Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč mají české oběti vražd v zahraničí větší péči a pozornost, než doma? Platí u nás vůbec Listina základních práv a svobod? A je Egypt bezpečný?

29.07.2017
Proč mají české oběti vražd v zahraničí větší péči a pozornost, než doma? Platí u nás vůbec Listina základních práv a svobod? A je Egypt bezpečný?

Foto: CK fischer / repro

Popisek: Egypt - Hurghada, ilustrační foto

Tento týden zemřela v Egyptě česká občanka, kterou z dosud neznámých důvodů, společně s dalšími ženami, pobodal útočník. I když to zpočátku vypadalo, že z útoku vyvázne pouze s menšími zraněními, nakonec jim podlehla. Je to samozřejmě velká lidská tragédie, nicméně obětmi zákeřných vražedných útoků se u nás stane přes sto lidí ročně, včetně dětí. Jim ale nikdo nepomáhá a nevěnuje jim nadstandardní péči. A to přesto, že podle Listiny základních práv a svobod jsou všichni lidé svobodní a rovni v důstojnosti i právech.

Tento neblahý trend se ovšem netýká jen nás, ale také zahraničí. Z nepochopitelných důvodů je největší pozornost věnována právě obětem teroristů. Jako příklad lze uvést vskutku královské pocty, jichž se dostalo například zraněným při nedávném teroristickém útoku v Manchestru. V tamější nemocnici je navštívila samotná královna Alžběta.

 

Když je vrahem terorista

S určitou dávkou cynismu by si tak každý mohl přát, že pokud se má stát obětí  vraždy, ať je vrahem pokud možno terorista. Budou o něj  pečovat největší medicínské kapacity a nadstandardní péče  bude  věnována i pozůstalým. Mohou kupříkladu létat vládním speciálem, bydlet na ambasádě a politici za ně budou bojovat, aby získali odškodné. Podobné vymoženosti lze ospravedlnit v případě hrdinů, kteří nasazují životy ve prospěch druhých. Ale těžko u turistů, kteří se stanou obětí náhodné vraždy při své dovolené. Obzvláště, když se svobodně rozhodnout riskovat a odcestovat do destinace, která není rozhodně bezpečná, v níž je zaveden výjimečný stav (!) a letos se zde staly obětmi útoků již desítky osob. A především, kde je zdravotní péče ve většině případů na velmi špatné úrovni.

 

Ano i ne?

V této souvislosti bude zajímavé sledovat, jakou zodpovědnost z vražedného incidentu vyvodí Ministerstvo zahraničí ČR. Na svých stránkách totiž  lidem doporučuje cestovat do Egypta pouze v odůvodněných případech, ale toto doporučení se netýká cest do letovisek s turistickými kancelářemi. A to přesto, že již loni tři ozbrojenci  pobodali turisty v Hurghadě, tedy  v místě, kde se nyní stala obětí vraždy česká turistka, společně s dalšími ženami. Tento případ jednoznačně dokazuje, že egyptská letoviska nejsou zcela bezpečná, jakkoliv cestovní kanceláře tvrdí opak.  Každý, kdo do Egypta jede, musí zcela vážně počítat s rizikem, že ho něco podobného potká. 

Co se vlastně stalo?

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se možná právě proto předvádí před kamerami a patřičně rozčilen se nechává slyšet, že česká strana požaduje po egyptské vysvětlení, co se vlastně v Egyptě stalo a  že by měla zvážit, zda neposkytne rodině ženy, která v Egyptě následkem útoku tento týden zemřela, odškodné.  Sám ale nijak nevysvětluje podivnou okolnost. Zatímco totiž ministerstvo zpočátku tvrdilo, že je Češka pouze lehce zraněná, její příbuzní sdělili médiím, že byla poraněna na krku, na hrudi a na zádech a že celkem byla bodnuta šestkrát. Ministr Zaorálek také oznámil, že ministerstvo zajistí převoz mrtvé ženy zpět do Česka.  Opakovaně přitom zdůraznil, že je tato situace  výjimečná. Veřejnost však nedojal. Zcela právem jej obvinila ze sbírání politických bodů a z hyenismu. 

Skutečně, publicita kolem egyptské tragédie je výjimečná. Když ale letos v červenci zákeřný vrah brutálně ubodal  nemocnou ženu v Sokolově, byla její vraždě věnována okrajová pozornost. Nikomu z politiků  tento odporný a zbabělý čin nestál za řeč, o pomoci ani nemluvě. Hlavně, že  jsou si u nás všichni rovni v důstojnosti i právech.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová