Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcete zámek v Itálii, navíc zadarmo? Žádný problém. Ne, nezbláznili jsme se, to jen Italové dostali inspirující nápad; čtěte

22.06.2017
Chcete zámek v Itálii, navíc zadarmo? Žádný problém. Ne, nezbláznili jsme se, to jen Italové dostali inspirující nápad; čtěte

Foto: Agenzia demanio.it

Popisek: Torre Angelara v Itálii - nevypadá špatně, že?

FOTOGALERIE Chcete mít nemovitost úplně zadarmo? Od věci by to určitě nebylo. A co rovnou získat hrad nebo zámek? Myslíte si, že jsme se zbláznili? Vůbec ne, v Itálii rozdávají paláce a vily. Ostatně, jedna věc Česko s Itálií spojuje. V obou zemích je obrovské množství památek doslova ze všech historických dob a stát prostě nemá na to, všechny udržovat. A Italové přišli se skvělým nápadem, který by vůbec nebylo od věci si ´vypůjčit´.

V Itálii je sedm turistických tras, kde je dispozici hned 103 takových nemovitostí. A jaká je podmínka k jejich získání? Musíte mít peníze na opravu a pak je otevřít veřejnosti, ale pozor. Žádosti můžete podávat už jen do 26. června letošního roku, takže si pospěšte. Ale nebojte se, neuspějete-li, můžete to zkusit příště. Itálie plánuje nabídnout 200 dalších objektů během příštích dvou let. Úspěšní žadatelé získají počáteční devítiletou lhůtu s možností prodloužení o stejnou dobu, aby mohli na získané objekty renovovat. „Cílem je, aby soukromé a veřejné budovy, které již nejsou používány, byly přeměněny v zařízení pro poutníky, turisty a cyklisty,“ říká ředitel úřadu Roberto Reggi.

Vydejte se s námi na cestu…

Jedna z tras nese jméno Ciclopista del Sole. Tipnete si, jak je dlouhá? Měří neuvěřitelných 3 tisíce kilometrů a k dispozici je tu 32 objektů. Palazzo Corrado je palácová budova o třech podlažích. Nachází se v historickém centru města Lagonegro. Najdeme jí v blízkosti hlavního náměstí a kostela svaté Anny. Úžasnou stavbou je i Torre Angellara, která leží na pobřeží a má terasu s výhledem na moře. Někomu možná může připadat futuristická, ale jedná se o vojenskou budovu, která byla součástí obranného systému na pobřeží jižní Itálie v 15. století. Budovu najdete kousek od městečka Salerno.

Krásná přízemní budova Ex Ufficio Agenzia delle Entrate ještě nedávno sloužila jako finanční úřad. Teď jí můžete mít úplně zadarmo. Stačí mít peníze na opravu a vymyslet, za čím tam bude veřejnost chodit. Stavba stojí kousek od města Mileto.

Průmyslová architektura 19. století má také svou cenu…

… to jen u nás v Česku si jí nevážíme, naposledy zboural developer přímo v Praze nádhernou Waltrovku, starou fabriku, a na jejím místě rostou ohavné paneláky. To v Itálii je to jinak. Chcete si pořídit stavbu na úpatí středověkého hradu? Žádný problém. Zadarmo totiž můžete získat část objektu Forte Ardietti u města Ponti sul Mincio. Průmyslové stavby z minulého století můžete mít kousek od centra města Vignola. Nachází se v krásné historické čtvrti kousek od řeky Panaro. Jen najít využití. Toužili jste někdy po kamenné středověké věži? Bez problému. Šestipatrová vížka z 12. století u města Serramazzoni je k mání.

A máme tu další trasu s názvem Via Francigena. Na ní najdeme hned 18 staveb. Trasa je dlouhá 4 tisíce kilometrů a vede přes deset regionů a více než 240 obcí. Touto cestou se vydávali poutníci na cestě ze severní Evropy do Říma. A první stavbou, kterou si tu můžete pořídit je bývalý školní areál navržený v roce 1900. Ex Scuola Margherita se skládá ze dvou budov a najdete jej kousek od města Fidenza.  Tak tohle je něco. Do klína vám totiž může spadnout i zámek Castello bi Blera v centru vesnice Civitella Cesi. Stavba nezapře svůj středověký původ, stojí tu totiž už od jedenáctého století.

Co takhle fajn letní sídlo? K mání je i Villa Bonelli z konce 18. století. Pokud jí chcete, musíte se vydat do města Barletta.

Cyklostezka z Benátek do Turína

Na své potencionální nemovitosti se můžete zajet podívat i na kole. Třetí trasa je totiž cyklostezka vedoucí z Benátek do Turína. Na trase Ciclovia VenTo najdete hned 15 volných nemovitostí. Ve městě San Mauro Torinese si můžete pořídit stavbu Castelletto. Ta je ale prazvláštní a těžko říct, co s ní majitel dělal. Postavil jí tu totiž teprve v polovině minulého století. V krásném města Palazzolo na vás čeká třípodlažní budova Fabbricato Residenziale, která tu stojí od roku 1823. Z oken se tu díváte na kopce Monferrato. Kouzelné místo. Kousek od klášterního komplexu Certosa di Pavia se nachází dvoupodlažní romantická budova. Až jí uvidíte, tak už nebudete chtít nic jiného. Nebo snad chcete mít nemovitost přímo v Benátkách? Žádný problém. Objekt Caserma G. D. F. Alberoni se skládá ze tří budov a zájemce určitě nepohrdne ani velkým venkovním prostorem.

A je tu další cyklostezka. Ta s názvem Ciclovia Acqua měří 500 kilometrů a najdeme na ní 11 staveb. Váš může být například dvoupodlažní domem Casina, který najdete kousek od sopky Monte Vulture. Kousek od stavby navíc leží jezero Monticchio Laghi. A co třeba úžasný šlechtický palác? Tak to si musíte zajet do historického centra města Atella. Stojí tu totiž honosný Palazzo Saraceno.  Máte rádi záhady? Tak to si pořiďte komplex osmi budov Trulli, který leží kousek od městečka Fasano. To prostě musíte vidět. Archeologové totiž dodnes nezjistili, k čemu budovy sloužily.

Slavná Via Appia

A máme tu další trasu. Je to slavná Via Appia, která je dlouhá 600 kilometrů a najdete na ní hned 9 staveb. Romantický dům Grancia S. Maria del Verano si zamilujete. Leží na náhorní plošině nad údolím řeky Bradano, kousek od městečka Montescaglioso. Je libo stylový nádražní domek? Casa Cantoniera je k mání. Budovu najdete kousek od městečka Irsina.  Zajímavý je i komplex Masseria Dolce Morso. Ten najdete v místě Terra delle Gravine.

Na trase Cammino di Francesco na vás čekají tři objekty. Cesta je dlouhá 450 kilometrů. A první stavbou, kterou si tu můžete pořídit, je nádherný domek Casa Cantoniera, najdete jej kousek od města Cittá di Castello. Tak tohle je opravdu něco. Středověká tvrz Futillizio dei mulini se nachází u města Spoleto. Součástí komplexu je mlýn na obilí, který sovou funkci plnil až do konce 19. století. VPřímo v historickém centru města Spoleto pak na vás čeká komplex s třemi budovami s názvem Colonia del popolo.

Další trasa s názvem Cammino di San Benedetto je dlouhá 400 kilometrů a najdeme tu jednu nemovitost. V atraktivní oblasti na vás čeká dvoupodlažní domek kousek od města Norcia.

Zámek Castello Alimonda

Bohatší na nemovitosti, které můžete mít úplně zdarma, je trasa Itinerati riconosciuti a livello locale. Vede po pobřeží a najdeme tu 14 nemovitostí. Velmi hezký je dvoupodlažní dům Casa Cantoniera Vascapenta, který byl postavený teprve v šedesátých letech minulého století. A úžasný městský středověký dům Casa Medievale je prostě boží. Najdete ho u města Poggio Picenze. A co rovnou celý zámek? K mání je Castello Alimonda, kousek od řeky Isonzo.

I v České republice je řada zámků a dalších památek, které jsou v havarijním stavu. Nebylo by dobré udělat u nás něco podobného? Od státu by to bylo úžasné gesto a spousta míst by ožila. Takže, jak stojí v titulku, pojďme se inspirovat. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Lenka Sloupová, Antonín Pořízek 

Vložil: Antonín Pořízek