Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To jim někdo musel namazat brzdy, prohlásila suše tchyně po Dianině smrti. A dělo se toho v paláci mnohem víc...

03.06.2017
To jim někdo musel namazat brzdy, prohlásila suše tchyně po Dianině smrti. A dělo se toho v paláci mnohem víc...

Autor: Ilustrační foto TV Nova

Popisek: Princezna Diana

Prvotní reakce na tragickou smrt ‘nevděčné‘ princezny byly až dodnes tabu. Nový televizní seriál až nyní odhaluje, jak na strašnou zprávu reagovali jednotliví obyvatelé Buckinghamského paláce. A byla to docela síla…

O bezprostředních reakcích členů britské královské rodiny vypovídá nový dokumentární seriál britské televize Chanel 5, nazvaný 7 Days That Shook The Windsors (7 dnů, které šokovaly Windsory). Podle informací deníku Daily Mirror reagovala královna Alžběta II. velmi chladně. Po oznámení šokující zprávy údajně prohlásila, že posádce musel někdo namazat brzdy. Tato slova vyslovila, jakoby přemýšlela nahlas. Zpočátku si totiž všichni v královské rodině mysleli, že Diana, jejíž vůz havaroval v pařížském tunelu Pont de l’Alma, není mrtvá. Reakce královny, kterou zaslechl a o níž vypověděl v dokumentu očitý svědek, jasně vypovídala o přinejmenším napjatém vztahu, který mezi oběma ženami panoval.

Charles se sesypal

Navzdory tomu, že vlekoucí rozpory v nejsledovanějším královském manželství dospěly již v roce 1996 k oficiálnímu rozvodu, prince Charlese zpráva o smrti bývalé manželky zdrtila a prý se doslova sesypal. Byl si dobře vědom i toho, že veřejnost bude z Dianiny smrti obviňovat právě královskou rodinu a konkrétně jeho. Současně bylo na první pohled jasné, jaký má vztah se svou matkou. Ti dva se totiž nebyli schopni dohodnout, kdy smutnou novinu oznámí princům Williamovi a Harrymu. Stejně tak se pohádali i kvůli tomu, jestli má princ odjet do Paříže vyzvednout tělo zesnulé exmanželky. Královna o tom podle svědků nechtěla ani slyšet a chvíli to vypadalo, že Charles poletí na vlastní pěst normální pravidelnou linkou. Navzdory všem sporům se ale nakonec rozhodl pro šlechetné gesto a Dianino tělo osobně vyzvedl a doprovodil z Francie do rodné Velké Británie.

Chladní Spencerovi

Na první pohled by se mohlo zdát, že v rodině Spencerů, z níž Diana pocházela, se budou všichni topit v zármutku. Jenže princezna neměla dobrý vztah se svým bratrem Charlesem Spencerem, protože jí odmítl poskytnout úkryt před médii ve své chatě. Proto spolu sourozenci několik let nepromluvili ani slovo. Zprávu o tragédii tudíž Charles přijal velmi zmateně a jeho bezprostřední reakce byly rozporuplné. Napětí, panující mezi oběma významnými britskými rodinami, se projevilo i během Dianina pohřbu tak výrazně, že neuniklo pozornosti tehdejšího premiéra Tonyho Blaira. Původně chtěl Dianin bratr kráčet za její rakví sám, což ovšem později před médii popřel. Zdroje z Buckinghamského paláce nicméně podle britského deníku Daily Mail tvrdí, že se o tomto okamžiku dohadoval právě s princem Charlesem.

Chlad a pohrdání

V dokumentu vypovídá i Dianina věrná společnice Tina Brown. Jen pár hodin poté, co se zprávu o matčině smrti konečně dozvěděli patnáctiletý William a o tři roky mladší Harry, plnili všichni členové rodiny dál své královské povinnosti s klidem a vyrovnaností, jakoby se vůbec nic nestalo. Princům tím ale situaci spíš zkomplikovali. Především Harry prý měl evidentně v hlavě zmatek a vůbec nechápal, proč se všichni tváří jakoby nic. „Opravdu maminka zemřela?“ zeptal se podle Tiny svého otce Charlese. „Děti nedokázaly pochopit, proč bylo všechno normální, když jim před pár hodinami oznámili, že jim zemřela matka,“ prozradila Tina Brown. Dokument poukazuje i na skutečnost, že se monarchie chovala k Dianě po smrti úplně stejně jako v době, kdy ještě byla naživu – s chladným odporem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace