Skvěle placená europoslankyně hovořila o teroru v Londýně. Potřebujeme prý směrnice a nařízení. Opravdu? Skutek nějak utek…
06.06.2017
Foto: Facebook
Popisek: Věra Jourová
Je neuvěřitelné, s jakou mírou drzosti neváhají vystoupit před veřejnost evropští politici poté, co na našem kontinentě dojde k dalšímu teroristickému útoku. Již dva roky se nechávají slyšet, co je zapotřebí udělat, ale skutek stále utek. Vydávají pouze nové a nové směrnice a nařízení, která ale nikdo nerespektuje a dokonce jsou kontraproduktivní. Do Evropy dále proudí v záplavě migrantů množství potencionálních teroristů.
V nedělních Otázkách Václava Moravce si Věra Jourová stěžovala, jak jdou některé věci podle ní pomalu: „Ty státy, kde ještě nebyl teroristický útok, tak úplně nechtějí přijít s návrhy, které přicházejí, aby se řešila situace v zemích, kde již teroristické útoky nastaly. Já budu ve čtvrtek navrhovat, abychom zrychlili ten proces.“ Poté vysvětlila, že půjde především o kontrolu kyberprostoru a internetu a rychlejší výměnu u informací mezi zeměmi. Uvedla rovněž, že je ráda, že v naší zemi nemáme problémy s terorismem, zatímco Německo, Francie a Anglie nezvládly integrací. Naříkala zároveň, že džihádisté zneužívají svobody, demokracie a tolerance, kterou máme v Evropě. „Je tady jedno nebezpečí, že se v boji s nimi zbavíme části našich svobod,“ hořekovala.
Někdo musí stát na hranici
Na její slova vzápětí reagoval s velkou mírou skepse ministr vnitra Milan Chovanec, který řekl, že není v silách EU kontrolovat internet, když jsou některé servery umístěny ve Spojených státech nebo Rusku. Zatímco Jourová se ani slovem nezmínila o potřebě kontroly hranic, Chovanec hovořil o prioritě umístění vojáků na nich. „Pro mě je priorita chránit si vlastní hranice, abychom věděli, kdo k nám přichází. Někdo na té hranici musí stát a fyzicky ty lidi kontrolovat.“ Kritizoval navíc, že Evropa není schopna se ani domluvit na vrácení migrantů. A na mušku si vzal i evropskou směrnici, týkající se držení zbraní, která je podle něj kontraproduktivní. Česko proto dokonce podá proti této směrnici žalobu. Jourová si však stěžovala, že o tom neměla tušení a že ji osamělý boj Česka proti této směrnici překvapil.
Z nuly hrdinou?
Za pozornost také stály ty části diskuse, kdy Jourová vysvětlovala, co vede teroristy, osamělé vlky k útoku. Podle ní se chtějí stát z nuly hrdinou a mají nějaký osobní problém. „Ty lidi to dělají, protože je tam na začátku nějaká osobní složitá situace.“ Podle ní je pak infikuje potřebou vraždit právě internet. Europoslanec Jan Zahradil je však přesvědčen, že problematika kyberprostoru tak úplně nesouvisí s džihádismem a není to věc nějaké evropské směrnice. Je přesvědčen, že hlavní problém spočívá v tom, že v některých evropských zemích žijí komunity, v nichž vzniklo podhoubí pro radikální islamismus. „My bychom se měli starat o to, abychom si u nás podobné podhoubí nevytvořili.“
Pokuty za kvóty?
Chovanec i Zahradil proto opakovaně kritizovali přerozdělovací kvóty, především proto, že nefungují. Ministr vnitra připomněl, že v souvislosti s migrační vlnou, Evropou prošlo 70% lidí, kteří nejsou nikde zaregistrováni. Zahradil zase zdůraznil, že tady nemůžeme sloužit jako odkladiště pro země, které si vlastní štědrou sociální politikou způsobily problém. Na otázku Václava Moravce, zda EU naplní výhrůžky, že bude ty členské země, které neplní kvóty, pokutovat, Jourová odpověděla: „Já neumím tady to říci za kolegu, který to má na starosti. Musíme uvědomit, že to řešení bylo odhlasováno radou, kde bylo Česko přehlasováno.“ Když se jí Moravec znovu zeptal, zda je reálné, že budou pokuty uděleny, opět reagovala, že na to neumí odpovědět.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová