Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zastupitelé schválili rozdělení prvních peněz na pomoc obcím

27.06.2013
Zastupitelé schválili rozdělení prvních peněz na pomoc obcím

Autor: Profimedia.cz

Popisek: povodně, ilustrační foto

Zastupitelé Středočeského kraje dne 24. června 2013 na svém jednání schválili finanční pomoc obcím postiženým nedávnou katastrofální povodní. Každá ze zaplavených obcí dostane jednak 160 tisíc z rozpočtu Středočeského kraje.

Další peníze pak obdrží po přerozdělení státní dotace. Celkem Středočeský kraj vyčlenil na řešení škod po povodních zatím 43 milionů korun. Dalších 50 milionů již dostali Středočeši od státu, informoval kraj na svém webu.

Částka je pro jednotlivé obce a města různá

„Peníze z krajského rozpočtu jsme rozdělili stejnoměrně do všech 213 obcí zasažených povodní. Žádnou z nich jsme neupřednostňovali. Zbytek do 43 milionů necháme ve fondu pro obce, které se zatím nepřihlásily. Peníze z tak zvaného fondu hejtmana budou letos použity pouze na nápravu škod po povodních. Nic nebrání tomu, abychom do tohoto fondu přidali i další peníze, pokud budeme dobře hospodařit. I když tím hlavním zdrojem peněz na nápravu povodňových škod by měl být stát. Chválím, že Vláda ČR se k problému povodní staví čelem a peníze na odstraňování škod po záplavách posílá,“ konstatoval hejtman Středočeského kraje Josef Řihák (ČSSD).

Současně zastupitelé schválili i zálohy na pomoc obcím z 50 milionů korun, které přišly od Vlády ČR. Částka je pro jednotlivé obce a města různá podle výše nahlášených škod vzniklých při povodni. „Peníze jsou určeny na prvotní pomoc při odstraňování následků povodní. Obce z nich mohou platit například nákup materiálů, vody, paliva a energie na opravy. Dále je možné za pomoc od státu nakoupit vysoušeče zdiva, motorové pily, čerpadla a zaplatit jejich provoz. Mezi prvotní náklady patří i odvoz odpadů, revize elektroinstalace, posudky statika, nákup očkovacích vakcín a zdravotnického materiálu, rozbory a obnova dodávek vody, plynu a elektřiny, nákup a opravy poničeného zařízení, stavební úpravy, demolice nebezpečných objektů, odstraňování vyvrácených dřevin, vysoušení objektů, úklid veřejných prostranství a další opatření spojená s úklidem a odstraňováním následků živelní pohromy. Mimo jiné je možné peníze využít i na pořízení přípravků na likvidaci komárů a jejich larev,“ informoval středočeský hejtman Josef Řihák.

Střední Čechy patří mezi nejpostiženější kraje při povodních v červnu 2013

Hejtman Josef Řihák rovněž seznámil zastupitele se zprávou o postupu Středočeského kraje během povodní. Ve zprávě jsou podrobně popsány veškeré kroky krizového štábu, postup činnosti složek integrovaného záchranného systému (IZS), zřízení telefonních linek pro občany i jednotlivé obce a další činnost. „Myslím si, že jsme situaci spojenou s řešením pomoci lidem ohroženým povodní zvládli a nic jsme nezanedbali. Pro mě to byla obrovská zkušenost, která se nedá srovnat s vedením krizového štábu na městě. Středočeský integrovaný záchranný systém dokázal, že se neustále zlepšuje. Byli jsme svědky také velké vlny solidarity mezi občany i složkami IZS, kdy v našem kraji zasahovaly desítky hasičů a policistů z jiných krajů,“ řekl hejtman Josef Řihák a pokračoval:

„Střední Čechy patří mezi nejpostiženější kraje při povodních v červnu 2013. Proto si myslím, že bychom měli ve vedení kraje převzít iniciativu a začít diskusi napříč odbornou i laickou veřejností, jak naše obce a města na příští povodně lépe připravit. Byl bych rád, kdybychom tímto způsobem podali obcím pomocnou ruku a pořádali různé semináře. Za úvahu by stálo také zřídit napříč politickým spektrem komisi, která by řešila, co bychom měli do příštích povodní zlepšit.“

Od Vlády ČR jsme již obdrželi 50 milionů

Hejtman Josef Řihák rovněž pochválil Vládu ČR a ocenil přístup odstupujícího premiéra Nečase a ministra Chalupy, kteří se snažili krajským hejtmanům během povodní maximálně vyjít vstříc. Poděkoval rovněž úředníkům krajského úřadu, kteří na úřadě během povodní strávili mnoho hodin přesčasů.

„Od Vlády ČR jsme již obdrželi 50 milionů, dalších 70 milionů na úhradu povodňových škod je již na cestě. Budeme žádat ještě o další finanční prostředky na pokrytí prvotních škod, jejichž výše je podle odhadů přibližně 160 milionů. Peníze, které jsme dostali od vlády, budou poskytnuty obcím jako zálohové platby. V červenci se zastupitelstvo sejde znovu, abychom rozdělili další prostředky od ministerstva financí,“ doplnil hejtman Josef Řihák.

Středočeští zastupitelé rovněž schválili, že z krajského rozpočtu budou profesionálním i dobrovolným hasičům zaplaceny škody, které jim vznikly na hasičské technice během pomoci lidem při nedávné povodni.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace