Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věrnost až za hrob. Dojemný příběh poslední české královny, která byla sedmašedesát let vdovou a oblékala si pouze černé šaty

07.08.2017
Věrnost až za hrob. Dojemný příběh poslední české královny, která byla sedmašedesát let vdovou a oblékala si pouze černé šaty

Foto: YouTube / repro

Popisek: Císařovna Zita vpravo

I když se pohnutý osud poslední české královny a zároveň rakouské císařovny Zity odehrával v minulém století, je tomu teprve osmadvacet let, co zemřela. Její manželství s pohledným rakouským císařem Karlem I. patřilo k výjimečně šťastným, avšak tomuto atraktivnímu páru bylo dopřáno prožít společně pouze jedenáct let. Věrná a statečná Zita po Karlově smrti už nikdy neoblékla jiné než černé šaty a po zbytek života zůstala truchlící vdovou.

S krásnou a vzdělanou  princeznou Zitou Bourbonskou–Parmskou se arcivévoda Karel seznámil ve Františkových Lázních, kde se léčila, a byla to prý láska na první pohled. Když se v roce 1911 brali, nikdo netušil, že během pěti let bude  Karel posledním rakouským císařem a shodou okolností i posledním českým králem. Oficiálním následníkem trůnu se totiž měl po smrti císaře Františka Josefa I. stát jeho jediný syn, korunní princ Rudolf.  Jenže ten spáchal v roce 1889 sebevraždu. Dalším následníkem v řadě tak  byl František Ferdinand d´Este, jehož šanci vládnout rovněž zmařila předčasná smrt. V roce 1914 byl společně se svou manželkou zavražděn v Sarajevu.  A tak nakonec došlo na „outsidera“ Karla.

 

Konec rodinné idyly

Karel i Zita měli vřelý vztah k Čechám, ostatně Karel zde prožil podstatnou část svého krátkého života. V rámci své povinné vojenské kariéry byl v září 1905 přeložen do Chudeřic a později do  Staré Boleslavi a Brandýsa nad Labem, který si obzvláště zamiloval. Právě odtud jezdil na návštěvy za svojí tetou do Františkových Lázní, kde se také potkal se Zitou. Na  brandýském zámku dokonce po svatbě nějaký čas bydleli a svým skromným chováním i díky  tomu, že Karel hovořil dobře česky, si získali přízeň místních obyvatel. Jenže záhy byl  převelen do Vídně, kde navíc rodinnou idylu ukončila smrt stařičkého mocnáře Františka Josefa. Karel musel ze dne na den  převzít roli panovníka habsburské monarchie a nestačil se ani nechat korunovat. Čelil mnoha vážným úkolům a problémům, kromě toho, že země byla ve válce, snažil se pomocí reforem vyřešit palčivou  národnostní otázku. Zita mu v této těžké době všemožně pomáhala, doprovázela do dokonce na frontu a v nemocnicích  navštěvovala raněné vojáky. 

Věrná vdova

Veškeré jejich úsilí nakonec skončilo nezdarem a Rakousko-Uhersko se postupně začalo rozpadat. V důsledku toho byl Karel sesazen z trůnu a byl donucen odejít s celou rodinou do exilu, napřed do Švýcarska a nakonec na portugalský ostrov Madeira. Do své vlasti se již nikdy nevrátil a v pouhých pětatřiceti letech podlehl zápalu plic. Nedožil se ani narození svého osmého potomka, dcery Alžběty.  Náhle ovdovělá Zita zůstala sama napospas osudu, s osmi malými dětmi a bez prostředků, protože její i Karlův majetek byl  zkonfiskován.   Během druhé světové války přesídlila s potomky do Spojených států, kde se postarala se o jejich kvalitní vzdělání. Nakonec zakotvila v Kanadě a přes všechny křivdy, jichž se v Rakousku dočkala, pomáhala této zemi zajistit poválečnou pomoc v rámci tzv. Marshallova plánu.

 

Posmrtná pocta

Do Evropy se vrátila zpět po více než šedesátiletém pobytu v exilu. Poslední rakouská císařovna zemřela v březnu 1989, tedy těsně před tím, než by se mohla podívat  i do Čech, kde prožila nejšťastnější okamžiky svého života. Zatímco ve Vídni se alespoň dočkala té pocty, že byla za obrovského zájmu veřejnosti a médií slavnostně pohřbena v Císařské hrobce, u nás ji téměř nic nepřipomíná. Alespoň v Brandýse nad Labem uctívají  slavný pár  na každoročních slavnostech, nazvaných Audience u císaře Karla I.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Adéla Hofmanová