Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trapas! Na Kohlův pohřeb jel Brabec, premiér trčel doma. To ale není jediný průšvih, který nás čeká a ČR katapultuje na úroveň Ghany

04.07.2017
Trapas! Na Kohlův pohřeb jel Brabec, premiér trčel doma. To ale není jediný průšvih, který nás čeká a ČR katapultuje na úroveň Ghany

Foto: Naples Herald; repro

Popisek: Pohřeb Helmuta Kohla

Mnozí jen nevěřícně hleděli na to, co se všechno odehrávalo v Německu v souvislosti s pohřbem německého kancléře sjednotitele Helmuta Kohla. V Česku tento průšvih okomentoval někdejší ministr obrany Alexandr Vondra; tahanice kolem pohřbu tohoto velikána podle Vondry ukazují, kam se dnes EU řítí… A také nás příští týden čeká varšavský summit zemí střední a východní Evropy s prezidentem USA Trumpem.

„Nechci se ani vracet ke sporům mezi Kohlovou vdovou a dnešní německou vládou o to, kdo má na pohřbu promluvit. Bylo již několikrát uvedeno, že Maike Kohl-Richter si nepřála Angelu Merkel, ale prosazovala maďarského premiéra Viktora Orbána (zcela určitě v duchu Kohlova přání, který se ještě loni s Orbánem setkal, aby ho během migrační krize politicky podpořil), ale nakonec musela ustoupit tlaku z Berlína a Bruselu,“ píše Vondra v komentáři pro Echo24.cz.

Podobný spor se vedl o to, kde má být Kohl pohřben. Sám by si zřejmě přál být pohřbem v německém Špýru, ale evropské špičky si prosadily rozloučení ve Štrasburku, kde se s Kohlem rozloučili světoví i němečtí politici. Teprve potom rakev titána německé politiky zamířila do jeho rodné země. „Suma sumárum: Kohlova vdova se pokusila realizovat kancléřovo posmrtné přání, ale narazila na meze německé a evropské politické korektnosti,“ doplňuje bývalý člen české vlády, který se s Kohlem setkal a prý ho velmi obdivoval.

Korunu trapnosti nasadila česká vláda

A vůbec nejhůř se podle Vondry zachovala česká vláda. „Korunu celé trapnosti pak nasadila česká vláda. Přestože se Německo i Evropa loučí s největším státníkem posledního půlstoletí, premiér Sobotka se z pohřbu omluvil kvůli cestě do Japonska (odkud nám z rychlíku šinkanzen vzkázal, že brzy budeme cestovat mezi Prahou a Brnem stejně rychle – sic!), a ministr zahraničí Zaorálek jako snad adekvátní náhradník se cestě do Štrasburku vyhnul také, zřejmě kvůli tomu, že musí přes víkend uklidňovat rozloženou ČSSD,“ tepal Vondra přední představitele své země.

Za českou vládu nakonec jel na pohřeb vicepremiér a ministr pro životní prostředí Richard Brabec. Vondra se domnívá, že za jiných okolností by jel prezident Zeman, ale zdraví mu to pravděpodobně nedovolilo. Další médium, které hovoří o trapnosti, je časopis Reflex: Rozloučení ve Štrasburku se účastnili prezidenti Emmanuel Macron (Francie), Andrzej Duda (Polsko), Alexander Van der Bellen (Rakousko) či Petro Porošenko (Ukrajina). Dále premiéři Viktor Orbán (Maďarsko), Benjamin Netanyahu (Izrael), Mark Rutte (Nizozemsko), Theresa Mayová (Velká Británie), Stefan Löfven (Švédsko), Charles Michel (Belgie) a Juha Sipilä (Finsko). Plus někdejší španělský král Juan Carlos, bývalí premiéři Jose Maria Aznar (Španělsko), Silvio Berlusconi (Itálie), Jean Chrétien (Kanada). I exprezidenti Bill Clinton (USA), Rudolf Schuster (Slovensko), Nicolas Sarkozy (Francie) nebo B. J. Habibie (Indonésie). No a za ČR Brabec.

Nic proti Brabcovi, mělo se ale mířit výš, daleko výš

„V sobotu byla ve Štrasburku „evropská“ rozlučka s dlouholetým německým kancléřem Helmutem Kohlem a Česká republika to opět nezvládla. Zachovali jsme se trapně,“ píše bez servítků dlouholetý komentátor Reflexu Viliam Buchert. Ten upozorňuje, že Kohl naprosto zásadním způsobem přispěl po naší listopadové revoluci k tomu, aby se vztahy Čechů a Němců zlepšily do podoby, kterou jsme z historie neznali. Taky je podepsán pod zcela zásadní Česko-německou deklarací z roku 1997, která měla urovnat vzájemné křivdy minulosti. „Přesto na rozdíl od mnoha dalších států Kohl nestál české vládě a naší politické scéně za to, aby se s ním rozloučila na důstojnější úrovni. Opět jsme v tomto směru selhali. Jen abychom se nedivili, až nám to při některých příležitostech někdo vrátí,“ věští komentátor.

S tím, že nemá nic proti Brabcovi samotnému. „Svůj úřad zvládá poměrně dobře, ale není to člověk, který nás měl zastupovat ve Štrasburku. Mělo se mířit výš, daleko výš. Na rozloučení s Helmutem Kohlem měl jet buď premiér Bohuslav Sobotka, prezident Miloš Zeman či Kohlův někdejší partner, Václav Klaus. Vždyť o akci ve Štrasburku se vědělo skoro dva týdny předem,“ píše Buchert.

Proč nejel Klaus?

Co se týče Václava Klause, který měl podle svých slov Kohla rád, i když jej v některých věcech kritizoval, a byl by důstojným představitelem České republiky, když už dva vrcholní politici nebyli schopni účasti, klade si Reflex.cz vcelku příhodnou otázku: „Požádala ale vláda Klause, zda by nás nezastoupil ve Štrasburku?“

Jak to tak vypadá, tento trapas jde na konto současné vlády. Co se děje? Zdroje ze zákulisí mluví o jediném. Sobotka prý prostě zabodl vidle do oraniště a už je mu to tak nějak fuck. A Česká republika si tak připisuje na své mezinárodní konto jeden černý puntík za druhým.   

To ještě není všechno, další trapas nás čeká

Na varšavský summit zemí střední a východní Evropy s prezidentem USA Trumpem příští týden pojede za Česko… Hamáček. (Předseda sněmovny z ČSSD; ale stejně, že.) Zde by se jasně nabízel Zeman, jenže i česká média si v poslední době ustavičně kladou otázku, proč nechce Trump za žádnou cenu potkat Zemana?

Je to poměrně jednoduché, ale na diktafon vám to zas nikdo neřekne. Donalda Trumpa totiž v USA konstantně obviňují z toho, že prezidentské volby byly ´cinknuté´ Ruskem právě v jeho prospěch. Tudíž jeho administrativa prý dělá psí kusy, aby nebyl náhodou někde viděn s největším podporovatelem a přítelem Putina v Evropě, Milošem Zemanem, a tím se situace, už tak napjatá, ještě nezhoršila. No a Česko není zrovna Čína, takže není co řešit. Ach jo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Anna Vančová, Lenka Sloupová 

Vložil: Lenka Sloupová