Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jemná klobouková diplomacie britské královny. Možná o to účinnější, podívejte. Alžběta II., její róby a klobouky a co to znamená, když je kabelka na stole

30.06.2017
Jemná klobouková diplomacie britské královny. Možná o to účinnější, podívejte. Alžběta II., její róby a klobouky a co to znamená, když je kabelka na stole

Foto: Facebook

Popisek: Britská královna Alžběta II.

FOTO Tradiční projev britské královny Alžběty II. před parlamentem ve Westminsterském paláci vzbudil před několika dny diskuze o tom, co si vlastně panovnice o brexitu a situaci v zemi myslí. Důvodem bylo její netradiční oblečení. Přišla totiž přednést svou řeč v modrých šatech, které doplňoval klobouček téže barvy posetý žlutými kvítky. Podobnost s vlajkou Evropské unie čistě náhodná?

Fotky mapující její garderobu při projevech za od roku 2010 přinesl server Boredpanda.com. Pojďte se na ně podívat a udělejte si vlastní názor na to, zda panovnice poslala skrytý vzkaz do světa, když v parlamentu mimo jiné hovořila o tom, že je potřeba vyjednat s Bruselem při jednáních o odchodu z Británie co nejlepší podmínky. Je k tomu třeba říci důležitou věc, že zrovna tuto řeč připravuje panovnici úřadující premiér, v tomto případě premiérka Theresa May, a královna ji ve sněmovně pouze přečte…

Umění jemné královské diplomacie

Co královnu Alžbětu II., která je pokládána za nejdéle vládnoucího monarchu na světě, vedlo k tomu, že při svém projevu odložila tradiční oděv se všemi patřičnými insigniemi, můžeme opravdu jenom hádat. Pravdu zná asi jen samotná panovnice.

kralovna_alzbeta

Královna Alžběta II. při projevu v parlamentu, rok 2010

 

alzbeta_2013

Královna Alžběta II. při projevu v parlamentu, rok 2013 

 

alzbeta_2017

Královna Alžběta II. při projevu v parlamentu, rok 2017

„Trochu jako když by trvala na tom, že sveze v autě saúdského krále! Jemná královská politika," uvedl na svém Twitteru například londýnský profesor Simon Hix. Poukázal tak na umění jemné diplomacie královny, které již dříve dokázala naprosto neofenzivní formou vyjádřit svůj názor. V roce 1998 totiž například přemluvila tehdejšího korunního prince Saúdské Arábie Abdalláha, aby ho mohla svést ve svém voze, a to navzdory tomu, že v této arabské zemi není možné, aby ženy usedly za volant.

Alžběta II. se jinak k politickému dění nevyjadřuje a zachovává korektní mlčení. Striktně se také řídí protokolem, který k jejímu postavení neodmyslitelně patří. Co se týče jejího šatníku – i ten má svoje pravidla. Je například nepřípustné, aby královna oblékla jedny šaty nebo barvu dvakrát po sobě.

alzbeta_kralovna

Královniny šaty a doplňky musí být vždy sladěné.

Materiály, ze kterých jsou její oděvy ušité, musí být hlavně nemačkavé, panovnice by měla vypadat upraveně a reprezentativně za každé situace. O královský šatník se stará početný tým lidí v čele s hlavní garderobiérkou Angelou Kelly. O královně je známo, že má raději sukně než dlouhé šaty. Například je nutné zapsat, co zrovna měla královna zrovna na sobě, jelikož je důležité, aby stejný odstín neoblékla následujících 6 týdnů.

Je-li kabelka na stole, odchází se do pěti minut

Je samozřejmostí, že na královské hlavě bude sedět se šaty sladěný klobouk. Jediné, co do barevné synergie královnina oblečení nezapadá, jsou boty, které panovnice nosívá černé. I tato součást oděvu podléhá pravidlům, v rámci kterých by podpatky neměly přesáhnout výšku 5 cm.

alzbeta_kate

S vévodkyní Kate Middleton

Málokdy se stane, že by královna vyšla bez kabelky, její oblíbená značka tohoto módního doplňku je Launer. Podle královského historika Huga Vickerse královna pomocí kabelky komunikuje s okolím a lidmi, kteří jsou jí k dispozici. Jak uvedl deník Daily mail, pokud si ji například přendá z jedné ruky do druhé, znamená to, že chce ukončit konverzaci s daným člověkem. Když odloží svou kabelku na stůl, znamená to pro zasvěcené, že chce odejít do pěti minut. Existuje také malá pravděpodobnost, že uvidíte britskou královnu s kabelkou pověšenou přes rameno.

alzbeta_narozeniny

Zelené šaty daly vzniknout vtipům na inernetu.

Všechno je však možné, a tak čas od času i královna zvolí oděv, který jí může prokázat medvědí službu. Například při oslavě svých 90. narozenin oblékla nejdéle vládnoucí žena historie kostýmek v zelené barvě a vysloužila si posměch britských vtipálků, kteří ji přirovnali k žabákovi Kermitovi ze známe televizní show Muppets.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace