Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sobotka i celá vláda maká pro Putina? Šéf BIS o tricích, které prý používají ´dezinformační weby´a...

06.06.2017
Sobotka i celá vláda maká pro Putina? Šéf BIS o tricích, které prý používají ´dezinformační weby´a...

Foto: Youtube, repro

Popisek: Vladimir Putin tu nemusí utratit za ´proruské dezinformační weby´ani rubl. Proč? Celá vláda díky svým přehmatům vlastně pracuje pro něj

Server Hlídací pes.org přinesl exkluzivní rozhovor s šéfem BIS Michalem Koudelkou. Ten tvrdí, že sílí dezinformační tlak na Česko ze strany Ruska. A vliv na to mají i proruské weby, které se množí, jak „houby po dešti“. „Na to nemusíte být špičkový analytik, abyste zaregistroval rostoucí počet nejrůznějších rádoby zpravodajsko-informačních webů, které se naprosto neskrývaně podílejí na šíření dezinformací a podpoře proruské politiky. Ale je na místě si uvědomit, že to je realita na obou stranách pomyslné barikády. Také Západ musí být schopen působit a dělá to,“ popsal situaci pro Hlídacípes.org vedoucí kontrarozvědky… Pojďme se na ty ´dezinformace´ podívat blíže.

Cílem proruské propagandy je podle Koudelky ovlivňování nálad celé veřejnosti. „Jde o neustálé vyvolávání pocitů, že je všechno jinak, že je za vším něco nekalého, demokracie je slabá, západní společnost v čele s EU a NATO jsou prolezlé korupcí a byrokracií atd. Cílem je zahlcení veřejného prostoru spoustou informačního balastu, který běžným občanům má sebrat pevnou půdu pod nohama,“ popsal v rozhovoru šéf BIS. Že nemohl být konkrétnější a jmenovat přímo, chápeme. Tajná služba je prostě… tajná.



Většinou jde prý o to, že se na pravdivý základ informace přichytí dezinformační bublina. Profesně je tato taktika velmi povedená, až tak účinná ale nikoliv. „Lidé u nás nejsou hloupí, a to je dobře,“ řekl s nadějí Koudelka. A dodal, že díky internetu, který dává volné pole působnosti prakticky komukoliv, se začalo utvářet mnoho zpravodajských informačních webů s proruskou tematikou. Nejedná se jen o šíření dezinformací, ale i o vyvolání emocí. Ty jsou podle něj dobrým tahem na branku. Lidé mají pochopitelně rozdílný pohled na migraci, ekologii nebo politiku. Protože plno z nich situaci nerozumí, rozhodují se kolikrát na základě příběhů, které v nich vyvolaly silné emoce. A právě tyto příběhy jsou živnou půdou pro šiřitele dezinformací.

Příběh jedné dálnice

Souhlasím s tím, že lidé se rozhodují na základě emocí – to je ostatně již vědecky potvrzeno. A také si myslím, že lidé nejsou hloupí. Že řadě věcí nerozumějí? Proč by měli? Proč by se měli pokoušet vniknout (vedle svého, špatně placeného zaměstnání a starosti o rodinu) do složité problematiky úředního povolování třeba dopravních staveb, dálnic, okruhů apod.? Vždyť od toho si luxusně platí vládu a politiky, kteří nemají nic jiného na práci. Jenže lidé pak vidí, že tři desítky let po sametovém převratu máme pořád jen tu hrkotavou, komanči postavenou D1, na jih do Rakouska vede rozbitá silnice, akorát směr Plzeň a Německo je slušná dálnice. Ta jedna jediná, která měří celých 151 kilometrů (Praha – Rozvadov).

Ono je to ještě složitější: Rozhodnutí o stavbě padlo už v roce 1963, stavba byla zahájena stavbou mostu v Berouně v roce 1976. První otevřený úsek bylo 9 km dálnice z Prahy-Zličína do Loděnice v roce 1982, poté stavba postupovala tempem cca 2 – 3 km ročně. V roce 1989 byl zprovozněn úsek do Bavoryně (vesnice cca 1 km západně od Zdic) a délka zprovozněného úseku dálnice tak dosáhla 29 km, které ještě padají na vrub komančům.  Až v roce 1997 byl dokončen úsek z Plzně až do pohraničního městečka Waidhaus v Německu. Jenže chyběl obchvat Plzně. Zkrátím to, celá dálnice byla zprovozněna v říjnu 2006. Hurá. 122 porevolučních kilometrů za 17 porevolučních let, to je 7 kilometrů ročně. A náklady? 667,5 milionů. To v člověku vzbudí emoce, zvláště když každoročně fičí po skvělých chorvatských dálnicích k moři…

Jak si naši ´demokraté´ pod sebou podřezávají větev

Ať se podíváme na cokoliv v této zemi, všechno funguje tak napůl. Doprava? Mizerná. Justice? Nepochopitelná. Byrokracie? Příšerná. A tak dále a tak podobně. Takže média si toho buď mohou nevšímat a publikovat zprávy, jak bývalý hejtman, nyní poslanec za ČSSD Josef Novotný líbá miminka (viz foto), anebo… Jak ho vedou v klepetech. Přesněji, právě teď podle informací ČTK doporučil mandátový a imunitní výbor sněmovně, vydat výtečníka Novotného policii, která ho chce obvinit v případu machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad (kauza ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji, v případu je nyní obviněno 24 lidí, mezi nimiž jsou politici, vysocí úředníci a podnikatelé). Novotný v tom lítá ještě s komančem Borkou, oba jsou podezřelí z: Poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině.

A moje emoce se bouří a ptají se: Bylo vůbec jediné euro z eurodotací použito smysluplně, anebo se za ně postavil bazén v místě, kde není voda, a zbytek se rozkradl? No, řekněte sami. Neděláme to tomu Putinovi sakra jednoduché? Co by si vymýšlel, co by tvrdě platil ´proruské dezinformační weby´, vždyť mu všechny pochyby o naší ´skvělé a demokratické´ společnosti podává vláda i politici na stříbrném tácu.

Nemylte se, tento článek není proti demokracii, ani pro Putina. Právě naopak. Demokracie rozhodně ANO, jen ji musíme trochu vybrousit, třeba pro začátek přijetím neokleštěných zákonů Rekonstrukce státu. A Putin? Ten by nás s chutí zblajzl jako malinu. Ale zatím na to nemá. Zatím, vážení politici vládních stran… 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Anna Vančová

Vložil: Anička Vančová