Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brdy a jejich neprozkoumané oblasti odkrývají svá tajemství. Výzkumníci hledají vzácné netopýry. Využívají k tomu speciální techniku

21.07.2017
Brdy a jejich neprozkoumané oblasti odkrývají svá tajemství. Výzkumníci hledají vzácné netopýry. Využívají k tomu speciální techniku

Autor: Dan Horáček

Popisek: Netopýr pestrý

Vyrážejí za soumraku, přes den je spatříte málokdy… Řeč je o netopýrech, jediných savcích, kteří dokážou létat. Jejich výskyt a způsob života v Chráněné krajinné oblasti Brdy se rozhodli prozkoumat ochránci přírody ze základní organizace ČSOP Nyctalus. Využívají k tomu speciální technické vybavení.

Průzkum výskytu netopýrů provádějí  výzkumníci s podporou státního podniku Lesy České republiky. Na podobných projektech spolupracují obě organizace už 19 let.

Při určování polohy živočichů se využívá GPS

Sbírají data o úkrytech netopýrů a výskytu doupných stromů. Tyto informace pak pomáhají lesníkům i pracovníkům CHKO k ochraně netopýrů i stromů, ve kterých tito tvorové žijí. Zkoumají se tři patnáctikilometrové úseky situované na jih a na sever od Míšova do okolí Padrťských rybníků, lesů a nádrže Pilská. Aktivitu netopýrů mapují výzkumníci pomocí ultrazvukových detektorů se systémem „time expansion“.

netopyri_detektoring

Netopýři detektoring znamená mít přístroje v rukách a další zavěšené na batohu

„Echolokační signály jsou desetkrát zpomaleny a nahrány na paměťovou kartu a dále pak na počítači analyzovány v akustických programech. Poloha záznamu signálu je vždy zaznamenána pomocí GPS. Výzkum zahrnuje aktivitu netopýrů v obdobích jejich laktace, postlaktace a podzimní migrace,“ řekl Petr Stýblo z ČSOP.

V Brdech očekávají výskyt vzácných druhů

Netopýří radar neboli echolokace je schopnost navigovat se vlastním sluchem podle odrazů zvuku u jejich pískotu od předmětů, tedy především kořisti. Tento radar pracuje na principu ultrazvukových vln. Signály vydávají netopýři pootevřenými ústy a zčásti i nosem. Každý tón, který vypustí, začíná vysoko a končí o oktávu níž. Kromě echolokace mají netopýři i další zajímavou schopnost, které se říká utajená březost. Dokážou pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období.

V minulosti bylo v Brdech zaznamenáno čtrnáct druhů netopýrů, letní systematický výzkum však na území CHKO nikdo neprovedl. Dosavadní záznamy uvedené v publikacích z této oblasti jsou staršího data a spíše jde o náhodné objevy. Část CHKO Brdy donedávna sloužila jako vojenský prostor, proto je hustota osídlení lidmi a míra světelného znečištění v porovnání s okolními oblastmi nízká. Vzhledem k nenarušenému prostředí výzkumníci spíše než vysokou aktivitu běžných druhů očekávají záznamy vzácných netopýrů. Projekt je realizován v rámci národního programu Českého svazu ochránců přírody Ochrana biodiverzity.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace