Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Elvis Presley v Evropě nikdy nekoncertoval. Ale způsobil zde pozdvižení v lázních a našel si manželku. A Češi mu splnili životní sen

komentář 19.08.2017
Elvis Presley v Evropě nikdy nekoncertoval. Ale způsobil zde pozdvižení v lázních a našel si manželku. A Češi mu splnili životní sen

Autor: Wallpapers

Popisek: Legenda Elvis Presley

KOMENTÁŘ Tento týden si fanoušci legendárního herce a zpěváka Elvise Presleyho připomněli smutné čtyřicáté výročí jeho smrti. Je paradoxem, že svého času bezkonkurenčně nejúspěšnější a nejslavnější popový idol na světě nikdy nevystoupil v Evropě, byť právě zde vykonával vojenskou službu. Dostal se dokonce do bezprostřední blízkosti československých hranic, ale tehdejší komunističtí pohlaváři mu prý náš stát neumožnili navštívit.

Je ovšem nutné podotknout, že lehké to božský Elvis rozhodně neměl ani doma. Tak, jako vadili totalitním mocným popové „máničky“, i on se musel doma vyrovnávat s nevolí prudérních a konzervativních Američanů.  Těm vadilo především jeho výstřední oblečení i typické krouživé pohyby boků, jimiž dostával do varu publikum. Když byl na vojně, kterou mimochodem překvapivě absolvoval v letech 1958-1960 v německém Friedbergu, jistý americký vojenský časopis škodolibě napsal: „Tento chlapec konečně dostane rozumný zástřih.“ A zlomyslně věštil, že nejslavnější kotlety světa budou konečně pryč.

Pozdvižení v lázních

Jenže se v tom, že vojna Elvise zkrotí, pořádně přepočítal. Celosvětově proslulá superstar na vojně způsobila pozdvižení ještě větší než dosud. Kasárna, v nichž byl Elvis umístěn, byla v neustálém obležení fanoušků a do jeho blízkosti se s pomocí žádostí o přeložení snažili dostat i samotní vojáci či dokonce jejich nadřízení. Naprosté šílenství nastalo, když si Elvis pronajal v sousedním lázeňském městečku Bad Nauheim soukromý hotel, což mu tehdy vojenská služba umožňovala, a po nocích si užíval život plnými doušky.

Zde se také seznámil s teprve čtrnáctiletou kráskou Priscillou Wagnerovou, kterou si o pár let později vzal za ženu. Jak ve Friedbergu, tak v Bad Nauheimu na božského Elvise nikdy nezapomněli. V lázních se každý rok v srpnu koná festival Elvis, na který se sjíždí fanoušci z celého světa. Je pro ně připraven atraktivní program, koncerty Elvisových následníků či dvojníků, výstavy, přehlídky historických automobilů, apod. V hotelu, kde bydlel, stále uchovávají beze změny jeho pokoj č. 10. 

Splněný sen

Česká televize tento týden zveřejnila zajímavou informaci, že se Elvis  během manévrů v listopadu 1959 dostal i na hranice Československa, ale dál  již ne. „Udělali schůzi a označili Elvise za nástroj imperialistické zvůle,“ zjistil Elvisův velký fanoušek Roman Šimůnek.

Po mnoha letech se však Elvis do Čech přece jenom zavítá, i když symbolicky. Jeho manželka Priscilla mu splnila jeho  životní sen vystupovat s velkým symfonickým orchestrem. A tím  se nakonec stal Český národní symfonický orchestr. U příležitosti padesátého výročí jejich svatby zorganizovala evropské turné, nazvané The Wonder of You, na němž zazní největší Elvisovy hity, doplněné velkoplošnou projekcí. Ona sama osobně připomene společný život tohoto slavného páru. Bohužel se v letošním roce toto turné Česku vyhne, ale mělo by k nám doputovat v červnu příštího roku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace