Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejčtenější článek internetu? Zas to EET, aby ho ďas spral. Trhovec prodával ředkvičky za desetikačku, kontrolor mu napařil desetitisícovou pokutu

08.06.2017
Nejčtenější článek internetu? Zas to EET, aby ho ďas spral. Trhovec prodával ředkvičky za desetikačku, kontrolor mu napařil desetitisícovou pokutu

Foto: Anna Vančová

Popisek: Trhy, ilustrační foto

A jednoho z trhovců čeká správní řízení. Zastupitelé finančního úřadu a celní správy podnikají častější kontroly prodejců na tržištích. Nekompromisní kontroloři jednu takovou provedli v Rosicích na Pardubicku a vzduchem létaly sumy vyšší, než kolik byste dali za pár ředkviček. EET znervózňuje nejen trhovce, ale i stánkaře na letních festivalech.

Máte rádi atmosféru farmářských trhů? Na čerstvém vzduchu, domácí výrobky, čerstvá zelenina nebo sadba přímo ze zahrádky, případně prohodíte pár slov s usměvavým trhovcem a dáte si o stánek vedle párek v rohlíku. Na prostředí jednoho takového trhu si posvítili kontroloři z finančního úřadu a celní správy. V Rosicích na Pardubicku padaly vysoké pokuty za nesprávné dodržování EET. Svazek zeleniny za pár korun se může jevit jako titěrná položka, ale když není posvěcený správně vystavenou účtenkou, kontrolor je neoblomný.

Sedm prodejců dostalo pokutu převyšující 34 tisíc korun

Při nedávné kontrole na pardubickém tržišti rozdali úředníci z finančního úřadu trhovcům pokuty ve výši desítek tisíc korun. „Úředníci provedli 17 kontrolních nákupů, chtěli tak zmonitorovat stánky s maloobchodem a zkontrolovat dodržování zákona o elektronické evidenci tržeb,“ informoval Deník.cz. V prostorách tržnice, kde se nacházelo přibližně 100 stánků převážně se sortimentem potravin a jarní sadby, kontroloři z finančního úřadu a celní správy nakoupili třináctkrát. „Sedm prodejců si od nich vysloužilo pokutu přesahující 34 tisíc korun. Jednoho z nich čeká správní řízení. Pardubičtí celníci prověřili čtyři trhovce a u všech zjistili porušení zákona. Tři prodejci dostali pokutu, celkem jde o 12 tisíc korun, zbývající delikt míří do správního řízení,“ jak píše Deník.cz.

Povětšinou se prohřeškem prodejců proti zákonu o elektronické evidenci tržeb stalo to, že buď chybně zaevidovali do systému utrženou částku nebo špatně či vůbec nevystavili nutnou účtenku. Všichni však byli do systému řádně zaregistrováni. Kamenem úrazu mohlo být to, že trhovci nepředpokládali nebo se správně neinformovali o tom, že i když se při prodeji jedná o několikakorunové částky, transakce musí být evidována v systému EET. Častější kontroly s příslušných míst jsou realitou, na kterou je nutné se připravit.

Povinnost evidovat tržby platí pro obchodníky od 1. března. „Od té doby provádí finanční a celní orgány kontroly pravidelně. Spolupráce obou dozorujících orgánů je velmi úspěšná a efektivní," sdělila pro Deník.cz mluvčí pardubického finančního úřadu Ivana Wasserbauerová. Většina z obchodníků si na nový systém už zvykla a přizpůsobila se podmínkám – nákladům vzniklým s koupí pokladen, tiskáren, ruliček papíru na tisk účtenek i jejich přebytkem, protože většina zákazníků si doklad nevezme. „Náklady jsem neměl vysoké. Při zařizování EET mě ovšem zklamalo, že jsem nenašel žádný web, kde by bylo všechno jasně a polopaticky vysvětleno," vyjádřil se pro Deník.cz pardubický obchodník.

Stánkaři v obavách, ministerstvo v klidu

Pro některé stánkaře je však EET strašákem, kvůli kterému odvolávají svou účast například na letních festivalech. Ty mohou být kvůli velké návštěvnosti zátěžovou zkouškou pro obě strany. „Kvůli EET odmítla jedna firma rozmístit před stánkem posezení pro zákazníky, protože už na jedné akci málem dostala pokutu,“ uvedl příklad pro Praha.idnes.cz  Milan Let, pořadatel skotských slavností v Kostelíku na Rakovnicku. Odstranění stolků totiž znamená, že firma není stravovacím zařízením – ta mají povinnost zavést EET až od příštího roku.

Mezi úskalí, se kterými se musí prodejci na festivalech vypořádat, patří například kvalitní internetové pokrytí. Pokud bude problematické, mohou stánkaři podle mluvčí ministerstva financí Michaely Tesařové zažádat o povolení evidence ve zjednodušeném offline režimu. Ministerstvo je toho názoru, že se kolem prodeje na festivalech zbytečně šíří poplašné zprávy. „Objevily se fámy, že prodej nápojů do zálohovaných kelímků je nutno evidovat již letos. To je zkreslené. Není rozhodující to, do jakého kelímku je nápoj podáván, ale to, zda prodej nápoje naplní, či nenaplní kritéria stravovací služby,“ komentovala Tesařová pro MF Dnes některé další obavy stánkařů ohledně provozu na hudebních festivalech. Pokud se bude jednat o běžný stánek s občerstvením, musí jeho majitel evidovat až od příštího roku.

Letos se evidenční povinnost týká pouze prodejců nakoupeného zboží, balených potravin a nápojů. Nicméně zapojit se do EET musí třeba kapely, které budou chtít po koncertě prodávat například svá CD. Pořadatelé festivalů, kteří budou muset evidovat vstupné, atrakce, tetování a další věci, čeká zavedení elektronické evidence až příští rok.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace