Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Uprchlíci v italském Palermu jsou podle jeho starosty vítáni a zvyšují prý jeho turistickou návštěvnost. Ale jaká je skutečnost?

09.08.2017
Uprchlíci v italském Palermu jsou podle jeho starosty vítáni a zvyšují prý jeho turistickou návštěvnost. Ale jaká je skutečnost?

Foto: YouTube / repro

Popisek: Starosta Palerma Leoluca Orlando

KOMENTÁŘ Veřejnoprávní stanice Radiožurnál nedávno odvysílala velmi zajímavý rozhovor se starostou sicilského Palerma Leolucou Orlandem. Zatímco většina jeho italských kolegů si stěžuje na nezvládnutelnou vlnu imigrantů a žádá o jejich okamžité vyhoštění, Orlando tvrdí, že jeho město uprchlíky potřebuje a že je dokonce on sám osobně vítá ve zdejším přístavu. Zároveň se chlubí, že přistěhovalci mají velmi dobré podmínky k bydlení. Ostatní země Evropy obviňuje z genocidy.

Kdo tento rozhovor slyšel, možná přemýšlel, jak to, že to v Palermu jde a jinde v Itálii nebo Evropě nikoliv. A leckdo dokonce zauvažoval, že toto proslulé město, plné úžasných památek, bez obav navštíví. Tím spíše, že starosta Orlando tvrdí, že od okamžiku, kdy začal imigranty vítat, se Palermo stalo čtvrtým nejoblíbenějším místem v Itálii a v návštěvnosti údajně porazilo slavnou Florencii. Příští rok se má dokonce stát kulturní metropolí Evropy.

Nemluvte o bezpečnosti

Zdůrazňuje také, že jsou imigranti ubytováni přímo v centru Palerma, v jeho nejelegantnější části a na rozdíl od ostatních evropských měst nebydlí na periferii. Na otázku moderátora, zda to nemůže zvýšit kriminalitu, podrážděně zareagoval: „Nemluvte prosím tolik o bezpečnosti, nejbezpečnější je totiž  nově příchozí vítat. Kdybyste se mě zeptal, kolik je dnes v Palermu migrantů, tak  vám neřeknu 60 tisíc, ani 100 tisíc, řeknu vám, že ani jeden. Každý, kdo tady žije, se totiž stává obyvatelem Palerma,“ uvedl pro Radiožurnál. Podle něj neexistuje žádná komunita bez zločinců. „Zločinnost nesouvisí s barvou kůže,“ dodal  ještě. Jan Moláček se ho poté zeptal  i na hrozbu terorismu. Ale i tento dotaz starosta rychle odbyl. Když prý přijede do Palerma nějaký podezřelý muslim, tak ho na něj zdejší muslimská komunita ihned upozorní a on zase upozorní policii. Pochvaloval si rovněž, že migranti Palermo chrání jako své město. 

Jiný pohled: Tohle je okupace

Nepředpojatý člověk by jeho slovům velmi rád uvěřil, kdyby ovšem krátce nato neodvysílala televize Prima reportáž přímo z Palerma, nazvanou Palermo prohrává boj  s integrací uprchlíků. Její součástí byly děsivé záběry na čtvrť kolem ovocného trhu s  ghettem pro africké uprchlíky. V ulicích s oprýskanými domy panuje odpudivý nepořádek. Nigerijské gangy zde v noci prodávají drogy a kvete tu rovněž prostituce.  Devadesát procent prostitutek jsou Afričanky.  Jeden ze starousedlíků se před kamerou rozčílil: „Tohle je okupace, rozumíte, okupace.“ Tvrdí, že o klidném bydlení v blízkosti centra se již nedá mluvit. Složení obyvatel města se za poslední čtyři roky výrazně změnilo, víc než polovina jsou imigranti, část nich si s sebou  přivezla svůj kriminální byznys. Další občan, Antonio, si zase stěžoval, že Ital již v Palermu nezavadí o dobrou práci. Přednost podle něj mají  imigranti, pracující za desetkrát nižší mzdu. 

Proč?

Proč starosta Palerma tak lakuje skutečnost na růžovo, se lze pouze domýšlet. Naštěstí si každý může svůj názor udělat sám. A přemýšlet i o tom, proč stanice Radiožurnál nabídla svým posluchačům tak odlišný pohled na situaci v Palermu než reportéři Primy. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace