Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Smutný konec roztomilé Leontýnky. Zemřela tak mladá a zanechala po sobě tři dcery

11.08.2017
Smutný konec roztomilé Leontýnky. Zemřela tak mladá a zanechala po sobě tři dcery

Autor: derrick-database.com

Popisek: Dana Vávrová

Jedna z nejpopulárnějších dětských hereček, kterou proslavila především role roztomilé Leontýnky ve filmu Ať žijí duchové, by se tento týden dožila padesáti let. Bohužel jí to však osud nedopřál. Předčasná smrt Dany Vávrové byla o to krutější, že měla tři dcery. Narodily se ve vztahu, který si musela Dana vybojovat. Souboj s těžkou nemocí, rakovinou, však prohrála krátce po čtyřicítce.

Mimořádně talentovanou a rozkošnou dívenku objevil pro film režisér Oldřich Lipský. A hned první filmová role, Leontýnka v komedii Ať žijí duchové!, ji proslavila. A tak následovaly další, nejen ve filmech, ale také v populárních televizních seriálech, například v My všichni školou povinní, Bambinot nebo Arabela. A brzy na sebe upozornila také zahraniční filmaře. Již v patnácti letech vytvořila postavu Židovky Janiny v německém televizním seriálu Kousek nebe. Ten se jí navíc stal osudovým, protože se při natáčení seznámila se svým životním partnerem, s téměř o třicet let starším kameramanem, režisérem a producentem Josephem Vilsmaierem, a v devatenácti se za něj provdala.

Ve slavné pohádce Ať žijí duchové!

Ve slavné pohádce Ať žijí duchové!

Porod před kamerou

I když to zpočátku neměla v Německu vůbec lehké a musela začínat v neznámém prostředí znovu, nakonec se jí v soukromí a kariéře velmi dařilo. Díky Vilsmaierovi se prosadila v silné německé konkurenci. Za roli ponižované selky Anny ve filmu Podzimní mléko, natočeném podle stejnojmenného románu, se dočkala uznání v podobě prestižní filmové německé ceny Stříbrný pás. Patřila k těm herečkám, které jsou ochotné pro roli mnohé se naučit a leccos obětovat. Například ve válečném snímku Rama Dama porodila přímo před kamerou druhou ze svých dcer, Terezu.

S manželem Josephem Vilsmaierem

S manželem Josephem Vilsmaierem

Úspěšná režisérka

Později se pustila do režie sama. Debutovala filmem Hlad – Touha po lásce z roku 1996, studií ženy, trpící bulimií. S úspěchem se setkal jak v Německu, tak na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. V roce 2000 natočila v česko-německé koprodukci rodinný film Hurá na medvěda, v němž účinkovaly všechny tři její dcery Janina, Tereza a Josefína. Zahráli si v něm i čeští herci, například Karel Heřmánek nebo Ivana Chýlková.

Daniny dcery Janina, Tereza a Josefína na Octoberfestu

Daniny dcery Janina, Tereza a Josefína na Octoberfestu

Obklopená láskou

Společně s Vilsmaierem vytvořili závažné válečné drama o transportu židovských rodin do Osvětimi Poslední vlak, který představili také na MFF v Karlových Varech, v sekci Horizonty. To byla ale jedna z mála výjimek, kdy byl u nás jejich film promítán. V jednom z rozhovorů, které poskytla českým médiím, si Dana posteskla, že většina snímků, jež v Německu natočila, u nás vůbec nebyla uvedena. Docela jí vadilo, že v Čechách byla stále vnímána především jako Leontýnka. Poslední film, v němž se objevila, byla Zkáza lodi Gustloff z roku 2008.

Krátce nato vážně onemocněla a rok marně bojovala s rakovinou, která se postupně rozšířila do celého těla. Intenzívní léčba bohužel nezabrala. Její smrt oznámil 5. února 2009 manžel Joseph s tím, že rodina drží smutek v úzkém kruhu a prosí, aby jí nebyly zasílány projevy soustrasti. Bližší podrobnosti tehdy nesdělila ani Danina sestra, bývalá televizní moderátorka Hana Heřmánková. Prozradila pouze, že zemřela doma, obklopená láskou.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace