Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici melou dokola, že se nenecháme zastrašit a nezměníme svůj způsob života, ale pravda je úplně jiná. Co nám řekla Jarmila, která žije v Manchestru

04.06.2017
Politici melou dokola, že se nenecháme zastrašit a nezměníme svůj způsob života, ale pravda je úplně jiná. Co nám řekla Jarmila, která žije v Manchestru

Foto: Facebook / ČT24

Popisek: Další teroristický útok se odehrál včera v noci v Londýně

O víkendu se stal v Evropě další děsivý teroristický útok. Česká televize na něj reagovala programem podle stále stejného scénáře. Ve speciálním vysílání ČT 24, které zařadí vždy ihned poté, co je způsoben nový teroristický masakr, dostávají hlavní prostor politici se svými frázemi a pokryteckým vyjadřováním soustrasti. Veřejnost za nás ujišťují, že se nenecháme zastrašit a budeme nadále žít svým životem, nebo dokonce že si na teroristické útoky budeme muset zvyknout.

A nezřídka to po nich papouškují i občané v místech, kde k teroristickým útokům došlo. Tak tomu nedávno bylo i v Manchesteru. Televize se doslova předháněly ve vysílání různých rozhovorů, v nichž obyvatelé Manchesteru dokonce tvrdili, že se po vraždícím masakru na koncertu popové zpěvačky stali lepšími lidmi a že terorismu nikdy nepodlehnou. Nechyběly ani ‘dojemné‘ reportáže, zachycující, jak usmívající (!) se raněné navštívila v nemocnici britská královna či samotná zpěvačka Ariana Grande. Na trpící pozůstalé obětí prostor nezbýval.

V ostré pozornosti

Shodou okolností se nám podařilo tyto postoje konfrontovat s Češkou Jarmilou, která žije od roku 1968 v Manchesteru. Ta nám popsala situaci ve městě, přetrvávající poté, co zde k útoku teroristů došlo. „Je tu mnoho raněných, ale i když přežili, mají vážné problémy. Ztratit nohu, ruku, prst nebo oko není maličkost. Sto lidí je stále v nemocnici. Ta bomba byla škaredá, mimo exploziv tam bylo mnoho hřebíků. Očekáváme další útok, musíme pracovat, jezdit do práce, nakupovat, ale jsme v ostré pozornosti.“ Pokud by se podobná situace opakovala, Jarmila je připravena vrátit se domů. Je paradoxem, že v osmašedesátém emigrovala za dramatických okolností do Anglie před ruskými tanky a nyní bude muset z nového domova, kde žije téměř padesát let, utíkat před dalšími agresory.

Konečně „A dost“

Teprve poté, co se stal teroristický útok ve Velké Británii letos již potřetí za sebou, opustila britská premiérka Theresa May slovník politické korektnosti a v projevu, následujícím po sobotním vraždění v Londýně, konečně řekla: „A dost.“ Ještě v březnu, když v Londýně zaútočili teroristé poprvé, pateticky tvrdila: „Budeme znovu normálními Londýňany, kteří ráno zase vstanou do běžného dne.“ Nyní se nechala najednou slyšet, že čeho je moc, toho je příliš, a přiznala dokonce, že Británie byla příliš tolerantní. Prozradila zároveň, že od prvního londýnského teroristického útoku zdejší tajné služby zmařily dalších pět připravovaných. Mluvila i o nutných opatřeních, mimo jiné o tom, že se teroristé nesmějí pohybovat v reálném prostoru. Jenže zapomněla dodat, že v zemi jich jsou tisíce.

Další fráze

Ale i přes nebývalou razanci vyvolal projev Theresy May značnou nevoli. Jarmila si myslí, že jsou to jenom další fráze, ovlivněné tím, že se budou v Británii konat volby, a že se v zemi stejně nic nezmění. V této souvislosti zavzpomínala, jak byla šokovaná, když se po atentátu v Manchesteru dozvěděla, že lidé, žijící v okolí teroristy, který zdejší šílený masakr způsobil, na něj opakovaně upozornili policii. „Už delší dobu je ve městě známo, že se muslimské komunity ve městě radikalizují, ale nic s tím nedělali. Stejně tak dobře věděli, co se děje v mešitách, kde jsou věřící muslimové varováni, aby se neintegrovali do západní společnosti a jenom tomu pasivně přihlíželi. Naopak ty, kteří před tím varovali, obviňovali z nenávisti, a dokonce je zatýkali. Je mi smutno z toho, že Angličanům více vadí Češi a Poláci, kteří zde pracují a dělají tady práce, do nichž se tady nikomu nechce,“ posteskla si nakonec Jarmila.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová