Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Utečte, schovejte se, bojujte! Hurááá, kocourkovští zase radí. Ale co ta děsivá statistika? Dva tisíce obětí vražd jenom v Česku

09.06.2017
Utečte, schovejte se, bojujte! Hurááá, kocourkovští zase radí. Ale co ta děsivá statistika? Dva tisíce obětí vražd jenom v Česku

Autor: JETE

Popisek: Policie ČR, ilustrační foto

Češi byli většinou politiků dosud kolébáni, že nám žádné teroristické útoky nehrozí a že jsme jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. To je samozřejmě skvělá zpráva, ale přesto není možné teroristický útok vyloučit nikde v Evropě. Navíc u nás před několika lety došlo k masakru šíleného střelce, jemuž v Uherském Brodě padlo za oběť osm nevinných lidí. Česká policie proto tento týden představila konkrétní a účinné video, jak se v podobných případech bránit.

Jeho hlavním posláním jsou tři základní rady: „Utečte, schovejte se, bojujte! Působivý klip názorně představuje jednu z možných modelových situací. Do kancelářské budovy, plné lidí, vtrhne ozbrojený muž a začne střílet. Nepřipravené oběti na chodbách, které jsou na ráně první, mu nemají šanci uniknout. Ale ti, co sedí v kancelářích a slyší střelbu, ji  stále  mají. V takové situaci je nejlepší utéci, pokud je kam. Nebo se schovat přímo v kanceláři, zatarasit dveře, například kopírkou nebo stoly a vypnout mobilní telefon. A pokud hrozí, že vetřelec vnikne dovnitř, připravit se na obranu. Třeba pomocí věšáku. 

 

Trestuhodná ignorance

V protikladu k těmto, často život zachraňujícím návodům, které vznikají na celém světě, jsou bláboly evropských politiků, tvrdících, že si nenecháme změnit svůj způsob života, že po krvavém masakru ráno opět vstaneme do nového dne a půjdeme do práce jako by se nic nestalo.

 

Bezpečnostní experti přitom doporučují, aby byli lidé obezřetní a s potencionálním útokem neustále počítali či se vyhýbali se místům se značnou koncentrací lidí. Jenže v některých evropských státech tato doporučení zcela ignorují. Příkladem je Anglie, kde nejenže policie nebrala vážně upozornění na to, že se jeden z teroristů, jenž minulý týden v Londýně postřílel několik lidí, radikalizuje, ale po dalším masakru, tentokrát na koncertu popové hvězdy v Manchestru,  zde byl přes riziko nových útoků  uspořádán další koncert  s masovou účastí veřejnosti.  

Hloupé video, policejní paka?

Bohužel, užitečné rady expertů ignoruje i mnoho Čechů, kteří se na sociálních sítích policii  vysmívají, že jsou to paka nebo že je toto video  hloupé a dělá z lidí nesvéprávné blbečky: „Hurááá. Kocourkovští zase radí!“glosují například. Nebo si myslí, že jeho prostřednictvím policie lidem vzkazuje: „Nejsme schopni vás ochránit, chraňte se sami“. Někteří rýpalové zase vzpomínají na zlatý socialismus. Zapomínají ale na to, že v té době také u nás řádili masoví vrazi,  například  Olga Hepnarová. Tato frustrovaná mladá žena úmyslně najela autem do nevinných lidí, podobně jako dnešní teroristé, a osm z nich zabila.  

Děsivá statistika

Mimochodem, někteří lidé by si měli uvědomit ještě další děsivý fakt. Zatímco od roku 2000 zahynulo v Evropě kvůli teroristickým útokům kolem 700 osob, u nás  bylo za tutéž dobu zavražděno přibližně dva tisíce (!) lidí, což je v průměru kolem  160  ročně! V  roce 2006 to bylo dokonce  231 vražd. A další statistika, pro mnohé z nás překvapivá, dokazuje, že před rokem 1989 byly tyto počty ještě výrazně vyšší. Například v roce 1988 u nás bylo  zavražděno 313 lidí, což je dosavadní smutný rekord. Počtem vražd se Česko umístilo na šestém místě v Evropě. 

Štěstí přeje připraveným

Důležitý policejní klip sklízí posměch i přes fakt, že právě podobné cenné rady zachránily život  těm lidem, kteří byli  přítomní v restauraci v Uherském Brodě, kam pronikl psychicky nemocný muž a začal na ně střílet. Život si tehdy zachránili hosté, co utekli, nebo se schovali. Stejné to bylo i při posledním teroristickém útoku v Londýně. Také zde měli nejvíce štěstí lidé, co prchli. A za hrdinku je žena, která přesně podle vysmívaného videa vlastním tělem zablokovala dveře do restaurace a umožnila tak několika lidem utéci, a další hrdina, rumunský kuchař, praštil  jednoho z teroristů bednou po hlavě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace