Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

5 miliard eur. Turecký Erdogan, který vraždí Kurdy, chystá trest smrti pro své odpůrce a teď podrazil Američany… Tak ten fasuje od EU peníze na ´budování demokracie´

21.07.2017
5 miliard eur. Turecký Erdogan, který vraždí Kurdy, chystá trest smrti pro své odpůrce a teď podrazil Američany… Tak ten fasuje od EU peníze na ´budování demokracie´

Foto: YouTube / repro

Popisek: Prezident Erdogan v Istanbulu

První výročí pokusu o státní převrat si o minulém víkendu připomněli v Turecku. Při snaze o puč tehdy zemřelo 250 lidí a přes dva tisíce jich byly zraněny. V sobotu kolem půlnoci vystoupil v Istanbulu se svou řečí před desetitisíci lidmi, kteří se účastnili pochodu k Mostu mučedníků, prezident Erdogan a v proslovu hovořil o tom, že počítá s obnovou trestu smrti. Turecko by tak mělo dveře do Evropy zavřené, nicméně přísun financí z Unie by nejspíše neustal. Nad tím se na serveru EurActiv.cz pozastavil Lukáš Hendrych.

„Nikdo, kdo zradí tento národ, nemůže zůstat nepotrestán," řekl Erdogan. „Nejdříve těmto zrádcům setneme jejich hlavy,“ sliboval prezident davu odplatu za životy lidí. Turecký prezident také uvedl, že pokud by zákon prošel parlamentem, bez váhání by ho podepsal. Nejnověji se mimochodem Erdogan „vyznamenal“ tím, že turecká agentura Anadolu zveřejnila v úterý bez uvedení zdrojů souřadnice deseti amerických základen na severu Sýrie v oblasti kontrolované kurdskými milicemi YPG, které Ankara považuje za teroristické. Jsou mezi nimi i základny, o nichž se dosud nevědělo. Mluvčí operace proti Islámskému státu Inherent Resolve zveřejnění odsoudil, protože ohrožuje koaliční síly. „Síly USA berou ochranu vážně. Turecká vláda to ví, a přesto se rozhodla nechat uniknout lokace amerických bází v Sýrii. Těžko to nevidět jako s...me na vás,“ okomentoval to stručně Aaron Stein z Atlantické rady.

Ve stínu možného trestu smrti

Turecko by se však se zákonem, který legalizuje trest smrti, nemohlo dostat do Evropské unie, což po Erdoganově projevu zdůraznil i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle něj je totiž důležité, aby Turecko zůstalo demokratickým státem a k Evropě by se mělo přibližovat a ne se od ní vzdalovat. Turecký prezident však jako by neslyšel…

V zemi stále panuje od loňského července výjimečný stav, který byl původně zaveden jen na tři měsíce, a je řízena pomocí dekretů. Při velkých čistkách došlo po pokusu o puč k masovému zatýkání lidí a hromadnému propouštění zaměstnanců, kteří měli údajně pučisty podporovat. Erdogan jako viníka puče označuje duchovního vůdce Fethullaha Gülena, který se brání, že s loňským pokusem o státní převrat nic společného nemá.

Turecké směřování

Kritikou turecký prezident nešetří ani směrem k Evropské unii. Ta podle něj nedodržuje migrační dohodu, podle které má na území státu zůstat přes 3 miliony migrantů ze Sýrie, jež tam nyní pobývají. Turecko za svůj přístup k uprchlíkům žádá peníze a uvolnění vízové povinnosti pro lidi cestující na území Evropské unie. Právě v tomto však Unie ustoupit nechce, dokud nebudou splněny podmínky pro volný vstup do schengenského prostoru.  

Kam vůbec Turecko směřuje? zeptal se novinář Lukáš Hendrych ve svém článku na EurActiv.cz. Prezident se staví do postoje, při kterém se zdá, že mu jsou výtky ze strany Unie jedno a udělá to, co sám považuje za vhodné. Ale finanční podpora plynoucí z evropských zdrojů není úplně zanedbatelná… „Turecké váhání se však vyplácí. Ankara je zdaleka největším příjemcem tzv. předvstupní pomoci, tedy unijní podpory určené kandidátským zemím, patří mu 40 procent,“ uvedl na serveru EurActive.cz Lukáš Henrdych. Převedeno na konkrétní čísla, jedná se o částku téměř 5 miliard eur, přičemž jedna třetina sumy byla určena na rozvoj demokracie a práva v zemi.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová