Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Oficiálně potvrzeno studií: Německá média při migrační krizi zcela selhala. Každý, kdo nesouhlasil, byl xenofób a vyvrhel. Tisk ztratil kredit

28.07.2017
Oficiálně potvrzeno studií: Německá média při migrační krizi zcela selhala. Každý, kdo nesouhlasil, byl xenofób a vyvrhel. Tisk ztratil kredit

Foto: Kdf-Television & Picture Germany/action press

Popisek: Vítejte, uprchlíci! Tuto fotografii použil prestižní časopis die Zeit ke svému článku o selhání médií

Zatímco byla německá veřejnost kvůli svým obavám, souvisejícím s nekontrolovanou migrační vlnou do Evropy, fackována, že je xenofóbní, většina německých médií nekriticky vychvalovala vítací politiku kancléřky Angely Merkelové. Studie Nadace Otto Brennera dokonce tvrdí, že při informování o migrační krizi zcela selhala a rozdělila německou společnost.

„Nekriticky přijala slogany politických elit a hlásala hesla vítací kultury,“ konstatuje tato studie, na níž se mimo jiné podílel bývalý novinář prestižního německého deníku  Die Zeit Michael Haller. Vycházela přitom z analýzy tisíců článků z nejvýznamnějších německých novin, jakými jsou například Die Welt, Bild nebo  Frankfurter Allgemeine Zeitung a Süddeutsche Zeitung, publikovaných v letech 2015- 2016, tedy v období, kdy do Německa  přišel až milion uprchlíků. 

Lživý tisk

To, že německá média o problémech, které s touto masovou migrační vlnou souvisely, neinformovala objektivně a zcela zadusila kritickou diskusi, způsobilo, že více než polovina Němců začala zdejší  tisk považovat za „Lügenpresse“ (lživý).  Tato skutečnost velmi výrazně rozdělila německou společnost. Ta byla rozhořčena, že dosud seriózní tisk se změnil ve výchovné brožury, které občany poučovaly, že Německo  potřebuje tisíce migrantů jako pracovní sílu, jež navíc pomůže řešit vážné problémy se stárnutím německé populace.

 

Kdo nesouhlasí, je xenofób

Každého,  kdo s vítací politikou německých elit nesouhlasil, pak tato média považovala za xenofóby a vůbec přitom nerozlišovala mezi postoji pravicových radikálů a řadových občanů, kteří se právem obávali dopadů masového přílivu běženců například na jejich bezpečnost. Kritické hlasy byly zcela umlčeny a lidé se dokonce báli, že se stanou morálními vyvrheli.  Naopak byla německá média zaplavena příběhy o dobrých lidech a šťastných koncích. Vrcholem bylo, že jiné události ignorovala. Je zajímavé, že studie rovněž konstatuje, že masovou migraci odmítající  politická strana Alternativa pro Německo byla stigmatizována.

 

Musí být vítání. A basta!

Bohužel se tak však stále  děje nejen v Německu, ale i u nás. Příkladem jsou některé zpravodajské weby, například Britské listy, které za kritické postoje k migrační krizi  skandálním způsobem urážejí každého, kdo má jiný názor. Je příznačné, že  výsledky německé studie ignorují a naopak  nadále propagují vítací politiku. V nejnovějším vydání  citují francouzského prezidenta Macrona, který se nechal slyšet, že lidé, kteří přicházejí ze Sýrie,  Eritreji a mnoha jiných zemí a bojují za svobodu (jak? pozn.red.), musejí být v Evropě vítání, a to zejména ve Francii. A  byl to právě Macron, kdo letos v lednu chválil Merkelovou za její politiku otevřených dveří. Podle něj zachránila naši kolektivní čest tím, že Němci přijali,  zabezpečili a vzdělali ty zdrcené uprchlíky. Není od věci zdůraznit, že tato slova Macron pronesl v právě v rozhovoru pro deník  Süddeutche Zeitung, jenž podle zmíněné studie  ve věci migrační krize selhal. Britské listy přitom zároveň zveřejnily článek, nazvaný „Francouzská policie tvrdě šikanuje uprchlíky nedaleko města Calais“. V něm konstatují, že je vůči žadatelům o azyl, včetně dětí, používán pepřový sprej. 

Strach a mlčení

O tom, že je většina Němců dodnes pod vlivem tamějších médií, jsme se ostatně několikrát přesvědčili při návštěvě Německa sami. Když jsme se například v obchodních centrech, kde  ve  velkém nakupovali  imigranti a celé hodiny vysedávali v kavárnách (zatímco je Němci poslušně obsluhovali), zajímali, zda jim to nevadí, dělali, že neslyší. V lepším případě nám jen posunky dali najevo, co si o tom asi myslí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace