Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jediné, co mi tam chybí, je pět tváří těch tyranů, píše spisovatelka… Byla zamilovaná, mladá a čekala dítě. Poprvé ji zmlátil o svatební noci

23.06.2017
Jediné, co mi tam chybí, je pět tváří těch tyranů, píše spisovatelka… Byla zamilovaná, mladá a čekala dítě. Poprvé ji zmlátil o svatební noci

Foto: Pixabay.com

Popisek: Domácí násilí, ilustrační foto

Na dokument z produkce ČT Z lásky nenávist upozornila na svém Facebooku spisovatelka Alena Ježková: „První zbití o svatební noci. Opakovaná znásilnění. Kopání, zlomeniny, monokly, modřiny. Nadávky a ponižování. Polévání ledovou vodou. Škrcení. Mrtvě narozené dítě v důsledku týrání. Pět nesmírně statečných žen, před kterými smekám,“ píše a dodává: „Jediné, co mi v dokumentu chybí, je pět tváří těch tyranů.“ Všechny chtěly jen normálně žít. To, co následovalo po svatbě, si neuměly vůbec představit. Dokumentární film sleduje příběhy pěti žen, které prošly psychickým i fyzickým týráním a našly sílu o svých otřesných zážitcích promluvit.

Dokument Z lásky nenávist přináší autentické výpovědi několika žen, které zažily za zavřenými dveřmi svých domovů nesnesitelné psychické i fyzické týrání. Všechny příběhy mají něco společného. Na začátku to vypadalo jako normální vztah z lásky a partner se jevil jako pozorný a láskyplný muž, na kterého je spolehnutí. Postupně však ženu začal izolovat od přátel a příbuzných, podrážel její sebevědomí, ponižoval ji, hrubě nadával, žárlil a v některých případech došlo k nejhrubšímu fyzickému násilí, k znásilňování a ubližování dětem.

Lenka z jižní Moravy vydržela ve vztahu, kdy ji manžel psychicky týral, 22 let, než se odhodlala na radu psycholožky zavolat do krizového centra. Dnes je rozvedena a má normální partnerský vztah. Jana z Královéhradeckého kraje byla poprvé vdaná 5 let a rozvedla se kvůli psychickému týrání. Násilníka si vybrala i napodruhé a její druhý muž byl za týrání podmínečně odsouzen. Dnes je vdaná potřetí, konečně šťastně. Kateřina ze Zlínska žila s manželem 14 let. Její muž byl odsouzen nepodmíněně za trestný čin týrání osoby žijící ve společném obydlí, týrání osoby svěřené, ohrožení mravního vývoje dítěte, nebezpečné výhružky zabitím a znásilnění. Dnes Kateřina s novým přítelem a dětmi žijí jako normální rodina. Brutální fyzické násilí zažila před mnoha lety Dagmar. S násilníkem strávila ve společné domácnosti 9 let. Rozvedena byla z důvodu násilného chování manžela. V rozsudku je zmíněna vina žalovaného. Od té doby žije již 25 let zcela sama, zabarikádovaná v domě na samotě. Daria z Vysočiny byla vdaná 19 let. Manžel ji trhal vlasy, zlomil nos, Daria má dodnes zdravotní následky domácího násilí. Agresor byl podmínečně odsouzen za zločin týrání osoby žijící ve společném obydlí. Dnes Daria sama pomáhá ženám v obdobné situaci.

Příběh Lenky

„Nevzdával se. Pořád projevoval zájem, i když jsem ho odmítla," popsala drobná blondýnka, 41letá Lenka z jižní Moravy. „Líbil se mi, byl příjemný, pozorný. Asi po půl roce, co jsme spolu chodili, jsem zjistila, že jsem těhotná," pokračovala ve vyprávění. Následovala svatba, ale štěstí a pohoda manželského přístavu Lence nebyly souzené. Z růžového obláčku dopadla velmi rychle na tvrdou a studenou zem. Hádky byly podle jejích slov na častém pořádku. 

Lenka_z_lasky_nenavist

Lenka, 41 let, Jihomoravský kraj

„Býval na mě hodně sprostý. Ale když jsme spolu někde byli, tak se ke mně choval hezky," popisovala, za zavřenými dveřmi děsivé domácnosti ji však běžně nazýval děvkou a kurvou. Když z ní jednou strhával kalhotky, jelikož se hrubě dožadoval sexu, a ona odmítala, pořezal jí nohy tak, že nemohla vůbec chodit. „Nejhorší na tom je, že to vždycky vzbudilo dcery," vyprávěla s pláčem žena, která v tomto pekle ještě vydržela osm let. A to přitom svého muže dokonce přistihla v posteli se svou nejlepší kamarádkou. Jak říká, muži odpustila, o kamarádku přišla.

Když jí jednou psycholožka v manželské poradně řekla, že má odejít, rozhodla se. Nemohla už déle čekat, domov nebyl bezpečné místo. „I to bylo moc těžké. Zmatek v hlavě, změnit celý svůj život. Ale už jsem věděla, že chci odejít," popsala žena, která má již nyní naštěstí pohodový vztah. 

Příběh Darii

Další z týraných žen, Daria, mluvila v dokumentu velmi sípavým a tichým hlasem – problémy s hrtanem jako následky bití a týrání si s sebou nese dodnes. A nebyly to dle jejího vyprávění jediné zdravotní problémy, které ji postihly. 

Daria_z_lasky_nenavist

Daria, 42 let, kraj Vysočina

„Byl to seriózní muž, měl pevné zásady, které dodržoval. Byl milý a pozorný. Ale od začátku přes jeho pravdu nejel vlak, nebyla možnost diskuze. Ve společnosti byl zábavný a pozorný, doma to byl pravý opak. Běžná konverzace doma nebyla," popsala soužití Daria, která si zažila i nadávky do sviní či do tlustých krav. „A to před dětmi. Seděla jsem v kuchyni a říkala jsem si, že to nemůžu přežít," vyprávěla tiše. Dokonce se od svého muže dočkala toho, že jí jednou nalil do postele studenou vodu, otevřel v mrazech okno a sebral peřinu. Řekl jí tehdy hrubě, že „si nic jiného nezasloužila“. V jednu chvíli si dokonce přála umřít. „Uvědomila jsem si, že to je špatně. Neboť jsem měla zodpovědnost za tři děti," řekla. Pak se podle svých slov obrátila na odbornou pomoc. „Dcera si to nepřála, ale já jí vysvětlila, že to tak nejde," zmínila žena, na jejíhož muže byla nejprve uvalena vazba, a poté byl odsouzen. V manželství s tyranem vydržela 19 let.

Příběh Dagmar

Šedesátileté Dagmar, která zažila kvůli domácímu násilí i klinickou smrt po ráně pěstí, se během jejího vyprávění chvílemi chvěl hlas, stejně jako dalším ženám v dokumentu. Otřesné vzpomínky jsou stále živé a temná místa v myslích zůstávají. Po jednom z fyzických útoků svého muže skončila s přeraženým nosem. „Obličej byl kolikrát tak opuchlý, že jsem se styděla chodit do práce. Ženy v práci to věděly, ale já to bagatelizovala, zvykly si na mě, že chodím pobitá s monokly. Přistoupily na tu hru, že mi to nevadí a že si za to můžu sama," popisovala. „Kolikrát mě mlátil tak, že jsem vůbec necítila tu bolest. Nejzásadnější byla ta chyba, že jsem s ním zůstávala kvůli dětem. Pořád jsem doufala, že se to zlepší," uvedla. S monokly přitom skončila už po svatební noci. Kolikrát byla podle svých slov tak vyčerpaná, že nebyla schopná ani vstát. „Zamykala jsem se pak již k dětem do pokojíčku. Často dveře rozmlátil. Je mi dodnes líto těch dětí, že byly svědky těch událostí.“ Velkou roli prý u jejího muže sehrávalo pití. „A samozřejmě to umocňovalo ten pocit, že jsem byla jeho majetek," řekla s tím, že alkohol je spouštěč všeho. 

Dagmar_z_lasky_nenavist

Dagmar, 60 let, Středočeský kraj

„Domov byl válečným místem, kde šlo o život," vyprávěla dál s pláčem. „To byl tak zlý člověk," dodala. Krátce před rozvodem ji pak muž zmlátil před zraky své milenky. „Tam jsem cítila jistotu, že je konec, vystaráno a že vše půjde," řekla a v hlase bylo slyšet její odvahu.

Příběh Jany

„Několikrát jsem si říkala, že se to nedá vydržet. Ale až když jsem začínala mít problémy s tím hubnutím, tak mě moje maminka upozornila na problém a poslala k obvodní lékařce. Já jsem tam tenkrát šla a tam jsem to ze sebe poprvé dostala. Doktorka neváhala a zavolala do krizového centra. Tam přišel ten zvrat," popsala rozhovor s psychologem tmavovlasá, brýlatá, 34letá Jana. 

Jana_z_lasky_nenavist

Jana, 34 let, Královéhradecký kraj

Náznaky veškerého pekla, které si měla zažít, se ukazovaly daleko dříve. „Byla jsem ale zamilovaná, měla jsem nasazené růžové brýle. Říkala jsem si, že okolí tu pravdu nemá," vyprávěla s tím, že ji manžel nejprve odpoutával od rodiny, stavěl ji proti rodičům, říkal, co by měla a neměla dělat, s kým se stýkat. Když pak chtěla začít jiný život v novém vztahu, štěstí jí nepřálo. „Život s druhým manželem byla katastrofa. Myslela jsem si, že nic horšího přijít nemůže. Začalo to nenápadným ovlivňováním," popisovala žárlivé scény plné osočování, kdy se jí muž nezdráhal říct, že je děvka. Jednou ji pak nový manžel málem uškrtil. „Ten den jsem si myslela, že je po mně. Nemohla jsem dýchat, měla jsem mžitky před očima. Říkala jsem si: Tohle je moje poslední chvíle. V ten okamžik jsem neměla ani sílu se bránit. Jen jsem ležela a nehýbala se. Až když jsem lapala po dechu, pustil mě," vyprávěla Jana. 

„Kvůli stresu jsem přišla o svoji dceru. Nikdy to tomu člověku nezapomenu. Nikdy nezapomenu na ten moment, kdy vám řeknou, že vaše dítě nemá srdeční ozvy. A když porodíte, slyšíte jen to ticho… jen to ticho," zakončila Jana své vyprávění smutným příběhem o porodu holčičky, která bohužel přišla na svět mrtvá. Byla by to Kristýnka... Přišel bod zlomu, odhodlala se a šla na policii. Dnes je vdaná potřetí.

Příběh Kateřiny 

Jen těžko uvěřitelné otřesné zážitky vyprávěla černovláska s jemnými rysy Kateřina držící v náručí po celou dobu svého vyprávění plyšového medvídka. Ji její manžel několikrát znásilnil. „Pod jeho nátlakem jsem zhubla na 38 kilogramů. Pořád jsem se cítila tlustá. Opakoval mně to, že jsem nemožná, neumím se oblékat, ale kupoval mi sám však drahé hadříky," vyprávěla začátky vztahu s tyranem. 

„Člověk si na to ponižování už potom zvykl. Na všechny ty nadávky. Naše malé miminko si nemohlo ani zabrečet. Když si to jednou zkusilo, řekl, ať toho spratka uklidním, nebo po něm zbyde krvavý flek," uvedla se slzami v očích.

Katerina_z_lasky_nenavist

Kateřina, 33 let, Zlínský kraj

K prvnímu znásilnění došlo po jednom z večírků, z něhož její manžel přišel. „Chtěl za mnou do ložnice. Šla jsem ho přivítat a hned se na mě vrhl. Já jsem nechtěla, byla jsem v začátku těhotenství, tak jsem se bála. Chytal mě za ruce, byl totálně na sračku. I když jsem ho prosila, ať mě nechá, tak nenechal," sdělila. Podruhé ji znásilnil análně. „Brečela jsem, byla jsem zoufalá, nešlo zastavit krvácení," svěřila se před kamerou, jaké ohavné vzpomínky má na soužití se svým mužem. Třetí znásilnění má spojené s tím, jak se její manžel „jen udělal“, hodil po ní toaleťák a řekl, ať se utře, aby nic nezašpinila. 

I tato žena dokázala ze vztahu odejít a nyní žije s novým partnerem. Rozhodla se k tomu potom, co i její děti začaly chování svého otce napodobovat - kopaly do zvířat nebo se dokonce agresivně chovaly k ní. Tyranský manžel byl následně vzat do vazby.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

 

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace