Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak všem vypálit rybník u Čápáku. Babiš má z tohoto galaktického maléru jednu cestu ven, nikdo o ní dosud ale neví. Jeho trumfovým esem v rukávu totiž je…

glosa 13.08.2017
Jak všem vypálit rybník u Čápáku. Babiš má z tohoto galaktického maléru jednu cestu ven, nikdo o ní dosud ale neví. Jeho trumfovým esem v rukávu totiž je…

Foto: David Hora

Popisek: Andrej Babiš má starosti

GLOSA „Hehe. Komentáře více než rozpačité. Protože nikdo si netroufá odhadnout, jak tohle zamíchá kartama. Já taky ne,“ napsal zkušený politik Jan Zahradil z ODS, jeden z mála nejen z této strany, který nemá na hlavě pragolaktos, mimochodem. Kauza Babiš, přesněji žádost policie Poslanecké sněmovně o vydání k trestnímu stíhání poslanců Babiše a Faltýnka; kvůli Čapímu hnízdu, kde, alespoň z morálního hlediska fixloval, abych citovala pirátského předsedu Ivana Bartoše. Projekt totiž získal padesátimilionovou eurodotaci, určenou pro malé a střední podniky, což Agrofert fakt není a nebyl ani v roce cca 2007, kdy se to odehrálo. Takže Babiš si tak trochu zakouzlil... Ve čtvrtek v podvečer, kdy vyšlo najevo, že Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání k trestnímu stíhání, definitivně skončily ´okurky´ a začala ostrá část předvolební kampaně.

Již jsem o tom jednu glosu napsala – shrnula jsem, co se v té chvíli vědělo (a zjistila, že jsem prachmizerný politický sloupkař, protože nemám ponětí o jednacím řádu sněmovny, natož Trestním zákoníku ČR). A když už jsem se tak odkopala, plnou parou do toho. Mám totiž jednu docela divokou spekulaci o možném vývoji…

Babiše a Faltýnka bude výbor projednávat několikrát

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude o policejní žádosti o vydání Babiše a předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Faltýnka jednat přinejmenším dvakrát. Poprvé se sejde příští pátek, ale oba poslance si pozve až na další jednání, a pokud by potřeboval doplnit další informace, uskutečnila by se ještě jedna schůze.  Poslanecká sněmovna pak musí policejní žádost zařadit na program své nejbližší schůze, která začne 5. září.

Na prvním jednání o záležitosti příští pátek určí členové výboru ze svých řad zpravodaje, kteří k policejní žádosti vypracují zpravodajskou zprávu. Bod pak bude přerušen s tím, že na další jednání budou pozváni Babiš a Faltýnek, aby se k žádosti o vydání vyjádřili. Pokud je žádost postačující a náležitě zpracovaná a zpravodajové učiní nějaké závěry, stačí dvě schůze výboru, aby na té druhé výbor hlasoval o doporučení Sněmovně.  Jednání výboru jsou ze zákona vždy neveřejná.

Pokud Sněmovna Babiše s Faltýnkem vydá a oba poté v podzimních volbách obhájí své mandáty, musela by Sněmovna o jejich vydání hlasovat znova. Předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS) na dotaz ČTK uvedla, že podle právního stanoviska, které si vyžádala, by v případě znovuzvolení opět nabyli imunitu, a policie by o jejich vydání musela žádat znovu nově zvolenou Sněmovnu.

Současná sněmovna zbavila imunity šest poslanců, jen jednou odmítla

ČTK přinesla přehled poslanců, o jejichž vydání rozhodovala současná Poslanecká sněmovna. 10. června 2014 sněmovna nevydala poslankyni Zuzanu Kailovou (ČSSD). Policie ji chtěla obvinit v souvislosti s jejím působením ve funkci ústecké radní kvůli projektu vítání občánků. Zakázka za více než pět milionů korun podle vyšetřovatelů odporovala požadavku na hospodárnost a byla zbytečná. Kailovou tak budou moci policisté případně stíhat teprve poté, co skončí její poslanecký mandát. Kailová již není na kandidátce strany pro letošní říjnové sněmovní volby.

Co teď budete dělat, zeptali se v ČT Babiše. A ten spustil...

Vyšlo najevo, že Andrej Babiš je momentálně na dovolené a navzdory policejní žádosti o stíhání nepředpokládá, že by se z prázdnin vracel předčasně. Bude se vracet podle plánu už proto, že je bytostně přesvědčen o své nevině. Přesněji řečeno, zatím z té dovči  Babiš prská jak křeček, jediné, co neřeší, je meritorní základ obvinění, a totiž zákonnost či nezákonnost svých ´kouzel´ s Čapím hnízdem: Politická konkurence prý vede proti Babišovi poslední útok. Padlo i jedno jméno policisty, kterého prý teď asi čeká zářná kariéra: „Já se samozřejmě vracím podle plánu. Ono je jasný, že je to zadání, už podle toho, kdo to vyšetřuje. Pan (Pavel) Nevtípil, který je známý z firmy Neograph. On to vyšetřoval dva roky a teď poslal tohle. Je to jasná pseudokauza, která je stará už deset let. Všechny audity hejtmanů Bendla, Ratha i exministra financí Kalouska konstatovaly, že je to v pořádku. Takže je to jasná politická kauza, která má poškodit mě i celé hnutí,“ vypálil Babiš z dovolené.

Babiš počítá s tím, že ho jeho političtí konkurenti vydají k trestnímu stíhání a absolutně vylučuje, že bude nakonec v kauze obžalován. Věří, že zůstane čistým politikem, takže nebude mít důvod rezignovat na své politické funkce, k čemuž by ho za jiných okolností nutil kodex hnutí ANO. 

Až se z dovolené vrátí, první člověk, s nímž bude hovořit…

A teď upozorňuji, že opouštím pevnou půdu faktů a začínám se pouštět do oněch ´divokých´ spekulací. Až Andrej Babiš přijede z dovolené, nepochybně se setká se svými poradci. (V zákulisí se skloňuje jméno Marek Prchal, já se ale budu držet staré dobré Šíleně smutné princezny a budu říkat ´rádci´.)  A ti, jak víme, zatím fungovali skvěle a z pána, který má na hlavě ne pragolaktos, ale rovnou globální mlékárenský průmysl, a hovoří lámanou českoslovenštinou, vyrobili sexy politika, o němž dokonce myslím Blesk psal, že většina jeho ženských voliček je do něj tajně zamilovaná. (To mi tedy hlava nebere, ale - dejme tomu.) Což je skvělá práce, o tom žádná. (Ještě jedna vsuvka: Že to tvrdím já, nikoho asi moc nebere, ale přesně tohle napsal již několikrát na svůj Facebook marketingový guru Martin Jaroš; a totiž že Babišovi oponenti jsou zkrátka méně schopní, prostě hloupější než velešikovní Babišovi rádci – ke škodě nás všech.)  

Takže, co asi rádci poradí? Napadl mne jeden scénář a zatímco tady toto smolím, již se objevila první vlaštovka, že by to možná nemuselo být úplně mimo… Jak by Andrej ´Koblížek´ Babiš všem dokonale vypálil rybník? Kdyby řekl, a dost, Čapí hnízdo jsem budoval pro veřejnost a tak já ho té veřejnosti tedy dám. A věnoval tento areál za korunu třeba Středočeskému kraji, kde je hejtmankou ´jeho´ Jaroslava Jermanová, nyní Pokorná. I co se týče kauzy dluhopisy, tu by mohl také snadno sprovodit ze světa. Ministr Jurečka mu to na svém Facebooku přímo poradil: „Co kdyby tak Andrej Babiš občas přiznal chybu, omluvil se a nekřičel do světa, že je vše spiknutí proti němu. Třeba k dluhopisům by stačilo opravné daňové přiznání a dodanění těch více než 50 milionů, o které optimalizoval,“ sdělil Jurečka. Kdyby toto udělal, je Andrej Babiš náhle čistý jako sklo a voňavý jak lilie… Pravda, zbývá nám tu to trestní oznámení a zde vstupuje do hry prezident. Zatím tedy jeho mluvčí.  

Zeman dá Babišovi milost  - a ende, konec, vykropíno?

Přesněji tak zvaný ´Ovčí Mluvčáček´. Jiří Ovčáček totiž na svém facebookovém profilu odhalil, co stojí za policejní žádostí o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání – snaha poškodit hlavu státu. „Cílem „Akce Babiš“ je maximálně poškodit i pana prezidenta. Po volbách, které vyhraje hnutí ANO, vypukne brutální nátlaková kampaň ve stylu „prezident nesmí jmenovat obviněného premiérem!“ Útoky v médiích, demonstrace kavárny, antizemanovští kavárenští kandidátu v akci. Vše živě v ČST Praha. Propojeno s připomínkou 17. 11. To se objeví i tetička,“ napsal Ovčáček. „Takže tvůrcům této ohavné kampaně vzkazuji: 1) Pan prezident jmenuje premiérem vítěze voleb. 2) Máte šanci. 3) Když volby vyhrajete,“ dodal hradní mluvčí.

Pokud by pak – po volbách - prezident Zeman, který se svými sympatiemi k Andreji Babišovi nikdy netajil, vytáhl z rukávu prezidentskou milost s tím, že jedná podle vůle lidu, jenž Babiše podporuje 20, 30 procenty, bylo by vymalováno. Tato teorie by seděla v případě, že by Babiš vyhrál volby. A upřímně řečeno, zatím nevidím nikoho, kdy by ho mohl ohrozit.

Vy jste mě stvořili, říká Babiš ´demokratickým´ stranám  

A má recht. Zavedené strany v podstatě nepřesvědčily občany, že se v nich od dob minulých něco změnilo: ODS přes veškerou Fialovu snahu páchne paklíkem dvoutisícovek v zadní kapse kalhot obleku od Huga Bosse a procovskými značkami na superluxusních kárách, ČSSD všechny naštvala svým ´sociálním inženýrstvím´, čti nekonečnou buzerací občanů, TOP 09 s výjimkou svého maskota, knížete Schwarzenberga, je sbírkou těch nejpodivnějších postav, které Kalousek vykutal někde zpod kamene (Drábek a spol), lidovci čistou zbabělostí prokaučovali velkou šanci se Starosty…  Starostové jsou fajn, stejně tak i Piráti, ale nemají dostatečně velkou podporu. No a pak se vynořila celá řada doslova bizardních politických uskupení, o kterých je škoda mluvit. Čili co se týče toho, kdo by mohl Babiše porazit, tak nějak to vypadá, že nejsou lidi.   

Eventuelní Zemanova milost by byla něco alespoň technicky podobného, jako když prezident Václav Havel omilostnil Martu Chadimovou po dlouhých letech soudů o to, zda zfalšovala doklady, podle nichž měla údajně nárok na pozemky a budovy strahovských premonstrátů. V roce 1995 prezident Václav Havel udělil Chadimové milost z humanitárních důvodů. Prezident připustil, že není přesvědčen o její nevině. Poukázal na to, že řízení trvá nepřiměřeně dlouho a vzniká nepřekonatelný dojem, že soud je v rozpacích a z jeho jednání jsou patrny procesní nedostatky, například porušení zásady presumpce neviny… Umíte si tedy jistě představit, že prezident Zeman by měl spoustu argumentů, stačí si přečíst, co nyní píše Ovčáček a kam tím může mířit.

Advokát Lžičař: Pokud už vidíte Babiše na půl cesty do vězení, pozor

Vraťme se ale nyní na pevnou půdu faktů: Elitní právník Josef Lžičař, advokát expremiéra Petra Nečase, se v České televizi vyjádřil k policejní žádosti o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.  Z toho, co píší média, Lžičař dovozuje, že by Babiš teoreticky mohl být obviněn z poškozování finančních zájmů Evropské unie, ale má to několik háčků. „Vnímám, že jde o operativní stadium vyšetřování a v průběhu toho operativního stadia,“ začal Lžičař. To, co zatím tvrdí policie, nemá charakter důkazu, dokud nebylo zahájeno trestní stíhání pro jasně definovaný skutek, jenž podle vyšetřovatelů byl v rozporu se zákonem.

„V trestním řízení bude obtížné zjistit, kdo bude pachatelem a kdo by mohl být pomocníkem. V tento okamžik se obávám, aby nebyla vytvořena nějaká konstrukce zločinecké organizace... Za posledních deset let se rozjelo několik velkých kauz, ale posléze se ukázalo, že o zločin vůbec nejde,“ doplnil host pořadu po telefonu. Podle Lžičaře bude velmi složité prokázat, že konkrétně Andrej Babiš nese v celé kauze nějakou vinu, protože firmu Čapí hnízdo formálně neřídil.

Těch obviněných politiků bylo…

„Ostatně stačí se podívat do nedávné minulosti, panteon „politiků-možných kriminálníků“ začíná být nebezpečně plný,“ všiml si pro změnu Blesk. A pokračuje: „Exhejtman Rath, expremiér Nečas, exprimátor Juraj Thoma a stále ještě liberecký hejtman Martin Půta. Ti všichni skončili na policii, ve vazbě nebo i u soudů, nikdo z nich ale nakonec nesedí. Nikdo z nich taky není ani pravomocně odsouzený.“

Spekulace, prognózy a zbožná přání

Žádost o vydání Babiše nezastaví. Minimálně dvacet procent lidí mu to hodí tak jako tak, soudí znalec průzkumů… Sociolog Jan Hartman má za to, že policejní žádost o vydání Andreje Babiše výsledek voleb příliš neovlivní. Možná mu to nějaké voliče odláká, ale Babiš jich podle sociologa teď má tolik, že ho policejní žádost vlastně moc nemusí trápit. Obdobný názor zastávají i další experti.

Průzkumy různých agentur dlouhodobě naznačují, že Andrej Babiš se svým hnutím ANO drtivě vyhraje volby. Mohl by dostat prý i přes 30 procent hlasů.  Babiš má podle Hartmana stabilní voličské jádro, které mu odevzdá hlas, i kdyby trakaře padaly, je to asi 20 procent hlasů. „S tím se dají volby za současné situace vyhrát, i kdyby nikdo jiný hnutí ANO nevolil. Žádná jiná strana totiž nemá 20 procent ani v modelu – natož pak v tvrdém jádru,“ vysvětlil sociolog pro Aktuálně.cz.

Novináři o Babišovi: Až na výjimky skepse

„Babiš dříve nebo později skončí. Hrozí mu i vazba a nekonečná ostuda,“ napsal přední ´antibabišovec´ Pavel Šafr na webu Svobodné fórum.cz, což je právě ta výjimka. „Někteří novináři a politologové začali hned následující den po zveřejnění průlomové informace o připraveném obvinění Andreje Babiše z dotačního podvodu ubezpečovat veřejnost, že se vlastně nic tak zásadního ještě nestalo a že trestní stíhání nebude mít vliv na volby. Několikrát jsme slyšeli i stupidní otázku, zda to celé Babišovi nakonec ještě nepomůže,“ míní Šafr.

A pokračuje: „Žádost o vydání poslanců k trestnímu stíhání se přitom v každé civilizované společnosti rovná jejich politické smrti. Pro Babiše je to přitom po zveřejnění jeho nehorázných výroků na twiterovém účtu „Julius Šuman“ už druhá těžká rána krátce za sebou a jeho nervozita je již více než zřetelná. Když Babiš začne mluvit československy, tak je jasné, že je na tom špatně. A už nebude líp.“

Takový umrlec bude nepěkně zapáchat 

„Žádná normální země nevysílá do zákonodárného sboru a do vlády lidi stíhané pro podvod. Jestli se to u nás přihodí, budeme slavní doslova po celém světě. Andrej Babiš je totiž podle všech myslitelných měřítek společenské únosnosti již nyní po své politické smrti. Jestli skutečně nehodlá rezignovat na vedení hnutí ANO a opravdu chce kandidovat ve volbách, tak bude pro většinu společnosti a také pro zahraniční média vypadat jako strašidlo a personifikace ostudy. Jakákoli alternativa k rezignaci a k odchodu je pouze prodlužováním celospolečenského trápení a udržování politického umrlce při umělém životě. Takový umrlec bude nepěkně zapáchat a bude mít tendenci zle kopat kolem sebe. Ale oproti minulosti to už všechno bude naprosto jasné a společnost mu to už tak snadno tolerovat nebude,“ píše Šafr.

I on si uvědomuje, že je možné, že ANO vyhraje volby: „Jistě, naším premiérem může být i politická zombie, když si to budou voliči přát. Ale podle toho bude vypadat jeho vláda. Bude to vláda ostudných strašidel,“ končí Pavel Šafr. Co k tomu dodat? Kéž by měl pravdu. Podle mne se tento komentář řadí do kolonky ´zbožných přání´, bohužel.

Boj lidí, kteří touží po moci, s lidmi, kteří touží po moci ještě víc?

K věci se vyjádřili i dva redaktoři Reflexu, teď již jen telegraficky, ať se nám to nerozlézá, ten text. Bohumil Pečinka má obavy, že tady nejde jen o předvolební kampaň, míní, že nejde prý o boj zlých proti hodným, ale o boj lidí, kteří touží po moci, s lidmi, kteří touží po moci ještě víc. Jiří X. Doležal zase děkuje a tleská policistům: Nečekal jsem, že si troufnete na tak velkého kluka. Policie má koule, napsal JXD. 

Moderátorka Zuzana Tvarůžková ve čtvrtečním Interview ČT24 přivítala předsedu Pirátů Ivana Bartoše. „Je evidentní, že Andrej Babiš nějakým způsobem fixloval,“ prohlásil Bartoš s tím, že hnutí ANO donedávna mělo napsáno ve stanovách, že člen hnutí, kterého šetří policie, by měl složit své funkce a odejít z ANO. U Andreje Babiše a pana Faltýnka se prý ale nic takového nestane. Piráti se prý ale nijak nehrnou do toho, aby po volbách tvořili koalici proti Andreji Babišovi. „My se nechceme připojit do nějaké ukřičené národní fronty, kde je třeba i pan Chovanec. Ale hlavně to jsou lidé, kteří za těch dvacet let dovolili Babišovi vyrůst,“ shrnul přesně a pregnantně Ivan Bartoš.

A proč zrovna teď?

Pár slov k tomu řekl i předseda spolku Šalamoun, někdejší disident John Bok. Ten se hlavně podivoval načasování:  „Pokud ale policie má důvody pro stíhání těchto dvou pánů, proč požádala o vydání až teď? Už z tohoto důvodu si nejsem jist, zda je to úplně čisté a košer. Proč to policii trvalo rok?“ A přidal možné vysvětlení: „Jde tam asi i o to, že v době, kdy to celé vypuklo, byl na svém postu ještě Robert Šlachta a on, jak je obecně známo, byl v dobré přízni s Babišem. Proto také Babiš nakonec nabídl Šlachtovi působení v celní správě, která spadá pod ministerstvo financí, a Šlachta se stal náměstkem pátracího odboru Celní správy ČR. Dokonce bez konkurzu.“  A dodal: „Prostě i pro mne je zajímavé, že se policisté najednou rozhoupali, což ale ještě neznamená, že by Babiš byl nakonec odsouzen. Podívejte, jak dlouho to trvá u Davida Ratha, přestože ho chytili s penězi v krabici od vína.“

Na webu Forum 24.cz i moji otázku, proč se tak děje ausgerechnet dva měsíce před volbami, do jisté míry zodpověděl redaktor Štěpán Malát: „Andrej Babiš naříká, že vyšetřování kauzy Čapí hnízdo bylo úmyslně protahováno a konec je načasován před volbami. Prý za vše může systém, kmotři, policie atd. Pravda je však jiná. Naprosto opačná. Vyšetřování pravděpodobně protahoval Babiš a lidé okolo něj. Naznačila to Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně ve svém nedávném vyjádření. „Jde nepochybně o trestní věc komplikovanou a rozsáhlou, když současně lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení,“ napsala Lenka Bradáčová na konci června. Nespecifikovala, o jaké privátní subjekty jde. Hlavním privátním subjektem, od kterého vyšetřovatelé chtěli součinnost, je v této kauze, je Babiš, jeho rodina, Agrofert a někteří zaměstnanci,“ doplnil Malát.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Anna Vančová

Vložil: Anička Vančová