Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nabít ´ostrými´. Jediné slovo použil pravicový editor na hamburskou pouliční válku. Zlatý Matěj Stropnický, povzdechl si šéf pravice Mach. Proč? Vítejte v pekle

10.07.2017
Nabít ´ostrými´. Jediné slovo použil pravicový editor na hamburskou pouliční válku. Zlatý Matěj Stropnický, povzdechl si šéf pravice Mach. Proč? Vítejte v pekle

Autor: Vít Hassan

Popisek: Nepokoje v Hamburku

FOTO Násilné střety, hořící auta, nasazená vodní děla, rabování a barikády v ulicích, přes 200 zraněných zasahujících policistů, stovky zadržených lidí – tak vypadal Hamburk během summitu skupiny G20. Mluvilo se o tom, že v ulicích města bylo až 100 tisíc protestujících, a jejich řádění se nedařilo zastavit. Slovy demonstrantů, „vítejte v pekle“.

Zatímco se představitelé dvaceti nejsilnějších ekonomik světa - v čele s Angelou Merkel, Donaldem Trumpem, Vladimirem Putinem - na  summitu skupiny G20 v Hamburku věnovali otázkám vzájemné spolupráce, terorismu a klimatu, město se od čtvrtka zmítalo pod náporem demonstrantů. Některá místa Hamburku se změnila v zuřivou válku, kde šlo o přežití. Melanie Trump dokonce zůstala uvězněná ve vile, kde po dobu summitu přebývala.

Konformní strejcové u nás, nezvladatelní mladí radikálové v Německu

„Když vidím to řádění levicových revolucionářů v německém Hamburku, říkám si: zlatý Matěj Stropnický,“ povzdechl si na Facebooku šéf pravicových Svobodných Petr Mach. „Ad Hamburk jen jedno slovo: OSTREJMA!“ zní další příspěvek na sociální síti, tentokrát od ředitele redakcí ParlamentniListy.cz Jaroslava Polanského, také zaměřeného doprava. „Hamburk nám připomněl, že zatímco naši komunisté už jsou tlupa v zásadě neškodných a konformních strejců, skutečné nebezpečí levicového extrémismu přichází od mladých ´alternativních´ radikálů, vybavených novou revoluční ideologií a rekrutujících se ze střední vrstvy,“ okomentoval dění na summitu Jan Zahradil, europoslanec za ODS.

Levicový web a2alarm.cz v souvislosti s demonstracemi upozornil na to, že „němečtí komentátoři zleva i zprava se shodují, že pořádat summit dvaceti nejmocnějších zemí světa v Hamburku proslaveném radikální a silnou scénou autonomní levice bylo buď naprostým selháním zdravého úsudku, nebo čirou provokační demonstrací síly.“ Světoví politici tak nezvládli a ani nezvládnou prezentovat světu, že dokážou takovou situaci ustát.

Na jedné straně se plně rozhořel skrytý odpor ke globalizaci a současným postupům velkých světových ekonomik a na druhé straně se jako protisíla dala do pohybu snaha projevy nesouhlasu rozbujelé do násilností a agrese potlačit. Boj o to, kdo má navrch ve čtvrti Schanzenviertel, je ukazatelem toho, kam až může vyvěrající síla „obou táborů“ zajít…

„Levicoví teroristé ovládají město!“ „Celá německá policie je v Hamburku. Zaútočte na symboly kapitalismu ve Frankfurtu a Berlíně!“ objevovalo se v pátek večer na Twitteru. Sociální sítě zahltily obrazy zkázy, která zachvátila Hamburk, a rozpoutaly se diskuze o probíhajícím násilí. Kdo jednal násilněji, kdo si začal, kdo byl horší a kdo situaci ve skutečnosti eskaloval je oblíbeným tématem diskusních klání po každém střetu demonstrantů a policie, napsal na serveru a2alarm.cz Jakub Ort. Policie neodhadla situaci na počátku a ostře rozháněla demonstranty již ve čtvrtek. „I novináři středoproudých médií informovali, že s eskalací přišla policie a zároveň si stěžovali na to, že byli napadáni i reportéři,“ informoval také. Kolotoč násilností a vzájemného dokazování toho, kdo bude mít převahu a zvítězí, se tak mohl rozjet na plné obrátky. Postavily se proti dvě nesmiřitelné síly a násilnosti v Hamburku se ukázaly být jediným prostředkem, jak si dokázat svou pravdu…

A ta je na čí straně? „Založit banku je horším zločinem, než ji vyloupit,“ připomněl Jakub Ort německého dramatika Bertolda Brechta. Současně uvedl i výrok „čím je násilí na ulicích ve srovnání s násilím představitelů G20?“chorvatského filozofa  Srećka Horvata, který upozornil „na strukturální násilí, které se projevuje v obchodních dohodách mezi Trumpem a Saúdy a následném bombardováním Jemenu.“  Otázky, které publicista Ort nastolil, jsou legitimní, nemylme se, a neměly by být utopeny v záplavě fotografií zpustošených ulic Hamburku.

Kobercové nože a dlažební kostky proti vodním dělům těžkooděnců

Už ve čtvrtek na začátku summitu se město změnilo v bitevní zónu. Demonstranti se soustředili na prostor kolem budovy Labské filharmonie, kde probíhaly přípravy na setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina. Došlo i na tvrdou bitku mezi příznivci Antify, kteří použili proti policii láhve, kobercové nože, betonové cihly i dlažební kostky. Na ulicích stavěli barikády, které zapalovali.

Dav demonstrantů byl těžkooděnci rozehnán asi po hodinovém boji, kdy levicoví radikálové po těžkooděncích bez přestání metali lahve, dlažební kostky a dýmovnice. Těžkooděnci na radikály nasadili několik vodních děl a stříleli po nich hliníkové náboje se slzným plynem, které byly tak horké, že na zemi roztavily asfalt a přilepily se k němu. Teprve pak se postupně nejtvrdší jádro radikálů začalo tříštit.

Jediné místo, kde policie zasahovat nemusela, byla masová sobotní demonstrace. Lidé, kteří na demonstraci přišli, měli na Deichtorplatz připravené performance. „Jeden z aktivistů navlékl lidem na hlavy papírové tašky s vlajkami některých zemí G20, ti pak tancovali. Jeden z nich představoval Trumpa. Pak další z protagonistů ´představení‘ chytil tzv. ´Trumpa‘ do obruče a křičel, že Donalda Trumpa zkrotili,“ uvedl z místa fotoreportér Parlamentních listů.cz, který zmínil i to, že u stánků byly k dostání odznaky s Trockým, Marxem nebo Kapitál.

Zato ve válečnou zónu se změnil Schanzenviertel, kde výtržníci vyrabovali drogerii a zničili také pobočku banky.  „Jeden z policistů byl masivně napaden násilníky a vypálil varovný výstřel," napsala na Twitteru hamburská policie. Strážník se musel dokonce před rozdivočeným davem ukrýt do jednoho z obchodů.

Během dvou nocí levicoví odpůrci globalizace zdemolovali vše, co jim vstoupilo do cesty. Demonstranti naházeli a zapálili na ulici popelnice, kartony a jízdní kola. Barikády hořely světlým plamenem, který šlehal metr do výšky," uvedla novinářka časopisu Der Spiegel Cordula Meyer, když líčila, co se dělo ve čtvrti Schanzenviertel.

Summit v hnízdě levicových aktivistů

Tryskající zlobu a odpor protestujících lidí k tomu, co představuje summit G20, policie zřejmě podcenila. Do ulic města nakonec musela být povolána i speciální jednotka. Ostré střety neustaly v Hamburku ani v noci na dnešek. Ve čtvrti Schanzenviertel se nepodařilo protestující rozehnat, sedící lidé zde blokovali průjezdy aut. Vodní děla těžkooděnců pak demonstranty doslova smetla z asfaltu. Došlo i na využití slzného plynu ve velkých tubách. Poté, co byla blokáda rozehnána, dav se přesunul o kousek dál na Sternschanze, kde bitky pokračovaly.

„Nechápu, proč byla tato akce uspořádána zrovna v Hamburku, neboť je všeobecně známo, že tu jsou koncentrováni levicoví anarchisté. Nechápeme rovněž, proč bylo místo summitu vybráno navíc tak, že v blízkosti aktivisté ve velkém množství bydlí,“ řekl jeden ze zaměstnanců hamburského hotelu.

Starosta Hamburku Olaf Scholz je na pranýři a silně kritizován za to, co dopustil. Po nepokojích, které se městem prohnaly, se omluvil. Přitom před začátkem summitu sliboval, že obyvatelé města jeho konání „ani neznamenají“. Kritice čelí i německá kancléřka Angela Merkelová, neboť o Hamburku je známo, že je líhní levicových radikálů. Ani ona nepředpokládala nepokoje, Němci však hovoří o největších demonstracích za posledních dvacet let. Protesty, které jsou dokonce připodobňovány k ukrajinskému Majdanu, budou s největší pravděpodobností pokračovat i v noci na pondělí.

Měkká politika Německa vůči levicově extrémnímu nebezpečí?

Německá média diskutují o otázkách, co bylo příčinou, že se situace ve městě zvrhla ve válečný střet mezi levicovými radikály a ochránci pořádku vyslaných „těmi vládci a pány globalizace“. Stefan Braun pro Süddeutsche Zeitung zdůraznil, že je důležité, aby se politici setkávali na podobných akcích, jako byl hamburský summit, protože lze mnohé dohodnout. Vrcholná schůzka v Hamburku ale podle něj tentokrát byla debaklem. Desetitisíce poklidných demonstrantů za to ale rozhodně nemohou, napsal server zpravy.e15.cz.

Peter Huth z listu Die Welt označil jako příčinu problémů i dlouhodobě příliš měkkou politiku Německa vůči levicovým extrémistům, která je podle něj výrazně odlišná od přístupu k pravicovým radikálům. Podle něj levicoví radikálové v Berlíně nebo právě v Hamburku dosud mohli v takzvaných autonomních centrech v klidu plánovat své akce a útoky. List Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že snem levicových radikálů v Německu je revoluční převrat. Stát a jeho organizace nesnášejí a chtějí je ponížit. Nebezpečí, které z toho plyne, je prý permanentně podceňováno…

Nenásilí levice; jde o neochotu vykročit od planých slov k činům?

„Levicová sociální hnutí se od jistých dob často demonstrativně hlásí k nenásilí. Je to logická reakce na spojení moci a násilí, ke kterému ve dvacátém století s katastrofálními následky docházelo. Je to také často strategicky úspěšný postup, který protestujícím dodává morální legitimitu a lépe získává podporu veřejnosti,“ píše ještě na A2larm.cz publicista Ort. A dodává: „Ochota překročit hranice nenásilí se pak někdy vnímá jako lakmusový papírek radikality a ochoty vykročit od planých slov k činům. V tomto případě je na místě si připomenout, že násilí s sebou nenese jen morální, ale také strategické otazníky. Nejde jen o to, ptát se, zda je to v pořádku, ale také, zda je to k něčemu.“

Ort uvádí příklad úspěšné ´násilné´ strategie právě v Hamburku, kdy v boji o zachování hamburského squatu Rote Flora se rioty a ničení věcí osvědčily. Jenže – „Jak napsal jeden uživatel na Twitteru, protestovat proti kapitalismu ničením Schanzenviertel je stejně smysluplné jako kálet do vlastního obýváku. Noční bitvu o Schanzenviertel odsoudili i samotní autonomové ze squatu Rote Flora. Mluvčí Andreas Blechschmidt, který považuje v podstatě za legitimní odpovídat násilím na násilné poměry, odsoudil noční výtržnosti jako samoúčelné a postrádající politický obsah. Autonomové z Rote Flory prý dům v noci uzavřeli a věnovali se ošetřování raněných,“ poznamenal Ort.

S jeho závěrem se ale ztotožní asi každý: „Těžko si totiž představit větší katastrofu, než že o budoucnosti planety budou podle starých a dávno diskreditovaných vzorců rozhodovat jen představitelé těch nejmocnějších zemí světa bez ohledu na lidi, kterých se jejich rozhodnutí týkají.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace