Oficiálně potvrzeno studií: Německá média při migrační krizi zcela selhala. Každý, kdo nesouhlasil, byl xenofób a vyvrhel. Tisk ztratil kredit
28.07.2017
Autor: Kdf-Television & Picture Germany/action press
Popisek: Vítejte, uprchlíci! Tuto fotografii použil prestižní časopis die Zeit ke svému článku o selhání médií
Zatímco byla německá veřejnost kvůli svým obavám, souvisejícím s nekontrolovanou migrační vlnou do Evropy, fackována, že je xenofóbní, většina německých médií nekriticky vychvalovala vítací politiku kancléřky Angely Merkelové. Studie Nadace Otto Brennera dokonce tvrdí, že při informování o migrační krizi zcela selhala a rozdělila německou společnost.
„Nekriticky přijala slogany politických elit a hlásala hesla vítací kultury,“ konstatuje tato studie, na níž se mimo jiné podílel bývalý novinář prestižního německého deníku Die Zeit Michael Haller. Vycházela přitom z analýzy tisíců článků z nejvýznamnějších německých novin, jakými jsou například Die Welt, Bild nebo Frankfurter Allgemeine Zeitung a Süddeutsche Zeitung, publikovaných v letech 2015- 2016, tedy v období, kdy do Německa přišel až milion uprchlíků.
Lživý tisk
To, že německá média o problémech, které s touto masovou migrační vlnou souvisely, neinformovala objektivně a zcela zadusila kritickou diskusi, způsobilo, že více než polovina Němců začala zdejší tisk považovat za „Lügenpresse“ (lživý). Tato skutečnost velmi výrazně rozdělila německou společnost. Ta byla rozhořčena, že dosud seriózní tisk se změnil ve výchovné brožury, které občany poučovaly, že Německo potřebuje tisíce migrantů jako pracovní sílu, jež navíc pomůže řešit vážné problémy se stárnutím německé populace.
Kdo nesouhlasí, je xenofób
Každého, kdo s vítací politikou německých elit nesouhlasil, pak tato média považovala za xenofóby a vůbec přitom nerozlišovala mezi postoji pravicových radikálů a řadových občanů, kteří se právem obávali dopadů masového přílivu běženců například na jejich bezpečnost. Kritické hlasy byly zcela umlčeny a lidé se dokonce báli, že se stanou morálními vyvrheli. Naopak byla německá média zaplavena příběhy o dobrých lidech a šťastných koncích. Vrcholem bylo, že jiné události ignorovala. Je zajímavé, že studie rovněž konstatuje, že masovou migraci odmítající politická strana Alternativa pro Německo byla stigmatizována.
Musí být vítání. A basta!
Bohužel se tak však stále děje nejen v Německu, ale i u nás. Příkladem jsou některé zpravodajské weby, například Britské listy, které za kritické postoje k migrační krizi skandálním způsobem urážejí každého, kdo má jiný názor. Je příznačné, že výsledky německé studie ignorují a naopak nadále propagují vítací politiku. V nejnovějším vydání citují francouzského prezidenta Macrona, který se nechal slyšet, že lidé, kteří přicházejí ze Sýrie, Eritreji a mnoha jiných zemí a bojují za svobodu (jak? pozn.red.), musejí být v Evropě vítání, a to zejména ve Francii. A byl to právě Macron, kdo letos v lednu chválil Merkelovou za její politiku otevřených dveří. Podle něj zachránila naši kolektivní čest tím, že Němci přijali, zabezpečili a vzdělali ty zdrcené uprchlíky. Není od věci zdůraznit, že tato slova Macron pronesl v právě v rozhovoru pro deník Süddeutche Zeitung, jenž podle zmíněné studie ve věci migrační krize selhal. Britské listy přitom zároveň zveřejnily článek, nazvaný „Francouzská policie tvrdě šikanuje uprchlíky nedaleko města Calais“. V něm konstatují, že je vůči žadatelům o azyl, včetně dětí, používán pepřový sprej.
Strach a mlčení
O tom, že je většina Němců dodnes pod vlivem tamějších médií, jsme se ostatně několikrát přesvědčili při návštěvě Německa sami. Když jsme se například v obchodních centrech, kde ve velkém nakupovali imigranti a celé hodiny vysedávali v kavárnách (zatímco je Němci poslušně obsluhovali), zajímali, zda jim to nevadí, dělali, že neslyší. V lepším případě nám jen posunky dali najevo, co si o tom asi myslí.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová