Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moc hezká nebyla. Taková oplácaná holka s malýma očima a hnědými kudrnami. Podívejte, jak začínala božská Marilyn, je to šok

08.06.2017
Moc hezká nebyla. Taková oplácaná holka s malýma očima a hnědými kudrnami. Podívejte, jak začínala božská Marilyn, je to šok

Foto: Bored Panda / repro

Popisek: Marylin Monroe, rok 1945

„Když jdu spát, mám na sobě jen Channel No.5." Je někdo, kdo by neznal legendární sexsymbol 50. let Marilyn Monroe? Ženu, která zanechala planoucí otisk v dějinách světové kinematografie a jejímž půvabům podlehli J. F. Kennedy nebo Frank Sinatra. Záplava hladkých blond vln ostře kontrastující s rudými, plnými rty, vždy v zářivém úsměvu - to byly atributy ikonické herečky. Marilyn Monroe však byla zpočátku tuctová bruneta, která začínala jako dělnice v továrně a jakých je dvanáct do tuctu. Jen ten nakažlivý úsměv již něco napovídá…

Prvního června by slavná herečka a zpěvačka oslavila 91. narozeniny. O její éře slávy i nešťastném konci všichni vědí již vše, podívejme se tedy naopak na její začátky… Na svět přišla jako Norma Jeane Baker Mortenson jako nemanželské dítě v roce 1926 v Los Angeles. Příjmení dostala po příjmení přítele své matky, který ji však ještě před porodem opustil. Holčička byla pokřtěna jako Norma Jeane Baker.

Říkal jí, ať je hodná holčička. Nešťastné dětství mladé dívky

Za pravého otce budoucí herečky je dnes považován Stanley Gifford, nikdy se však spolu nesetkali. Matka Gladys zatížená existenčními problémy, fyzickou únavou i psychickými obtížemi, kdy ji pronásledovaly deprese, paranoia a schizofrenie, nezvládla péči o malou Normu a umístila ji do pěstounské péče. Samotná Marilyn později ve své biografii vzpomínala, jak ji viděla „křičet a smát se.“

Malá norma s matkou Gladys, rok 1929

Malá Norma s matkou Gladys, rok 1929

 

Marylin Monroe, rok 1938

Mladá Norma u tety Any, rok 1938

Dva roky tak strávila malá Norma po sirotčincích a u příbuzných. Samotná Marilyn později období svého dospívání líčila velmi ponuře. „Už jako dítě měla být sexuálně zneužívána. Jeden večer ji jeden podnájemník, kterého nazývala panem Kimmelem, řekl, aby k němu přišla na pokoj a zamkla za sebou dveře. Objal ji kolem ramen. Začala kopat a vzpouzet se,“ psal Daily Mail. Obtěžovat ji měl i její zákonný zástupce Erwin Goddard, což pak vedlo k dalšímu stěhování mladé Normy. Jako teenager zažila obtěžování i na střední škole.

Marylin Monroe, rok 1941

Norma Baker jako teenager, rok 1941

V důsledku otřesných zážitků se u ní projevovalo koktání. „Marilyn dále řekla, že po incidentu začala koktat a to pokaždé, když si na to vzpomněla. Když jednomu reportérovi o tomto zneužívání řekla, začala koktat,“ informoval Daily Mail.

Část dětství strávila budoucí Marilyn Monroe u své tety Any, snad jen tam nalezla láskyplnou náruč a pochopení.

Kluk od vedle chtěl mít ženu v domácnosti, ne žádoucí modelku

Na popud matčiny přítelkyně Grace Goddard se krátce po šestnáctých narozeninách provdala za „kluka ze sousedství“ Jima Doughertyho. Marilyn později uvedla, že toho měli společného velmi málo a že Jim na ni sotva promluvil, „protože si neměli co říct“.

Marylin Monroe, rok 1943

Norma a Jim Dougherty, rok 1943

 

Marylin Monroe

První známka sexappealu...

Ve světě zuřila druhá světová válka, Jim narukoval a Norma se uchytila v továrně na padáky Radioplane, ovšem natírání trupů letadel nebylo pro křehkou dívku to pravé a stereotyp se změnil v nudu. Tady ji objevil fotograf David Conove, vyfotil Marilyn při práci a nabídl ji spolupráci. Byl to její první snímek coby modelky a otevřely se jím dveře do nového světa.

Marylin Monroe, 1945

Práce v továrně, rok 1945

První nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat, ještě coby brunetka začala dvacetiletá fotit snímky pro agenturu Blue Book. Objevovala se v reklamách na šaty, bikiny i potraviny.

 

Marylin Monroe, 1945

Jedna z prvních modelingových fotek, rok 1945

S modelingovou kariérou své ženy Jim nesouhlasil, protože z ní chtěl mít „ženu v domácnosti“. Manželství se rozpadlo v roce 1946.

Odbarvit se na blond a rychle k filmu

Mladá Norma toužila během své modelingové kariéry po herectví. Cesta k tomuto snu vedla skrz castingy, první neúspěchy, změny jména, náruče mužů. Po několika neúspěších přece jen podepsala smlouvu se společností Twenty Century Fox. Muž, který s ní vyřizoval podmínky, poprvé uvedl jméno Marilyn Monroe. Prý mu připomínala herečku z Broadwaye Marilyn Miller, příjmení Monroe používala Normina matka za svobodna. Brzy si také odbarvila vlasy na blond a u této image už zůstala. „Některé dívky raději změní klobouky. Já jsem změnila barvu vlasů,“ konstatovala herečka.

Marylin Monroe, 1945

Tohle už je Marilyn, jak ji známe. 

Za své první role brala 75 dolarů týdně. Zlom v kariéře přišel poté, co Marilyn potřebovala peníze a kývla na focení erotických fotek pro Toma Kellyho. Po zveřejnění fotek se sice snesla vlna kritiky na ni i na filmové studio, ale když se Marilyn obhájila tím, že v té době neměla na jídlo a musela se nějak protlouct, připomněla tím osud v sirotčincích a těžké dětství. Muži ji začali milovat a ženy ji litovaly. „Zjistila jsem, že mohu mít lásku jakéhokoliv muže, stačí se svléknout,“ zaznělo z úst Marilyn. 50. léta začínala a na budoucí sexuální modlučekal celý Hollywood, slavné filmové role, náruče významných mužů, skandály, společenské vrcholy i těžké pády i závislost na lécích. To je však už jiný příběh…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace