Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hurá na letní tábory. Ovšem vybírejte je obezřetně, loni hygienici zjistili závady s pitnou vodou

07.06.2017
Hurá na letní tábory. Ovšem vybírejte je obezřetně, loni hygienici zjistili závady s pitnou vodou

Foto: Facebook

Popisek: Dětský letní tábor, ilustrační foto

Prázdniny jsou za dveřmi a s nimi sezóna dětských letních táborů. Touží vaše ratolest po takovém dobrodružství? Výběr tábora nepodceňujte a předem se dobře informujte. Na co si dát zvlášť pozor a proč? Jako největší problém se ve středních Čechách loni ukázalo zásobování pitnou vodou.

„Zatímco v roce 2015 se ve středních Čechách 221 táborů zúčastnilo 20 190 dětí, v roce loňském to bylo již 20 908 dětí na 226 táborech. Nárůst počtu rekreovaných dětí očekáváme i v tomto roce,“ sdělila ředitelka KHS Středočeského kraje Jarmila Rážová. Ve středních Čechách se dlouhodobě rekreuje jeden z největších počtů dětí, a tak Krajská hygienická stanice Středočeského kraje (KHS) vydává doporučení jak pro provozovatele táborů, tak pro rodiče dětí, které je navštíví.

Pitné vody musí být vždy dostatek

„Mezi hlavní povinnosti pořadatelů dětských letních rekreací patří nahlášení akce včas – měsíc předem – krajské hygienické stanici, dále zajištění zásobování místa pitnou vodou, odstraňování odpadu, stravování nebo ubytování dětí,“ uvedla Jana Tomicová ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých KHS a dodala, že „rodiče by si pak při rozhodování o pobytu svého dítěte měli zjistit adresu a místo konání tábora, zkušenosti ostatních rodičů, seznámit se s náplní činností na táboře a také s podmínkami ubytování a zajištění osobní hygieny dětí.“

Jednou z nejdůležitějších věcí, na kterou by měli provozovatelé dbát a rodiče ji sledovat, je zajištění zásobování tábora pitnou vodou. V této oblasti středočeští hygienici v loňském roce odhalili největší počet závad. Nedostatky byly vždy s provozovateli projednány a zpravidla došlo k okamžité nápravě a nebylo tedy nutné ukládat peněžité sankce. Pitná voda musí splňovat hygienické požadavky a musí jí být dostatek k pití, čištění zubů, vaření, mytí nádobí, čištění pracovních ploch v kuchyni, osobní hygieně osob vykonávajících činnosti epidemiologicky závažné a k provozu ošetřovny a izolace. 

K případnému donášení nebo dovozu pitné vody musí být použity pouze čisté uzavíratelné nádoby zhotovené z materiálů určených k přímému styku s pitnou vodou a vyčleněné k tomuto účelu. Označené nádoby s dováženou nebo donášenou pitnou vodou musí být ukládány na chladném a stinném místě. Nápoje musí být pro účastníky tábora k dispozici po celý den. Uchovávají se v krytých nádobách s výpustným kohoutem nebo se rozlévají přímo z originálních balení. Nápoje musí být připravovány pouze z vody pitné. Naproti tomu k osobní hygieně (s výjimkou čištění zubů) je možné používat vodu vyhovující hygienickým požadavkům na kvalitu vody ke koupání v přírodě. 

Místo, program, hygiena, stravování, vedoucí… Informujte se o všem 

Pokud vybíráte pro své dítě letní tábor, doporučuje krajská hygienická stanice si předem zjistit, kdo ho provozuje, jeho adresu a kontakt. Od jiných rodičů se můžete také dozvědět, jaké mají předchozí zkušenosti. Je-li to pro vás únosné, jeďte se podívat na místo pořádání tábora předem a zjistěte si podmínky, za jakých je provozován. Může se stát, že nebudou takové, aby je vaše dítě bylo ochotné akceptovat. Seznamte se s „táborovým řádem“, informujte se o způsobu ubytování, stravování, zajištění pitné vody a o zdravotním zabezpečení akce. Zjistěte si u hlavního vedoucího programovou náplň, jestli je pro vaše dítě vhodná. Také si ověřte věk a kvalifikaci vedoucích. Pro dítě by měl být tábor součástí prázdninového programu. Nesmí mít tedy pocit, že je tam za trest nebo z důvodu, že vy například odjíždíte na dovolenou a na tu dobu ho „odložíte“. 

Ještě před samotným odjezdem na letní tábor KHS doporučuje, abyste si zjistili přesnou adresu pobytu a termín návratu. Doprovoďte své dítě na místo, odkud odjíždí na tábor, osobně ho předejte vedoucímu oddílu a požádejte jej o telefonní kontakt. Informujte vedoucího oddílu a zdravotníka o případných zdravotních omezeních svého dítěte a sdělte, zda je plavec, či neplavec. Nezapomeňte přibalit svému dítěti dostatečné množstvím léků, které užívá trvale. Také a o této skutečnosti informujte zdravotníka zotavovací akce. Pokud dítě napíše o negativních zkušenostech ze svého pobytu – například o nedostatku stravy, nadměrné fyzické zátěži nebo tělesných trestech, prověřte tyto skutečnosti. Ať už v rámci osobní návštěvy tábora, nebo písemným dotazem na vedoucího.

Výsledky kontrol letních dětských táborů jsou celé léto průběžně umisťovány ZDE. Aktuální informace o situaci ve Středočeském kraji se dočtete také ZDE

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .  

Vložil: Lenka Sloupová