Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

To jim někdo musel namazat brzdy, prohlásila suše tchyně po Dianině smrti. A dělo se toho v paláci mnohem víc...

03.06.2017
To jim někdo musel namazat brzdy, prohlásila suše tchyně po Dianině smrti. A dělo se toho v paláci mnohem víc...

Autor: Ilustrační foto TV Nova

Popisek: Princezna Diana

Prvotní reakce na tragickou smrt ‘nevděčné‘ princezny byly až dodnes tabu. Nový televizní seriál až nyní odhaluje, jak na strašnou zprávu reagovali jednotliví obyvatelé Buckinghamského paláce. A byla to docela síla…

O bezprostředních reakcích členů britské královské rodiny vypovídá nový dokumentární seriál britské televize Chanel 5, nazvaný 7 Days That Shook The Windsors (7 dnů, které šokovaly Windsory). Podle informací deníku Daily Mirror reagovala královna Alžběta II. velmi chladně. Po oznámení šokující zprávy údajně prohlásila, že posádce musel někdo namazat brzdy. Tato slova vyslovila, jakoby přemýšlela nahlas. Zpočátku si totiž všichni v královské rodině mysleli, že Diana, jejíž vůz havaroval v pařížském tunelu Pont de l’Alma, není mrtvá. Reakce královny, kterou zaslechl a o níž vypověděl v dokumentu očitý svědek, jasně vypovídala o přinejmenším napjatém vztahu, který mezi oběma ženami panoval.

Charles se sesypal

Navzdory tomu, že vlekoucí rozpory v nejsledovanějším královském manželství dospěly již v roce 1996 k oficiálnímu rozvodu, prince Charlese zpráva o smrti bývalé manželky zdrtila a prý se doslova sesypal. Byl si dobře vědom i toho, že veřejnost bude z Dianiny smrti obviňovat právě královskou rodinu a konkrétně jeho. Současně bylo na první pohled jasné, jaký má vztah se svou matkou. Ti dva se totiž nebyli schopni dohodnout, kdy smutnou novinu oznámí princům Williamovi a Harrymu. Stejně tak se pohádali i kvůli tomu, jestli má princ odjet do Paříže vyzvednout tělo zesnulé exmanželky. Královna o tom podle svědků nechtěla ani slyšet a chvíli to vypadalo, že Charles poletí na vlastní pěst normální pravidelnou linkou. Navzdory všem sporům se ale nakonec rozhodl pro šlechetné gesto a Dianino tělo osobně vyzvedl a doprovodil z Francie do rodné Velké Británie.

Chladní Spencerovi

Na první pohled by se mohlo zdát, že v rodině Spencerů, z níž Diana pocházela, se budou všichni topit v zármutku. Jenže princezna neměla dobrý vztah se svým bratrem Charlesem Spencerem, protože jí odmítl poskytnout úkryt před médii ve své chatě. Proto spolu sourozenci několik let nepromluvili ani slovo. Zprávu o tragédii tudíž Charles přijal velmi zmateně a jeho bezprostřední reakce byly rozporuplné. Napětí, panující mezi oběma významnými britskými rodinami, se projevilo i během Dianina pohřbu tak výrazně, že neuniklo pozornosti tehdejšího premiéra Tonyho Blaira. Původně chtěl Dianin bratr kráčet za její rakví sám, což ovšem později před médii popřel. Zdroje z Buckinghamského paláce nicméně podle britského deníku Daily Mail tvrdí, že se o tomto okamžiku dohadoval právě s princem Charlesem.

Chlad a pohrdání

V dokumentu vypovídá i Dianina věrná společnice Tina Brown. Jen pár hodin poté, co se zprávu o matčině smrti konečně dozvěděli patnáctiletý William a o tři roky mladší Harry, plnili všichni členové rodiny dál své královské povinnosti s klidem a vyrovnaností, jakoby se vůbec nic nestalo. Princům tím ale situaci spíš zkomplikovali. Především Harry prý měl evidentně v hlavě zmatek a vůbec nechápal, proč se všichni tváří jakoby nic. „Opravdu maminka zemřela?“ zeptal se podle Tiny svého otce Charlese. „Děti nedokázaly pochopit, proč bylo všechno normální, když jim před pár hodinami oznámili, že jim zemřela matka,“ prozradila Tina Brown. Dokument poukazuje i na skutečnost, že se monarchie chovala k Dianě po smrti úplně stejně jako v době, kdy ještě byla naživu – s chladným odporem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace