Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nabít ´ostrými´. Jediné slovo použil pravicový editor na hamburskou pouliční válku. Zlatý Matěj Stropnický, povzdechl si šéf pravice Mach. Proč? Vítejte v pekle

10.07.2017
Nabít ´ostrými´. Jediné slovo použil pravicový editor na hamburskou pouliční válku. Zlatý Matěj Stropnický, povzdechl si šéf pravice Mach. Proč? Vítejte v pekle

Autor: Vít Hassan

Popisek: Nepokoje v Hamburku

FOTO Násilné střety, hořící auta, nasazená vodní děla, rabování a barikády v ulicích, přes 200 zraněných zasahujících policistů, stovky zadržených lidí – tak vypadal Hamburk během summitu skupiny G20. Mluvilo se o tom, že v ulicích města bylo až 100 tisíc protestujících, a jejich řádění se nedařilo zastavit. Slovy demonstrantů, „vítejte v pekle“.

Zatímco se představitelé dvaceti nejsilnějších ekonomik světa - v čele s Angelou Merkel, Donaldem Trumpem, Vladimirem Putinem - na  summitu skupiny G20 v Hamburku věnovali otázkám vzájemné spolupráce, terorismu a klimatu, město se od čtvrtka zmítalo pod náporem demonstrantů. Některá místa Hamburku se změnila v zuřivou válku, kde šlo o přežití. Melanie Trump dokonce zůstala uvězněná ve vile, kde po dobu summitu přebývala.

Konformní strejcové u nás, nezvladatelní mladí radikálové v Německu

„Když vidím to řádění levicových revolucionářů v německém Hamburku, říkám si: zlatý Matěj Stropnický,“ povzdechl si na Facebooku šéf pravicových Svobodných Petr Mach. „Ad Hamburk jen jedno slovo: OSTREJMA!“ zní další příspěvek na sociální síti, tentokrát od ředitele redakcí ParlamentniListy.cz Jaroslava Polanského, také zaměřeného doprava. „Hamburk nám připomněl, že zatímco naši komunisté už jsou tlupa v zásadě neškodných a konformních strejců, skutečné nebezpečí levicového extrémismu přichází od mladých ´alternativních´ radikálů, vybavených novou revoluční ideologií a rekrutujících se ze střední vrstvy,“ okomentoval dění na summitu Jan Zahradil, europoslanec za ODS.

Levicový web a2alarm.cz v souvislosti s demonstracemi upozornil na to, že „němečtí komentátoři zleva i zprava se shodují, že pořádat summit dvaceti nejmocnějších zemí světa v Hamburku proslaveném radikální a silnou scénou autonomní levice bylo buď naprostým selháním zdravého úsudku, nebo čirou provokační demonstrací síly.“ Světoví politici tak nezvládli a ani nezvládnou prezentovat světu, že dokážou takovou situaci ustát.

Na jedné straně se plně rozhořel skrytý odpor ke globalizaci a současným postupům velkých světových ekonomik a na druhé straně se jako protisíla dala do pohybu snaha projevy nesouhlasu rozbujelé do násilností a agrese potlačit. Boj o to, kdo má navrch ve čtvrti Schanzenviertel, je ukazatelem toho, kam až může vyvěrající síla „obou táborů“ zajít…

„Levicoví teroristé ovládají město!“ „Celá německá policie je v Hamburku. Zaútočte na symboly kapitalismu ve Frankfurtu a Berlíně!“ objevovalo se v pátek večer na Twitteru. Sociální sítě zahltily obrazy zkázy, která zachvátila Hamburk, a rozpoutaly se diskuze o probíhajícím násilí. Kdo jednal násilněji, kdo si začal, kdo byl horší a kdo situaci ve skutečnosti eskaloval je oblíbeným tématem diskusních klání po každém střetu demonstrantů a policie, napsal na serveru a2alarm.cz Jakub Ort. Policie neodhadla situaci na počátku a ostře rozháněla demonstranty již ve čtvrtek. „I novináři středoproudých médií informovali, že s eskalací přišla policie a zároveň si stěžovali na to, že byli napadáni i reportéři,“ informoval také. Kolotoč násilností a vzájemného dokazování toho, kdo bude mít převahu a zvítězí, se tak mohl rozjet na plné obrátky. Postavily se proti dvě nesmiřitelné síly a násilnosti v Hamburku se ukázaly být jediným prostředkem, jak si dokázat svou pravdu…

A ta je na čí straně? „Založit banku je horším zločinem, než ji vyloupit,“ připomněl Jakub Ort německého dramatika Bertolda Brechta. Současně uvedl i výrok „čím je násilí na ulicích ve srovnání s násilím představitelů G20?“chorvatského filozofa  Srećka Horvata, který upozornil „na strukturální násilí, které se projevuje v obchodních dohodách mezi Trumpem a Saúdy a následném bombardováním Jemenu.“  Otázky, které publicista Ort nastolil, jsou legitimní, nemylme se, a neměly by být utopeny v záplavě fotografií zpustošených ulic Hamburku.

Kobercové nože a dlažební kostky proti vodním dělům těžkooděnců

Už ve čtvrtek na začátku summitu se město změnilo v bitevní zónu. Demonstranti se soustředili na prostor kolem budovy Labské filharmonie, kde probíhaly přípravy na setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina. Došlo i na tvrdou bitku mezi příznivci Antify, kteří použili proti policii láhve, kobercové nože, betonové cihly i dlažební kostky. Na ulicích stavěli barikády, které zapalovali.

Dav demonstrantů byl těžkooděnci rozehnán asi po hodinovém boji, kdy levicoví radikálové po těžkooděncích bez přestání metali lahve, dlažební kostky a dýmovnice. Těžkooděnci na radikály nasadili několik vodních děl a stříleli po nich hliníkové náboje se slzným plynem, které byly tak horké, že na zemi roztavily asfalt a přilepily se k němu. Teprve pak se postupně nejtvrdší jádro radikálů začalo tříštit.

Jediné místo, kde policie zasahovat nemusela, byla masová sobotní demonstrace. Lidé, kteří na demonstraci přišli, měli na Deichtorplatz připravené performance. „Jeden z aktivistů navlékl lidem na hlavy papírové tašky s vlajkami některých zemí G20, ti pak tancovali. Jeden z nich představoval Trumpa. Pak další z protagonistů ´představení‘ chytil tzv. ´Trumpa‘ do obruče a křičel, že Donalda Trumpa zkrotili,“ uvedl z místa fotoreportér Parlamentních listů.cz, který zmínil i to, že u stánků byly k dostání odznaky s Trockým, Marxem nebo Kapitál.

Zato ve válečnou zónu se změnil Schanzenviertel, kde výtržníci vyrabovali drogerii a zničili také pobočku banky.  „Jeden z policistů byl masivně napaden násilníky a vypálil varovný výstřel," napsala na Twitteru hamburská policie. Strážník se musel dokonce před rozdivočeným davem ukrýt do jednoho z obchodů.

Během dvou nocí levicoví odpůrci globalizace zdemolovali vše, co jim vstoupilo do cesty. Demonstranti naházeli a zapálili na ulici popelnice, kartony a jízdní kola. Barikády hořely světlým plamenem, který šlehal metr do výšky," uvedla novinářka časopisu Der Spiegel Cordula Meyer, když líčila, co se dělo ve čtvrti Schanzenviertel.

Summit v hnízdě levicových aktivistů

Tryskající zlobu a odpor protestujících lidí k tomu, co představuje summit G20, policie zřejmě podcenila. Do ulic města nakonec musela být povolána i speciální jednotka. Ostré střety neustaly v Hamburku ani v noci na dnešek. Ve čtvrti Schanzenviertel se nepodařilo protestující rozehnat, sedící lidé zde blokovali průjezdy aut. Vodní děla těžkooděnců pak demonstranty doslova smetla z asfaltu. Došlo i na využití slzného plynu ve velkých tubách. Poté, co byla blokáda rozehnána, dav se přesunul o kousek dál na Sternschanze, kde bitky pokračovaly.

„Nechápu, proč byla tato akce uspořádána zrovna v Hamburku, neboť je všeobecně známo, že tu jsou koncentrováni levicoví anarchisté. Nechápeme rovněž, proč bylo místo summitu vybráno navíc tak, že v blízkosti aktivisté ve velkém množství bydlí,“ řekl jeden ze zaměstnanců hamburského hotelu.

Starosta Hamburku Olaf Scholz je na pranýři a silně kritizován za to, co dopustil. Po nepokojích, které se městem prohnaly, se omluvil. Přitom před začátkem summitu sliboval, že obyvatelé města jeho konání „ani neznamenají“. Kritice čelí i německá kancléřka Angela Merkelová, neboť o Hamburku je známo, že je líhní levicových radikálů. Ani ona nepředpokládala nepokoje, Němci však hovoří o největších demonstracích za posledních dvacet let. Protesty, které jsou dokonce připodobňovány k ukrajinskému Majdanu, budou s největší pravděpodobností pokračovat i v noci na pondělí.

Měkká politika Německa vůči levicově extrémnímu nebezpečí?

Německá média diskutují o otázkách, co bylo příčinou, že se situace ve městě zvrhla ve válečný střet mezi levicovými radikály a ochránci pořádku vyslaných „těmi vládci a pány globalizace“. Stefan Braun pro Süddeutsche Zeitung zdůraznil, že je důležité, aby se politici setkávali na podobných akcích, jako byl hamburský summit, protože lze mnohé dohodnout. Vrcholná schůzka v Hamburku ale podle něj tentokrát byla debaklem. Desetitisíce poklidných demonstrantů za to ale rozhodně nemohou, napsal server zpravy.e15.cz.

Peter Huth z listu Die Welt označil jako příčinu problémů i dlouhodobě příliš měkkou politiku Německa vůči levicovým extrémistům, která je podle něj výrazně odlišná od přístupu k pravicovým radikálům. Podle něj levicoví radikálové v Berlíně nebo právě v Hamburku dosud mohli v takzvaných autonomních centrech v klidu plánovat své akce a útoky. List Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že snem levicových radikálů v Německu je revoluční převrat. Stát a jeho organizace nesnášejí a chtějí je ponížit. Nebezpečí, které z toho plyne, je prý permanentně podceňováno…

Nenásilí levice; jde o neochotu vykročit od planých slov k činům?

„Levicová sociální hnutí se od jistých dob často demonstrativně hlásí k nenásilí. Je to logická reakce na spojení moci a násilí, ke kterému ve dvacátém století s katastrofálními následky docházelo. Je to také často strategicky úspěšný postup, který protestujícím dodává morální legitimitu a lépe získává podporu veřejnosti,“ píše ještě na A2larm.cz publicista Ort. A dodává: „Ochota překročit hranice nenásilí se pak někdy vnímá jako lakmusový papírek radikality a ochoty vykročit od planých slov k činům. V tomto případě je na místě si připomenout, že násilí s sebou nenese jen morální, ale také strategické otazníky. Nejde jen o to, ptát se, zda je to v pořádku, ale také, zda je to k něčemu.“

Ort uvádí příklad úspěšné ´násilné´ strategie právě v Hamburku, kdy v boji o zachování hamburského squatu Rote Flora se rioty a ničení věcí osvědčily. Jenže – „Jak napsal jeden uživatel na Twitteru, protestovat proti kapitalismu ničením Schanzenviertel je stejně smysluplné jako kálet do vlastního obýváku. Noční bitvu o Schanzenviertel odsoudili i samotní autonomové ze squatu Rote Flora. Mluvčí Andreas Blechschmidt, který považuje v podstatě za legitimní odpovídat násilím na násilné poměry, odsoudil noční výtržnosti jako samoúčelné a postrádající politický obsah. Autonomové z Rote Flory prý dům v noci uzavřeli a věnovali se ošetřování raněných,“ poznamenal Ort.

S jeho závěrem se ale ztotožní asi každý: „Těžko si totiž představit větší katastrofu, než že o budoucnosti planety budou podle starých a dávno diskreditovaných vzorců rozhodovat jen představitelé těch nejmocnějších zemí světa bez ohledu na lidi, kterých se jejich rozhodnutí týkají.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace