Terorističtí bastardi v Barceloně. Už si zvykáme, že islamistické útoky se staly součástí našich životů. V čem se mýlí senátor, když chce islamisty poslat domů? Je to horší
glosa
18.08.2017
Foto: YouTube / repro
Popisek: Teroristický útok v Barceloně
GLOSA Španělsko má právě za sebou hned dva teroristické útoky. Nejprve najela dodávka do lidí v centru Barcelony, v noci na dnešek pak auto sráželo chodce v nedalekém městě Cambrils. Všichni pachatelé sice ještě nejsou dopadeni, ale již teď můžeme říci, že se mýlí senátor Valenta, který v první, pochopitelně hněvivé reakci na svůj Facebook napsal: „A DOST! Nemůžeme stále dokola zavírat oči před islámskými teroristy. Evropa čelí okupaci. Islámští radikálové se převlékají za uprchlíky, nelegálně pronikají do Evropy a pak vraždí naše rodiny, přátele a známé. Je třeba všechny tyto radikální islamisty ihned poslat zpět domů a další k nám nepouštět. A to za jakoukoliv cenu!“ Situace je totiž složitější a bohužel, obtížně řešitelná nebo spíše neřešitelná.
A lidovecký europoslanec Pavel Svoboda lehce nastínil další smutné související téma, a totiž, že už si pomalu zvykáme: „Další, zřejmě teroristický útok, v Barceloně. Je smutné, že si pomalu zvykáme, že útoky tohoto typu se staly součástí našich životů. Upřímnou soustrast rodinám obětí tohoto tragického činu.“
Co se stalo? Vezmeme to jen telegraficky, velká média o tom již mají spoustu detailních zpráv, bohužel, ty útoky jsou opravdu jak přes kopírák. Útok, kdy teroristé vjeli dodávkou do lidí na nejfrekventovanějším barcelonském bulváru La Rambla, nepřežilo 13 lidí a dalších nejméně sto jich je zraněných. V Cambrils policie stihla zareagovat včas a pětici teroristů zneškodnila. I tak zde zůstalo sedm zraněných, včetně jednoho policisty. Později zraněním podlehla jedna žena, jak informuje Seznam.cz.
Dav skandoval: Nemám strach
Dnes v poledne držely tisíce lidí v centru Barcelony minutu ticha za oběti útoku. Pietního shromáždění na rozlehlém Katalánském náměstí se mimo jiné zúčastnili král Felipe VI. a premiér Mariano Rajoy. Po minutě ticha začal dav na zaplněném prostranství spontánně tleskat. Na více než dvouminutový aplaus navázali lidé skandováním vzkazu určeného teroristům: „Nemám strach!”
Před polednem také identifikovali první oběť barcelonského útoku. Je jí pětatřicetiletý Ital Bruno Gulotta, který do Barcelony cestoval se svou manželkou a dvěma malými dětmi; jeho žena nesla sedmiměsíční dceru, pětiletého syna držel Gulotta za ruku. Podle deníku La Repubblica byl otec rodiny po nárazu dodávkou na místě mrtvý, žena se spolu s dětmi dokázala zachránit. Syna odtáhla v poslední chvíli, tím mu zachránila život, uvedl list La Republica. To pomyšlení na ženu, která si s manželem vyrazí na výlet do překrásné Barcelony a kvůli teroristům je z ní náhle vdova se dvěma malinkými dětmi, je nepopsatelně smutné… A takových příběhů bude jen a jen přibývat.
Co se zatím ví o pachatelích?
Strůjce španělského teroru je s vysokou pravděpodobností osmnáctiletý Moussa Oukabir, který pochází z Maroka. Španělská média píší, že je registrován na marockém konzulátu ve městě Girona. Na jedné z fotografií, které Oukabir publikoval na svém profilu na Facebooku, však napsal „Jsem Syřan”. Podle dalších fotografií si oblíbil motorky, zbraně a bojová umění. Na Facebooku vystupuje pod přezdívkou Moussa de la Vega. Uvádí, že pracuje pro společnost Coca-Cola. Informace publikované na sociálních sítích však zatím vyšetřovatelé nijak nekomentovali, a proto zůstávají neověřené, informuje Seznam.cz. Jeho bratra Drisse, který má ve Španělsku kriminální minulost, ve čtvrtek zatkla policie ve městě Ripoll, cca 100 km severně od Barcelony. Moussa Oukabir zřejmě bratrovi zcizil doklady, které se našly v útočící dodávce.
Za útoky stojí 12 lidí, 4 jsou na útěku
Podle španělského deníku El País se počet členů teroristické buňky, která má mít na svědomí útok v Barceloně i v Cambrils, zvýšil na dvanáct. Pět z nich je mrtvých, další tři zadrženi. Na útěku jsou čtyři útočníci, včetně Moussy Oukabira - pravděpodobného strůjce teroru a řidiče dodávky z La Rambla.
„Poslední teroristické útoky v Evropě si vyžádaly již stovky mrtvých a zraněných. Přitom scénář atentátů už pro Evropu není neznámý. Pachateli jsou v drtivé většině mladí muži, kteří se radikalizovali v posledních letech či měsících, v útočné skupině panují blízké až příbuzenské vztahy (o to je těžší ji infiltrovat), útok bývá obvykle masivně smrtící a dříve nebo později se k němu přihlásí samozvaný Islámský stát, případně frakce Al-Káidy,“ píše na stránkách Člověka v tísni Marek Čejka. A opět to přesně sedí…
Pachatelé totiž nejsou ´čerství´ uprchlíci, ale islamisté sice původem z Blízkého východu nebo Afriky (i když mezi nimi najdeme třeba i jednoho Uzbeka), žijící ale již ve druhé generaci v Evropě. Kde mají občanství té či oné evropské země. A v tom je právě ta potíž. Nelze kvůli pár promile teroristů obvinit a zasáhnout proti milionům lidí, kteří zde žijí a vyznávají islám – to bychom se přihlásili k nacistické ideologii…
Začalo to Charlie Hebdo…
Pojďme se na ty pachatele podívat: Francie, Dánsko, Belgie, Německo, Británie, Švédsko a teď i Španělsko zažily v posledních třech letech teroristické útoky, při kterých zahynuly desítky lidí. Tady jsou některé z nich. (Díky webu Českého rozhlasu, který přinesl přehledný soupis nedávných teroristických útoků; podrobné informace o útočnících jsme dodali my.)
7. - 9. ledna 2015 Francie - Střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo si 7. ledna vyžádala 12 mrtvých, o den později zahynula při přestřelce jedna policistka, 8. ledna při útoku na obchod s košer potravinami zemřeli další čtyři lidé. Za tři dny zahynulo ve Francii v souvislosti s útoky 17 lidí a tři pachatelé, které zastřelili policisté. Pachateli útoku byli islamisté Chérif a Said Kouachiovi, oba francouzští občané pocházející z Paříže. Další terorista byl Amedy Coulibaly, narodil se v roce 1982 v Paříži.
14. února 2015 Dánsko - Při střelbě během debaty o svobodu slova, kterou v Kodani pořádal karikaturista Lars Vilks, zemřel jeden člověk. Následně zaútočil střelec před synagogou v centru dánské metropole, kde zabil druhého člověka. Pravděpodobného útočníka, který se narodil v Dánsku palestinským rodičům, zastřelili při pátrání po pachatelích policisté. Útočník byl identifikován jako Omar El-Hussein, který se v roce 1992 narodil v Dánsku.
13. listopadu 2015 Francie - Při šesti teroristických útocích v Paříži zahynulo 129 lidí, jeden člověk zemřel později v nemocnici, přes 350 bylo zraněno, zemřelo i sedm atentátníků. Teroristé stříleli z útočných pušek v klubu Bataclan a na několika místech v centru Paříže. K útoku se přihlásil Islámský stát (IS). Rychle vyšlo najevo, že útočníci měli kontakty v Belgii. Jednalo se o 29letého Omara Ismaila Mostefaie, Francouze alžírského původu. Další útočník byl podle syrského pasu identifikován jako Ahmad Al Mohammad. Další byl Salahu Abdeslam, který si pronajal jedno z vozidel použitých při útoku. Jeho bratr Brahim Abdeslam byl jedním z teroristů, kteří zemřeli při útocích. Za hlavního organizátora útoků je považován Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud, který se narodil ve městě Anderlecht. Dalšími dvěma identifikovanými útočníky byli Bilal Hadfi, který vyrůstal jako potomek marockých přistěhovalců v Belgii, a Samy Amimour. Druhý jmenovaný byl rodilý Pařížan.
22. března 2016 Belgie - Při dvou sebevražedných útocích v Bruselu zemřelo 32 lidí (k tomu tři pachatelé) a na 340 bylo zraněno; výbuch na letišti Zaventem si vyžádal 16 životů, exploze v metru pak měla přes také 16 obětí; k atentátům, které provedli Belgičané arabského původu, se přihlásil Islámský stát. Útoky měli na svědomí bratři Brahim a Khalid el-Bakraouiovi - oba pocházející z belgické metropole -a Najim Laachraoui, pocházející z Maroka, žil ale v Bruselu. Čtvrtému útočníkovi bomba nevybuchla a z místa utekl. Belgická policie jej 8. dubna zatkla, byl to Mohamed Abrinih. Narodil se v roce 1984 v Belgii, ale měl marocké kořeny.
14. července 2016 Francie - Při večerním útoku ve městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto, zahynulo 86 lidí. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu, policie jej zastřelila. Podle dokladů jím byl Mohamed Lahouaiej Bouhlel.
26. července 2016 Francie - Dvojice mladých francouzských muslimů vtrhla do kostela v městečku Saint-Étienne-du-Rouvray v Normandii, držela v zajetí šest lidí a pak zavraždila pětaosmdesátiletého kněze Jacquese Hamela. Policisté útočníky zastřelili. IS krátce poté zveřejnil video, na němž oba útočníci přísahají věrnost šéfovi IS abú Bakrovi Bagdádímu. Podle tvrzení pařížského prokurátora Françoisa Molinse se identifikovaný útočník jmenoval Adel Kermiche a bylo mu v době útoku 19 let. Narodil se ve francouzském městě Mont-Saint-Aignan. Druhým pachatelem útoku byl Abdel Malik, pocházející z francouzského Savojska.
19. prosince 2016 Německo - Tunisan Anis Amri najel s ukradeným kamionem do davu lidí na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v centru Berlína. Útok si vyžádal celkem 12 obětí, automobil zabil 11 lidí, včetně jedné Češky, další obětí byl polský řidič kamionu, kterého Amri pobodal a zastřelil. Asi 50 lidí bylo zraněno. Atentátníka později zastřelili policisté v Itálii.
22. března 2017 Británie - Pět obětí a desítky zraněných si vyžádaly dva násilné incidenty u budovy britského parlamentu v Londýně. Dvaapadesátiletý atentátník Khalid Masud nejprve najel do lidí na chodníku na Westminsterském mostě, následně z auta vystoupil a nožem způsobil smrtelná zranění policistovi. Kromě pěti obětí zemřel po útoku i sám útočník, kterého zabila policie. Policie se domnívá, že jednal sám a motivován byl islámským extremismem. Khalid Masud, který spáchal útok v Londýně, se asi radikalizoval v Saúdské Arábii. Na Blízkém východě měl strávit čtyři roky. Původně se pachatel útoku jmenoval Adrian Elms a jméno Khalid Masud přijal, až poté, co se přihlásil k islámu. Narodil se v britském Kentu.
7. dubna 2017 Švédsko - Pět mrtvých, z nichž jedna žena zemřela později v nemocnici, a 15 zraněných si vyžádal incident, při němž v centru švédské metropole Stockholmu najel nákladní automobil do lidí. Útok spáchal Uzbek Rakhmat Akilov, sympatizující s džihádisty. Akilov byl následující den zadržen a k činu se přiznal. Akilov v roce 2014 požádal o povolení k trvalému pobytu ve Švédsku, ale žádost byla v červnu 2016 zamítnuta a bylo také rozhodnuto o jeho vyhoštění. Akilov se zajímal o extremistické organizace jako Islámský stát.
22. května 2017 Británie - Teroristický útok ve foyeru haly v severoanglickém Manchesteru po koncertu americké zpěvačky Ariany Grande si vyžádal 22 lidských životů a 116 zraněných; útočil sebevražedný atentátník, 22letý Brit libyjského původu Salman Abedi. Abedi se narodil roku 1994 v Manchesteru a měl tedy britské občanství.
3. června 2017 Británie - Teroristický útok v centru Londýna si vyžádal osm obětí a desítky zraněných. Na mostě London Bridge nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam teroristé vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. Všechny tři útočníky z automobilu policie zastřelila. Pachateli útoky byli Khuram Shahad Butt původem z Pákistánu, který získal britské občanství, Libyjec Rachid Redouan a Youssef Zaghba, jenž se narodil v Maroku a žil v Itálii.
Je čas bojovat proti extremismu v Evropě! Ale jak?
Zdá se, že se stalo to, po čem tak dlouho v Krajských Listech.cz voláme, ozvali se sami muslimové. I když… Vznikla iniciativa „Stop extremismu“, která je unavena z prázdných frází a vyzývá evropskou společnost, aby zakročila proti extremismu. Seyran Ateş, spoluzakladatelka iniciativy, říká: „Chci vyjádřit soustrast příbuzným zemřelých a přeji rychlé a úplné uzdravení zraněným. Je neúnosné, kolik nenávisti, teroru a násilí se šíří ve jménu Islámu. Další teroristický útok ve jménu Islámu a znovu byli zranění nevinní lidé a nevinní lidé přišli o život. Nemusíme akceptovat ani tuto nenávist, ani toto násilí. My v Evropě musíme bojovat společně. Proto vyzývám vás všechny, abyste podpořili evropskou občanskou iniciativu „Stop extremismu“ – obzvlášť v těchto krušných časech.”
Jenže, kdo je Seyran Ateş? Tak úplně typická muslimka to tedy není… Je to německá právnička turecko-kurdského původu a obhájkyně muslimských žen, která volá po sexuální revoluci, reformě a osvícenství v islámu a kritizuje nezdařenou integraci a koncept multikulturalismu. Za svou činnost dostala Seyran Ateş, která žije v Berlíně a vzdala se tureckého občanství, v Německu několik vyznamenání ze strany státu, univerzit a nadací.
Teror nás drží pod krkem
„Je očividné, že teror nás drží pod krkem. Je důležité, abychom všichni společně zvýšili hlas. Proto jsem společně se Sebastianem Reimerem a mnoha dalšími inicioval vznik evropské občanské iniciativy „Stop extremismu“. Chceme debatovat o příčině incidentů v Barceloně. Existují zde příznivci, kteří podporují a financují tato zvěrstva, a kteří pomáhají vytvářet živnou půdu pro terorismus. To není něco, co bychom museli akceptovat. Musíme poukázat na všechny tyto škodlivé cizí vlivy v Evropě a musíme je vytlačit pryč. Neměli bychom se nechat v těchto tématech rozdělit a solidarita je tématem dne. Terorismus může zažít každý z nás, a proto je nezbytné, aby každý z nás zkusil udělat něco pro jeho zastavení. Každý může přispět prostřednictvím podpory iniciativy „Stop extremismu“. Tak můžeme vyslat jasný signál – budeme bránit náš liberální způsob života a naše demokratické hodnoty, za které jsme tvrdě bojovali,“ říká Efgani Dönmez, spoluzakladatel a mluvčí evropské občanské iniciativy „Stop extremismu“
Jeden milion podpisů pro boj proti extremismu
S pomocí minimálně jednoho milionu podpisů od evropských občanů lobuje iniciativa “Stop extremismu u Evropské komise za právní balíček opatření, která zahrnují některé radikální změny v nakládání s extremismem. Požadují evropskou anti-extremistickou směrnici, která pokryje následující témata: Definice extremismu na bázi Listiny základních práv EU, výstražný seznam extremistických organizací a jednotlivců, zlepšené zpravodajské sdílení informací mezi bezpečnostními agenturami, uzavření jednotného evropského trhu („bez extremismu“), změny v pracovním právu (zjednodušené výpovědi z práce pro extremisty), (zjednodušené) kompenzace proti extremistům, rozšířené označování a odhalování zahraničního financování, pokuty. Je toto řešení? Protože zatím nikdo s ničím lepším nepřišel, je to minimálně důležitý příspěvek do dosud prakticky neexistující diskuze…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Anna Vančová, Lenka Sloupová
Vložil: Anička Vančová