Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stahoval zvířata z kůže a bez pušky neudělal krok. Nejslavnější divoch oznámil šokující rozhodnutí. Vážně to myslí vážně? Tajnosti slavných

02.07.2017
Stahoval zvířata z kůže a bez pušky neudělal krok. Nejslavnější divoch oznámil šokující rozhodnutí. Vážně to myslí vážně? Tajnosti slavných

Autor: Universal Pictures

Popisek: Charismatický Daniel Day-Lewis v politickém dramatu Ve jménu otce

S miliony dolarů na kontě a přesně v šedesáti letech – kdo by po takovém odchodu do penze netoužil. A právě to si rozhodl dopřát oscarový rekordman Daniel Day-Lewis. Na jeho poslední film se ale ještě můžeme těšit, slavnostní premiéra je plánována na 25. prosince.

Od mladistvého vandala až k legendárnímu prezidentovi. Tak lze charakterizovat vývoj postav, které slavný britský herec ztvárnil s mimořádně charakteristickým přístupem a pro něž byl vždy ochoten odvést spoustu ‘nadstandardní‘ práce. Když měl totiž Daniel Day-Lewis něco před kamerou předvést, vždycky to muselo být přinejmenším na sto dvacet procent, takže se nikdy neuchýlil k povrchnímu předstírání. Do každého pocitu se musel naplno vžít a každou činnost důkladně zvládnout. Ukončení kariéry oznámila hercova tisková mluvčí – Daniel prý končí z osobních důvodů s tím, že nehodlá světu prozrazovat podrobnosti. „Daniel Day-Lewis již nebude pracovat jako herec. Je za celá ta léta neskonale vděčný všem svým spolupracovníkům a divákům,“ uvedla v prohlášení Leslee Dart. Na odpověď, jestli zbožňovaná hvězda opravdu míří na zasloužený odpočinek, nebo spíš plánuje realizovat své režisérské ambice, si zkrátka budeme muset počkat.

S rodiči a sestrou Tamasin v roce 1969

S rodiči a sestrou Tamasin v roce 1969

Dva velikáni naposledy na place

Při práci na projektu, od nějž filmový svět právem velmi očekává, se koncem ledna sešli v anglickém Lythe, zřejmě už opravdu naposledy, dva fenomény: Americký scenárista a režisér Paul Thomas Anderson, kterému k uznání diváků i kritiků stačily pouhé tři filmy – drama ze zákulisí kalifornského průmyslu 70. let Hříšné noci, dramatická ‘skládačka‘ devíti zcela odlišných lidských osudů Magnolia a western z období ropného boomu přelomu 19. a 20. století Až na krev, natočený podle první části knihy Uptona Sinclaira Petrolej. A samozřejmě Daniel Day-Lewis, který si v jeho posledním velkolepém úspěchu zahrál geodeta Daniela Plainviewa. Opět nás společně zavedou do minulosti, tentokrát do módního světa londýnské smetánky padesátých let minulého století. Day-Lewis ztvární postavu Charlese Jamese, dvorního návrháře britské high society včetně královské rodiny. A jak je hercovým dobrým zvykem, určitě ani tentokrát neponechal nic náhodě a nahlédl světu luxusní módy a designu důkladně pod pokličku.

Poprvé před kamerou v dramatu Mizerná neděle

Poprvé před kamerou v dramatu Mizerná neděle

Přišel na svět mezi snoby

„Některé filmy se točí podle klišé. S takovými nechci mít nic společného,“ prohlašoval otevřeně jeden z nejlepších a nejvýraznějších současných herců a také se tohoto předsevzetí celý život důsledně držel. Daniel Michael Blake Day-Lewis se narodil 24. dubna 1957 v Irsku a talent opravdu měl po kom zdědit. Jeho dědeček sir Malcolm Balcon, pocházející po matce z litevské židovské rodiny, byl producentem prvních filmů legendárního krále hororu Alfreda Hitchcocka. Matka Jill byla herečka, otec Cecil spisovatel a básník. Danielova o čtyři roky starší sestra Lydia Tamasin se prosadila jako gastronomická kritička, dokumentaristka a později televizní šéfka. Dětství Daniel prožil v Londýně, kde se rodiče obklopovali silně umělecky založenými přáteli. Prostředí, v němž vyrůstal, prý ale bylo velmi snobské a upjaté, takže je otázkou, zda byl samotářský právě proto, nebo se takový už narodil. A také zůstává tajemstvím, jestli ho chudší spolužáci na Sheridan School šikanovali, protože mu záviděli finančně zajištěné zázemí, nebo kvůli jeho povaze.

S matkou svého nejstaršího syna, francouzskou herečkou Isabellou Adjani

S matkou svého nejstaršího syna, francouzskou herečkou Isabellou Adjani

Problémové dítě

V Day-Lewisovi se mísí introvertnost s excentričností, což je na první pohled kombinace téměř neslučitelná. Při hlubším zamyšlení si ale uvědomíme, že právě to bývá typické pro téměř všechny vynikající umělce, a nejen herce. V soukromí se pro něj stala tato povaha prokletím, měla nicméně zásadní vliv na jeho sice poměrně skromnou, ale zato, pokud jde o kvalitu, velmi úctyhodnou filmografii. Kvůli extrémní uzavřenosti a problematické povaze vystřídal několik škol, s otcem, uznávaným spisovatelem a básníkem, nevycházel dobře. Byl totiž přesvědčený, že v jeho očích jako syn selhal. Navíc Cecil Day-Lewis zemřel, když byl jeho jediný mužský potomek teprve v pubertě, takže jim osud nedopřál šanci vyříkat si své vztahy a nedorozumění. Smutné dětství tak z Daniela udělalo kvalitního herce s nekvalitním soukromým životem. Problematický vztah s otcem měl dokonce později destruktivní vliv i na jeho výkon na divadelním jevišti, když hrál Hamleta.

S režisérem Jamesem Ivorym v roce 1985 při natáčení romantické komedie Pokoj s vyhlídkou

S režisérem Jamesem Ivorym v roce 1985 při natáčení romantické komedie Pokoj s vyhlídkou

Zloděj a výtržník

Není divu, že v pubertě byly s Danielem jenom potíže. Byl divoký a nezvladatelný, dokonce ho několikrát chytili i při drobných krádežích v obchodech. Svoji první roli dostal matčiným přičiněním v pouhých čtrnácti letech a opravdu si ji užil. V dramatu Mizerná neděle si totiž zahrál mladistvého vandala, který bezhlavě mlátí do luxusního auta, zaparkovaného před kostelem. Za start kariéry to ale určitě nelze považovat. K tomu došlo až o jedenáct let později, když ztvárnil postavu Colina v životopisném dramatu režiséra Richarda Attenborougha Gándhí. Mezitím se stačil během studia na střední škole uklidnit, vypěstoval si vášeň pro herectví, práci se dřevem a rybaření. Současně se mu díky National Youth Theatre a Old Vic Theatre School pomalu otvíraly dveře na jeviště, kde od počátku zářil, ať již hrál homosexuála v Jiné zemi či Shakespearova Romea, bojujícího se zkostnatělými pravidly společnosti. To už spolupracoval s uznávaným souborem Royal Shakespeare Company a koncem 90. let se probojoval až do londýnského National Theatre jako Hamlet.

Legendární Hamlet

Legendární Hamlet na jevišti londýnského National Theatre

Kvůli Kunderovi se učil česky

Současně s divadelní se začala slibně rozvíjet i Danielova filmová kariéra. V roce 1984 dostal jednu z nejdůležitějších vedlejších rolí v dobrodružném historickém dramatu režiséra Rogera Donaldsona Bounty, následovala adaptace románu E. M. Forstera Pokoj s vyhlídkou, natočená uznávaným Jamesem Ivorym, a pak postava homosexuála v satirické komedii Moje nádherná prádelnička. O tuhle roli Day-Lewis tak moc stál, že dokonce neváhal poslat režisérovi Stephenu Frearsovi téměř výhružný dopis. A pak neváhal odcestovat do Prahy a začít se učit česky, jen aby zjistil, jak to vypadalo v naší metropoli v osudovém roce 1968, a mohl co nejvěrněji ztvárnit postavu doktora Tomáše v romantickém dramatu podle románu Milana Kundery Nesnesitelná lehkost bytí. Svým postavám totiž Daniel vždycky totálně propadne a žije jimi po celou dobu natáčení. Coby Christy Brown, kterého si zahrál v dramatu Moje levá noha, nejprve pravidelně navštěvoval dublinskou kliniku pro postižené, aby od nich pochytil co nejvíc. Na place se pak pohyboval výhradně na invalidním vozíku a nechal si od štábu pomáhat. Role mu nakonec vynesla Oscara za nejlepší herecký výkon.

S manželkou Rebeccou v roce 2005 při natáčení dramatu Ostrov samoty

S manželkou Rebeccou v roce 2005 při natáčení dramatu Ostrov samoty

Nespoutaný romantik

K Danielově popularitě významně přispělo v roce 1992 romantické dobrodružství Michaela Manna Poslední Mohykán. Kvůli němu se naučil stahovat zvířata z kůže, žít ve volné přírodě a stále u sebe nosil pušku. Při práci s Jimem Sheridanem na filmu Ve jménu otce se zase proměnil v muže, neprávem odsouzeného za bombový útok v Severním Irsku, a tak se během natáčení nechal programově urážet nebo polévat studenou vodou. Jeho výkon pak řadě akademiků doslova učaroval a následovalo hned několik nominací na ocenění. Nemínil se ale nechat převálcovat hollywoodskou mašinerií, a tak se po dalších dvou filmech na čas odstěhoval do italské Florencie, kde se živil jako obuvník. Trvalo to pět let, než se před filmovou kameru vrátil ve snímku Gangy New Yorku Martina Scorsese. Při jeho natáčení si dokonce uhnal zápal plic, ale neslevil ani o píď, i když nakonec skončil v nemocnici. Role řezníka Billa mu vynesla ocenění BAFTA pro nejlepšího herce.

Daniel coby americký prezident Abraham Lincoln

Daniel coby americký prezident Abraham Lincoln

Vybíravost se vyplatila

Daniel Day-Lewis platí za jednoho z nejvybíravějších herců vůbec, a tak není divu, že je jeho prozatím poslední role také jednou z nejvýznamnějších. V úspěšném životopisném dramatu Stevena Spielberga z roku 2012 totiž představuje samotného prezidenta Spojených států Abrahama Lincolna. Nikoli nadarmo se říká, že jeho nejvýraznějšími charakterovými vlastnostmi jsou hrdost, čestnost, tvrdost a odolnost vůči světu, který není vždycky jenom spravedlivý. A také schopnost ve správný čas a na správném místě neuhnout čelní srážce. Univerzální herec nikdy nehrál tak často, jak by si jeho fanoušci přáli, ale když už nějakou smlouvu podepsal, výsledek vždycky stál za to. Jeho schopnost naplno se vcítit, nebo spíš až proměnit ve svou postavu pro něj má leckdy až zničující důsledky. Například když hrál Hamleta, dostal se až do takového extrému, že se psychicky zhroutil přímo na jevišti a musel být hospitalizován.

Daniel Day-Lewis s režisérem Stevenem Spielbergem při přebírání třetího Oscara za ztvárnění prezidenta Lincolna. Prvního dostal v roce 1989 za svůj výkon ve filmu Moje levá noha a druhého o devět let později za western Až na krev.

Daniel Day-Lewis s režisérem Stevenem Spielbergem při přebírání třetího Oscara za ztvárnění prezidenta Lincolna. Prvního dostal v roce 1989 za svůj výkon ve filmu Moje levá noha a druhého o devět let později za western Až na krev.

V pohodě a za vodou

Kromě mimořádného hereckého talentu a zaujetí je Day-Lewis obdařen pro fanynky celou řadou dalších předností. Jeho výška 187 centimetrů, dlouhé vlasy, smutné oči a výrazný hlasový projev jsou prostě neodolatelné. Na hlubší vztah s ním by ale čekaly marně. Téměř šest let prožil po boku nádherné francouzské herečky Isabelle Adjani. Až poté, co se rozešli, zjistila Isabelle, že je těhotná a v dubnu 1995 porodila syna Gabriela. Přesto dal tehdy Daniel přednost románku s Julií Roberts a po roce se oženil s jinou – Rebeccou Miller, dcerou slavného dramatika Arthura Millera, podle jehož scénáře právě v té době hrál Johna Proctora v dramatu Čarodějky ze Salemu. Mají spolu devatenáctiletého Ronana a o čtyři roky mladšího Cashela a po desetiletích tvrdé práce, honbě za penězi a válčením s bulvárem stojí Danielův umělecký i soukromý život konečně na pevných základech. Nepodílí se na produkci, nepracuje na scénářích, prozatím prý ani neplánuje režisérský debut, a tak jeho pohodlnou budoucnost v podstatě nemá co ohrozit. Jediné, v čem se stále zdokonaluje, je umělecké řezbářství, které má rád již od dětství. A kdyby se nestal hercem, nejspíš by byl právě úspěšným řezbářem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace