Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Utečte, schovejte se, bojujte! Hurááá, kocourkovští zase radí. Ale co ta děsivá statistika? Dva tisíce obětí vražd jenom v Česku

09.06.2017
Utečte, schovejte se, bojujte! Hurááá, kocourkovští zase radí. Ale co ta děsivá statistika? Dva tisíce obětí vražd jenom v Česku

Foto: JETE

Popisek: Policie ČR, ilustrační foto

Češi byli většinou politiků dosud kolébáni, že nám žádné teroristické útoky nehrozí a že jsme jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. To je samozřejmě skvělá zpráva, ale přesto není možné teroristický útok vyloučit nikde v Evropě. Navíc u nás před několika lety došlo k masakru šíleného střelce, jemuž v Uherském Brodě padlo za oběť osm nevinných lidí. Česká policie proto tento týden představila konkrétní a účinné video, jak se v podobných případech bránit.

Jeho hlavním posláním jsou tři základní rady: „Utečte, schovejte se, bojujte! Působivý klip názorně představuje jednu z možných modelových situací. Do kancelářské budovy, plné lidí, vtrhne ozbrojený muž a začne střílet. Nepřipravené oběti na chodbách, které jsou na ráně první, mu nemají šanci uniknout. Ale ti, co sedí v kancelářích a slyší střelbu, ji  stále  mají. V takové situaci je nejlepší utéci, pokud je kam. Nebo se schovat přímo v kanceláři, zatarasit dveře, například kopírkou nebo stoly a vypnout mobilní telefon. A pokud hrozí, že vetřelec vnikne dovnitř, připravit se na obranu. Třeba pomocí věšáku. 

 

Trestuhodná ignorance

V protikladu k těmto, často život zachraňujícím návodům, které vznikají na celém světě, jsou bláboly evropských politiků, tvrdících, že si nenecháme změnit svůj způsob života, že po krvavém masakru ráno opět vstaneme do nového dne a půjdeme do práce jako by se nic nestalo.

 

Bezpečnostní experti přitom doporučují, aby byli lidé obezřetní a s potencionálním útokem neustále počítali či se vyhýbali se místům se značnou koncentrací lidí. Jenže v některých evropských státech tato doporučení zcela ignorují. Příkladem je Anglie, kde nejenže policie nebrala vážně upozornění na to, že se jeden z teroristů, jenž minulý týden v Londýně postřílel několik lidí, radikalizuje, ale po dalším masakru, tentokrát na koncertu popové hvězdy v Manchestru,  zde byl přes riziko nových útoků  uspořádán další koncert  s masovou účastí veřejnosti.  

Hloupé video, policejní paka?

Bohužel, užitečné rady expertů ignoruje i mnoho Čechů, kteří se na sociálních sítích policii  vysmívají, že jsou to paka nebo že je toto video  hloupé a dělá z lidí nesvéprávné blbečky: „Hurááá. Kocourkovští zase radí!“glosují například. Nebo si myslí, že jeho prostřednictvím policie lidem vzkazuje: „Nejsme schopni vás ochránit, chraňte se sami“. Někteří rýpalové zase vzpomínají na zlatý socialismus. Zapomínají ale na to, že v té době také u nás řádili masoví vrazi,  například  Olga Hepnarová. Tato frustrovaná mladá žena úmyslně najela autem do nevinných lidí, podobně jako dnešní teroristé, a osm z nich zabila.  

Děsivá statistika

Mimochodem, někteří lidé by si měli uvědomit ještě další děsivý fakt. Zatímco od roku 2000 zahynulo v Evropě kvůli teroristickým útokům kolem 700 osob, u nás  bylo za tutéž dobu zavražděno přibližně dva tisíce (!) lidí, což je v průměru kolem  160  ročně! V  roce 2006 to bylo dokonce  231 vražd. A další statistika, pro mnohé z nás překvapivá, dokazuje, že před rokem 1989 byly tyto počty ještě výrazně vyšší. Například v roce 1988 u nás bylo  zavražděno 313 lidí, což je dosavadní smutný rekord. Počtem vražd se Česko umístilo na šestém místě v Evropě. 

Štěstí přeje připraveným

Důležitý policejní klip sklízí posměch i přes fakt, že právě podobné cenné rady zachránily život  těm lidem, kteří byli  přítomní v restauraci v Uherském Brodě, kam pronikl psychicky nemocný muž a začal na ně střílet. Život si tehdy zachránili hosté, co utekli, nebo se schovali. Stejné to bylo i při posledním teroristickém útoku v Londýně. Také zde měli nejvíce štěstí lidé, co prchli. A za hrdinku je žena, která přesně podle vysmívaného videa vlastním tělem zablokovala dveře do restaurace a umožnila tak několika lidem utéci, a další hrdina, rumunský kuchař, praštil  jednoho z teroristů bednou po hlavě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace