Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici melou dokola, že se nenecháme zastrašit a nezměníme svůj způsob života, ale pravda je úplně jiná. Co nám řekla Jarmila, která žije v Manchestru

04.06.2017
Politici melou dokola, že se nenecháme zastrašit a nezměníme svůj způsob života, ale pravda je úplně jiná. Co nám řekla Jarmila, která žije v Manchestru

Foto: Facebook / ČT24

Popisek: Další teroristický útok se odehrál včera v noci v Londýně

O víkendu se stal v Evropě další děsivý teroristický útok. Česká televize na něj reagovala programem podle stále stejného scénáře. Ve speciálním vysílání ČT 24, které zařadí vždy ihned poté, co je způsoben nový teroristický masakr, dostávají hlavní prostor politici se svými frázemi a pokryteckým vyjadřováním soustrasti. Veřejnost za nás ujišťují, že se nenecháme zastrašit a budeme nadále žít svým životem, nebo dokonce že si na teroristické útoky budeme muset zvyknout.

A nezřídka to po nich papouškují i občané v místech, kde k teroristickým útokům došlo. Tak tomu nedávno bylo i v Manchesteru. Televize se doslova předháněly ve vysílání různých rozhovorů, v nichž obyvatelé Manchesteru dokonce tvrdili, že se po vraždícím masakru na koncertu popové zpěvačky stali lepšími lidmi a že terorismu nikdy nepodlehnou. Nechyběly ani ‘dojemné‘ reportáže, zachycující, jak usmívající (!) se raněné navštívila v nemocnici britská královna či samotná zpěvačka Ariana Grande. Na trpící pozůstalé obětí prostor nezbýval.

V ostré pozornosti

Shodou okolností se nám podařilo tyto postoje konfrontovat s Češkou Jarmilou, která žije od roku 1968 v Manchesteru. Ta nám popsala situaci ve městě, přetrvávající poté, co zde k útoku teroristů došlo. „Je tu mnoho raněných, ale i když přežili, mají vážné problémy. Ztratit nohu, ruku, prst nebo oko není maličkost. Sto lidí je stále v nemocnici. Ta bomba byla škaredá, mimo exploziv tam bylo mnoho hřebíků. Očekáváme další útok, musíme pracovat, jezdit do práce, nakupovat, ale jsme v ostré pozornosti.“ Pokud by se podobná situace opakovala, Jarmila je připravena vrátit se domů. Je paradoxem, že v osmašedesátém emigrovala za dramatických okolností do Anglie před ruskými tanky a nyní bude muset z nového domova, kde žije téměř padesát let, utíkat před dalšími agresory.

Konečně „A dost“

Teprve poté, co se stal teroristický útok ve Velké Británii letos již potřetí za sebou, opustila britská premiérka Theresa May slovník politické korektnosti a v projevu, následujícím po sobotním vraždění v Londýně, konečně řekla: „A dost.“ Ještě v březnu, když v Londýně zaútočili teroristé poprvé, pateticky tvrdila: „Budeme znovu normálními Londýňany, kteří ráno zase vstanou do běžného dne.“ Nyní se nechala najednou slyšet, že čeho je moc, toho je příliš, a přiznala dokonce, že Británie byla příliš tolerantní. Prozradila zároveň, že od prvního londýnského teroristického útoku zdejší tajné služby zmařily dalších pět připravovaných. Mluvila i o nutných opatřeních, mimo jiné o tom, že se teroristé nesmějí pohybovat v reálném prostoru. Jenže zapomněla dodat, že v zemi jich jsou tisíce.

Další fráze

Ale i přes nebývalou razanci vyvolal projev Theresy May značnou nevoli. Jarmila si myslí, že jsou to jenom další fráze, ovlivněné tím, že se budou v Británii konat volby, a že se v zemi stejně nic nezmění. V této souvislosti zavzpomínala, jak byla šokovaná, když se po atentátu v Manchesteru dozvěděla, že lidé, žijící v okolí teroristy, který zdejší šílený masakr způsobil, na něj opakovaně upozornili policii. „Už delší dobu je ve městě známo, že se muslimské komunity ve městě radikalizují, ale nic s tím nedělali. Stejně tak dobře věděli, co se děje v mešitách, kde jsou věřící muslimové varováni, aby se neintegrovali do západní společnosti a jenom tomu pasivně přihlíželi. Naopak ty, kteří před tím varovali, obviňovali z nenávisti, a dokonce je zatýkali. Je mi smutno z toho, že Angličanům více vadí Češi a Poláci, kteří zde pracují a dělají tady práce, do nichž se tady nikomu nechce,“ posteskla si nakonec Jarmila.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace