Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Elvis Presley v Evropě nikdy nekoncertoval. Ale způsobil zde pozdvižení v lázních a našel si manželku. A Češi mu splnili životní sen

komentář 19.08.2017
Elvis Presley v Evropě nikdy nekoncertoval. Ale způsobil zde pozdvižení v lázních a našel si manželku. A Češi mu splnili životní sen

Foto: Wallpapers

Popisek: Legenda Elvis Presley

KOMENTÁŘ Tento týden si fanoušci legendárního herce a zpěváka Elvise Presleyho připomněli smutné čtyřicáté výročí jeho smrti. Je paradoxem, že svého času bezkonkurenčně nejúspěšnější a nejslavnější popový idol na světě nikdy nevystoupil v Evropě, byť právě zde vykonával vojenskou službu. Dostal se dokonce do bezprostřední blízkosti československých hranic, ale tehdejší komunističtí pohlaváři mu prý náš stát neumožnili navštívit.

Je ovšem nutné podotknout, že lehké to božský Elvis rozhodně neměl ani doma. Tak, jako vadili totalitním mocným popové „máničky“, i on se musel doma vyrovnávat s nevolí prudérních a konzervativních Američanů.  Těm vadilo především jeho výstřední oblečení i typické krouživé pohyby boků, jimiž dostával do varu publikum. Když byl na vojně, kterou mimochodem překvapivě absolvoval v letech 1958-1960 v německém Friedbergu, jistý americký vojenský časopis škodolibě napsal: „Tento chlapec konečně dostane rozumný zástřih.“ A zlomyslně věštil, že nejslavnější kotlety světa budou konečně pryč.

Pozdvižení v lázních

Jenže se v tom, že vojna Elvise zkrotí, pořádně přepočítal. Celosvětově proslulá superstar na vojně způsobila pozdvižení ještě větší než dosud. Kasárna, v nichž byl Elvis umístěn, byla v neustálém obležení fanoušků a do jeho blízkosti se s pomocí žádostí o přeložení snažili dostat i samotní vojáci či dokonce jejich nadřízení. Naprosté šílenství nastalo, když si Elvis pronajal v sousedním lázeňském městečku Bad Nauheim soukromý hotel, což mu tehdy vojenská služba umožňovala, a po nocích si užíval život plnými doušky.

Zde se také seznámil s teprve čtrnáctiletou kráskou Priscillou Wagnerovou, kterou si o pár let později vzal za ženu. Jak ve Friedbergu, tak v Bad Nauheimu na božského Elvise nikdy nezapomněli. V lázních se každý rok v srpnu koná festival Elvis, na který se sjíždí fanoušci z celého světa. Je pro ně připraven atraktivní program, koncerty Elvisových následníků či dvojníků, výstavy, přehlídky historických automobilů, apod. V hotelu, kde bydlel, stále uchovávají beze změny jeho pokoj č. 10. 

Splněný sen

Česká televize tento týden zveřejnila zajímavou informaci, že se Elvis  během manévrů v listopadu 1959 dostal i na hranice Československa, ale dál  již ne. „Udělali schůzi a označili Elvise za nástroj imperialistické zvůle,“ zjistil Elvisův velký fanoušek Roman Šimůnek.

Po mnoha letech se však Elvis do Čech přece jenom zavítá, i když symbolicky. Jeho manželka Priscilla mu splnila jeho  životní sen vystupovat s velkým symfonickým orchestrem. A tím  se nakonec stal Český národní symfonický orchestr. U příležitosti padesátého výročí jejich svatby zorganizovala evropské turné, nazvané The Wonder of You, na němž zazní největší Elvisovy hity, doplněné velkoplošnou projekcí. Ona sama osobně připomene společný život tohoto slavného páru. Bohužel se v letošním roce toto turné Česku vyhne, ale mělo by k nám doputovat v červnu příštího roku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová