrůznějších legislativních opatření, jimiž nás Brusel zahrnuje? Posledním výplodem je už druhý zákaz prodeje vysavačů s vyšším sacím výkonem. Poprvé to bylo před třemi lety, kdy se musel omezit jejich příkon pod 1600 wattů. Zbrusu nová směrnice omezuje příkon vysavačů na 900 wattů a to už je podle řady expertů na hranici fyzikálních zákonů.

Zajímavě o problému hovoří například Radek Hacaperka, šéf Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů ZDE.

Výrobci se podle něj pomalu ale jistě dostávají na hranice svých možností, protože dodržet onu směrnici je přijde na miliardové náklady potřebné na vývoj zcela nových přístrojů, které musí mít nižší výkon, ale zároveň musí být stejně účinné, jako ty výkonnější. Kdo na to doplatí, je spotřebitel, který za úspornější výrobek zaplatí minimálně o třetinu více.

Jako důvod uvádí bruselští zákonodárci snížení spotřeby elektřiny a zároveň i snížení ekologické zátěže. Podle některých hlasů však jde i o něco jiného a to o zvýšení spotřeby obyvatelstva, což je jedním z pilířů, na nichž stojí růst ekonomiky. Čím více vydají lidé za spotřební zboží, tím více vzrostou příjmy firem, ale i státu. Ostatně slyšíme někdy i z úst našich politiků, že se hospodářství daří, protože se zvyšuje spotřeba obyvatelstva.

 

Z Bruselu leze bizár za bizárem

Ale zpět k bizarním nápadům, které opustily bruselské kanceláře a vydaly se do Evropy. Všichni se pamatujeme na jedny z prvních kuriózních opatření, jimiž se zakázaly názvy, jako pomazánkové máslo, rum, nebo marmeláda. Ale to byl teprve začátek.

Zemědělci dostali nařízení, ohledně velikosti a tvaru ovoce a zeleniny, například správném zahnutí banánů, nebo tvaru okurek. Pak přišlo nařízení ohledně zákazu prodeje klasických žárovek ve prospěch úsporných. Ostatně ten výrobci a prodejci směšně snadno obešli a klasickou žárovku dnes dostanete téměř v každém obchodě, jenže se jí říká topná žárovka.

Objevila se dokonce i norma pro jednotnou velikost cirkusových stanů. Bruselští úředníci nyní zcela vážně diskutují o teplotní normě pro přípravu smažených a pečených pokrmů. Měla by upravovat teplotu, při které vám upraví v restauraci třeba hranolky, nebo smažená jídla. Takový grilovaný, dobře propečený steak s křupavými hranolky bude možná brzy minulostí, stejně tak, jako propečený chleba s křupavou kůrkou. Norma se má vztahovat totiž také na pečivo. On už dnes nestojí kupovaný chleba většinou za nic a teď si představte, že bude ještě více nedopečený a ještě více gumový než dnes. 

Spadeno mají i na internet

Svoboda internetu leží evropským úředníkům pořádně hluboko v žaludku a tak se snaží nenápadně, onou pověstnou salámovou metodou ji kousek po kousku omezovat. S blokováním internetu, nebo vybraných služeb se setkáváme především v zemích, které mají velké problémy se skutečnou demokracií. Pověstná je Severní Korea, Kuba, ale i Turecko a řada dalších zemí. Až donedávna jsme žili v klamném přesvědčení, že v EU se to stát nemůže. A ejhle, ono to jde. Dokonce se za to vehementně bije naše eurokomisařka Věra Jourová, která pracuje pilně jako včelička na cenzuře Facebooku a dalších sociálních sítí. Nový evropský kodex by prý měl přispět k vymýcení nenávistných projevů na těchto sítích. 

Hezky to rozebral například Marek Stoniš v Reflexu ZDE,  který uvádí: „Kodex je hezká věc, ale sám o sobě ještě nic nezajistí. Proto už armáda bruselských dobře placených klotových rukávů připravuje pod vedením internetové prokurátorky Jourové paragrafované definice nenávisti, kategorizaci jejích projevů a plánuje nové úřady, jež budou pátrat, odhalovat a přísně trestat závadný obsah a anti­evropanství na síti. Naši bruselskou demokracii a svobodu si přece rozvracet nedáme ani na internetu! Nová bruselská iniciativa je bizarní z mnoha úhlů pohledu. Především je zbytečná, protože porušování zákonů na internetu je trestné už dnes, což ostatně dobře vědí i evropští byrokrati. K čemu jim tedy nový kodex chování je?“ 

Děravé hranice Evropu nepálí

Otázkou je samozřejmě i to, kdo bude ony závadné projevy posuzovat a likvidovat ty nevhodné. Brusel si najme nejspíše další armádu dobře placených cenzorů, nebo to zkrátka hodí na vládní úřady jednotlivých zemí, které si budou muset vybudovat za nemalé peníze vlastní cenzurní instituce. Ostatně jeden takový cenzurní úřad, nazvaný vznešeně Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, už přičinlivě otevřel u nás pan ministr Chovanec hned na začátku letošního roku.

Celé mi to připadá především jako snaha, odpoutat zájem veřejnosti od těch hlavních problémů, které Evropu pálí. Je to především narůstající vlna terorismu a hranice EU, děravé jako síto, přes které si přichází do Evropy, komu se zamane. Ale o tom se v Bruselu neradi baví a kdo na to upozorní, je označen za xenofoba či dokonce fašistu. 

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace