Brdy a jejich neprozkoumané oblasti odkrývají svá tajemství. Výzkumníci hledají vzácné netopýry. Využívají k tomu speciální techniku
21.07.2017
Foto: Dan Horáček
Popisek: Netopýr pestrý
Vyrážejí za soumraku, přes den je spatříte málokdy… Řeč je o netopýrech, jediných savcích, kteří dokážou létat. Jejich výskyt a způsob života v Chráněné krajinné oblasti Brdy se rozhodli prozkoumat ochránci přírody ze základní organizace ČSOP Nyctalus. Využívají k tomu speciální technické vybavení.
Průzkum výskytu netopýrů provádějí výzkumníci s podporou státního podniku Lesy České republiky. Na podobných projektech spolupracují obě organizace už 19 let.
Při určování polohy živočichů se využívá GPS
Sbírají data o úkrytech netopýrů a výskytu doupných stromů. Tyto informace pak pomáhají lesníkům i pracovníkům CHKO k ochraně netopýrů i stromů, ve kterých tito tvorové žijí. Zkoumají se tři patnáctikilometrové úseky situované na jih a na sever od Míšova do okolí Padrťských rybníků, lesů a nádrže Pilská. Aktivitu netopýrů mapují výzkumníci pomocí ultrazvukových detektorů se systémem „time expansion“.

Netopýři detektoring znamená mít přístroje v rukách a další zavěšené na batohu
„Echolokační signály jsou desetkrát zpomaleny a nahrány na paměťovou kartu a dále pak na počítači analyzovány v akustických programech. Poloha záznamu signálu je vždy zaznamenána pomocí GPS. Výzkum zahrnuje aktivitu netopýrů v obdobích jejich laktace, postlaktace a podzimní migrace,“ řekl Petr Stýblo z ČSOP.
V Brdech očekávají výskyt vzácných druhů
Netopýří radar neboli echolokace je schopnost navigovat se vlastním sluchem podle odrazů zvuku u jejich pískotu od předmětů, tedy především kořisti. Tento radar pracuje na principu ultrazvukových vln. Signály vydávají netopýři pootevřenými ústy a zčásti i nosem. Každý tón, který vypustí, začíná vysoko a končí o oktávu níž. Kromě echolokace mají netopýři i další zajímavou schopnost, které se říká utajená březost. Dokážou pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období.
V minulosti bylo v Brdech zaznamenáno čtrnáct druhů netopýrů, letní systematický výzkum však na území CHKO nikdo neprovedl. Dosavadní záznamy uvedené v publikacích z této oblasti jsou staršího data a spíše jde o náhodné objevy. Část CHKO Brdy donedávna sloužila jako vojenský prostor, proto je hustota osídlení lidmi a míra světelného znečištění v porovnání s okolními oblastmi nízká. Vzhledem k nenarušenému prostředí výzkumníci spíše než vysokou aktivitu běžných druhů očekávají záznamy vzácných netopýrů. Projekt je realizován v rámci národního programu Českého svazu ochránců přírody Ochrana biodiverzity.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová