Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zastupitelé schválili rozdělení prvních peněz na pomoc obcím

27.06.2013
Zastupitelé schválili rozdělení prvních peněz na pomoc obcím

Foto: Profimedia.cz

Popisek: povodně, ilustrační foto

Zastupitelé Středočeského kraje dne 24. června 2013 na svém jednání schválili finanční pomoc obcím postiženým nedávnou katastrofální povodní. Každá ze zaplavených obcí dostane jednak 160 tisíc z rozpočtu Středočeského kraje.

Další peníze pak obdrží po přerozdělení státní dotace. Celkem Středočeský kraj vyčlenil na řešení škod po povodních zatím 43 milionů korun. Dalších 50 milionů již dostali Středočeši od státu, informoval kraj na svém webu.

Částka je pro jednotlivé obce a města různá

„Peníze z krajského rozpočtu jsme rozdělili stejnoměrně do všech 213 obcí zasažených povodní. Žádnou z nich jsme neupřednostňovali. Zbytek do 43 milionů necháme ve fondu pro obce, které se zatím nepřihlásily. Peníze z tak zvaného fondu hejtmana budou letos použity pouze na nápravu škod po povodních. Nic nebrání tomu, abychom do tohoto fondu přidali i další peníze, pokud budeme dobře hospodařit. I když tím hlavním zdrojem peněz na nápravu povodňových škod by měl být stát. Chválím, že Vláda ČR se k problému povodní staví čelem a peníze na odstraňování škod po záplavách posílá,“ konstatoval hejtman Středočeského kraje Josef Řihák (ČSSD).

Současně zastupitelé schválili i zálohy na pomoc obcím z 50 milionů korun, které přišly od Vlády ČR. Částka je pro jednotlivé obce a města různá podle výše nahlášených škod vzniklých při povodni. „Peníze jsou určeny na prvotní pomoc při odstraňování následků povodní. Obce z nich mohou platit například nákup materiálů, vody, paliva a energie na opravy. Dále je možné za pomoc od státu nakoupit vysoušeče zdiva, motorové pily, čerpadla a zaplatit jejich provoz. Mezi prvotní náklady patří i odvoz odpadů, revize elektroinstalace, posudky statika, nákup očkovacích vakcín a zdravotnického materiálu, rozbory a obnova dodávek vody, plynu a elektřiny, nákup a opravy poničeného zařízení, stavební úpravy, demolice nebezpečných objektů, odstraňování vyvrácených dřevin, vysoušení objektů, úklid veřejných prostranství a další opatření spojená s úklidem a odstraňováním následků živelní pohromy. Mimo jiné je možné peníze využít i na pořízení přípravků na likvidaci komárů a jejich larev,“ informoval středočeský hejtman Josef Řihák.

Střední Čechy patří mezi nejpostiženější kraje při povodních v červnu 2013

Hejtman Josef Řihák rovněž seznámil zastupitele se zprávou o postupu Středočeského kraje během povodní. Ve zprávě jsou podrobně popsány veškeré kroky krizového štábu, postup činnosti složek integrovaného záchranného systému (IZS), zřízení telefonních linek pro občany i jednotlivé obce a další činnost. „Myslím si, že jsme situaci spojenou s řešením pomoci lidem ohroženým povodní zvládli a nic jsme nezanedbali. Pro mě to byla obrovská zkušenost, která se nedá srovnat s vedením krizového štábu na městě. Středočeský integrovaný záchranný systém dokázal, že se neustále zlepšuje. Byli jsme svědky také velké vlny solidarity mezi občany i složkami IZS, kdy v našem kraji zasahovaly desítky hasičů a policistů z jiných krajů,“ řekl hejtman Josef Řihák a pokračoval:

„Střední Čechy patří mezi nejpostiženější kraje při povodních v červnu 2013. Proto si myslím, že bychom měli ve vedení kraje převzít iniciativu a začít diskusi napříč odbornou i laickou veřejností, jak naše obce a města na příští povodně lépe připravit. Byl bych rád, kdybychom tímto způsobem podali obcím pomocnou ruku a pořádali různé semináře. Za úvahu by stálo také zřídit napříč politickým spektrem komisi, která by řešila, co bychom měli do příštích povodní zlepšit.“

Od Vlády ČR jsme již obdrželi 50 milionů

Hejtman Josef Řihák rovněž pochválil Vládu ČR a ocenil přístup odstupujícího premiéra Nečase a ministra Chalupy, kteří se snažili krajským hejtmanům během povodní maximálně vyjít vstříc. Poděkoval rovněž úředníkům krajského úřadu, kteří na úřadě během povodní strávili mnoho hodin přesčasů.

„Od Vlády ČR jsme již obdrželi 50 milionů, dalších 70 milionů na úhradu povodňových škod je již na cestě. Budeme žádat ještě o další finanční prostředky na pokrytí prvotních škod, jejichž výše je podle odhadů přibližně 160 milionů. Peníze, které jsme dostali od vlády, budou poskytnuty obcím jako zálohové platby. V červenci se zastupitelstvo sejde znovu, abychom rozdělili další prostředky od ministerstva financí,“ doplnil hejtman Josef Řihák.

Středočeští zastupitelé rovněž schválili, že z krajského rozpočtu budou profesionálním i dobrovolným hasičům zaplaceny škody, které jim vznikly na hasičské technice během pomoci lidem při nedávné povodni.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace