Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejslavnější autorka detektivek všech dob zosnovala záhadu, kterou dodnes nikdo nerozluštil

21.08.2017
Nejslavnější autorka detektivek všech dob zosnovala záhadu, kterou dodnes nikdo nerozluštil

Autor: repro/playbuzz.com

Popisek: Agatha Christie

Již sto let se těší neutuchající přízni čtenářů detektivky nejslavnější autorky tohoto žánru na světě, Agathy Christie. Zatímco i ty nesložitější kriminální případy dokázal v jejích románech rozluštit legendární detektiv Hercule Poirot nebo slečna Marplová, největší záhada jejího života zůstává dodnes neobjasněna. Její aktérkou totiž byla Agatha samotná.

To, čeho dokázala tato nenápadná a plachá Angličanka dosáhnout, nemá jen tak obdoby. V počtu prodaných knih jí na světě může konkurovat pouze geniální dramatik William Shakespeare. Po celém světě překročily náklady jejích detektivních románů již dvě miliardy a zájem o ně vůbec neutuchá. Nelze se divit, jsou prostě skvělé a dříve či později jim přijde na chuť téměř každá generace. A pokud někdo detektivní žánr nemusí, nakonec podlehne divadelním hrám nebo filmům a seriálům, které byly podle jejích předloh natočeny.

Konec Poirota

Příkladem je celosvětový úspěch britského seriálu Hercule Poirot v titulní roli s Davidem Suchetem, který se dočkal během třinácti sezón celkem sedmdesáti dílů a vysílal se také u nás. Natáčel se téměř čtvrt století. Když v roce 2013 britská televize uvedla poslední epizodu, symbolicky nazvanou Opona: poslední případ Hercule Poirota, sledovaly ji miliony diváků. Diváci i kritici se jednoznačně shodli, že na obrovském úspěchu měl hlavní zásluhu herec David Suchet, který svým výkonem zastínil všechny své předchůdce včetně legendárního Petera Ustinova. Je paradoxem, že Agatha Christie tuto svoji vůbec nejslavnější postavu později nesnášela a ve svých dalších dílech se rozhodla s Poirotem rázně skoncovat. Nechala ho prostě zemřít.

Nejnapínavější detektivka

I když jsou její detektivní příběhy nesmírně napínavé, ten vůbec nejnapínavější dodnes nikdo nevyřešil. Jedná se totiž o záhadnou epizodu z jejího vlastního života, o níž se tradují celé legendy. Když bylo již velmi úspěšné spisovatelce třicet let, rozpadlo se její manželství s Archiem Christiem, mužem, jehož oddaně milovala, ale kvůli psaní se mu nevěnovala tak, jak si představoval. Neunesl život v jejím stínu, byť Agatha sama se slávě všemožně vyhýbala. Na osobní krizi, umocněnou smrtí matky, zareagovala vskutku originálním způsobem. Tajně zmizela, a doma dokonce zanechala svoji sedmiletou dceru Rosalindu. Když to její blízcí zjistili a zalarmovali policii, byla rozpoutána obří pátrací akce, do níž byla poprvé v historii Anglie nasazena i letadla. Tisíce policistů i civilistů ji hledali dnem a nocí, ale marně.

Utopená, nebo zavražděná?

Do akce se zapojili i spisovatelčini kolegové, například autor slavného Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle. Výsledkem pátrání však bylo pouze nalezení prázdného vozu, s nímž Agatha zmizela. A to bylo vše. Vzhledem k tomu, že byl objeven v blízkosti jezera, logicky se objevily spekulace, že nešťastná žena, trpící depresemi, spáchala sebevraždu. Nebo že ji zavraždil její manžel. Po čtrnáctidenní strhující reality show byla nakonec Agatha Christie nalezena v hotelu, v lázeňském městě Harrogate. Jenže i to vyvolalo další a další otázky a nejasnosti. Jak je možné, že o pobytu slavné spisovatelky, jejíž fotografie se tehdy objevily ve všech novinách, nikdo z hotelových hostů nevěděl?

Sofistikovaná pomsta?

Z mnoha variant nakonec vyšetřovatelé dospěli k jediné. Že se Agatha Christie ubytovala v hotelu pod falešným jménem (mimochodem jménem manželovy milenky), a unikla tak pozornosti. Teprve když si její nápadnou podobu s královnou detektivek dal do souvislosti s probíhajícím pátráním jistý hotelový muzikant, přivedl policii konečně na stopu. Jenže tím největší záhada zdaleka nekončila. Agatha Christie o ní celý život mlčela a její bývalý manžel vše vysvětloval tím, že následkem stresu ztratila paměť. Anebo to byla sofistikovaná pomsta nevěrníkovi, vymyšlená ženou, která se rozhodla detektivku udělat i ze svého vlastního života?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace