Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Právě začíná koupací sezóna. Jak poznat kvalitu vody v přírodním koupališti? Naplňte petku vodou a...

01.06.2017
Právě začíná koupací sezóna. Jak poznat kvalitu vody v přírodním koupališti? Naplňte petku vodou a...

Autor: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje

Popisek: Vodní nádrž Orlík – Lavičky

Letošní koupací sezóna oficiálně začala 30. května 2017. Ve středních Čechách se nachází celkem 21 sledovaných přírodních koupališť, u nichž kvalitu vody sleduje Krajská hygienická stanice Středočeského kraje. Kvalita vody na těchto místech je sledována a hodnocení rozboru vod každý týden aktualizováno až do konce koupací sezóny, tedy do 1. září 2017. Kvalitu vody v nesledovaných lokalitách si můžete otestovat sami jednoduchou metodou.

V loňském roce provedli středočeští hygienici celkem 527 kontrol koupacích vod, při kterých bylo zkontrolováno 129 přírodních koupališť. Pro jakost vody panovaly příznivé podmínky, a tak byl zákaz koupání během sezóny vydán pouze v lokalitě jezera Ostrá v okrese Nymburk.  Předpovědět, jaká bude letos kvalita vody v přírodních koupalištích, je ovšem obtížné.  Jakost vody závisí na mnoha faktorech. Těmi nejdůležitějšími, které se v takových vodách sledují, jsou mikrobiologické ukazatele a množství sinic. Kvalitu vody ovlivňuje také sluneční svit, teplota vody, intenzita větru nebo četnost srážek.

Koupání v nevyhovující vodě může způsobit až žloutenku typu A

V letošním roce byla na vybraných přírodních koupalištích již odebrána první série vzorků. Mírně zhoršený stav byl zaznamenán na Bakově v okrese Mladá Boleslav, kde vzhledem ke snížené průhlednosti, zapříčiněné zvýšeným množstvím chlorofylu, byla kvalita vody hodnocena stupněm 2. Na některých místech se vyskytlo i větší množství pylu, což je v tomto období přirozené.  Podstatná část malých koupališť je ale dosud mimo provoz. Z významnějších lokalit, kde dosud není možné se koupat, je to například Nový rybník na Příbramsku, na kterém proběhla před zahájením sezóny řada technických úprav.

Zdravotní rizika spojená s koupáním v nevyhovujících přírodních koupalištích představují zejména sinice, dále potenciální fekální znečištění, v důsledku čehož se mohou objevit alergické reakce, při pozření pak střevní potíže a možný je i přenos žloutenky typu A. Poměrně častá je také kožní vyrážka na částech těla ponořených do vody, kdy může jít o velmi svědivé onemocnění, tzv. cerkáriovou dermatitidu (parazitární onemocnění).

Co znamená zakalená, nebo čirá voda v PET lahvi?

V nesledovaných přírodních vodních plochách je nutné kvalitu vody posoudit alespoň pomocí vizuální kontroly, tedy zda ve vodě neplave nějaké znečištění a jaká je její průhlednost. Je-li voda zbarvena do zelena, může se jednat o nárůst sinic, které mohou způsobovat vyrážky nebo alergické reakce kůže. Zelené zabarvení mohou ale způsobovat také řasy, které zdraví škodlivé de facto nejsou.

Rozlišit sinice a řasy můžete tímto jednoduchým testem:

Naplňte PET lahev danou vodou a nechte minimálně 20 minut stát v klidu na světle.

 • Pokud se za tuto dobu vytvoří u hladiny v lahvi zelený kroužek (podoba zelené krupičky nebo drobného jehličí) a jinak zůstane voda v lahvi čirá, jedná se o sinice.

• Jestliže voda v lahvi zůstane rovnoměrně zakalená nebo se začne tvořit větší zákal u dna, pravděpodobně půjde o řasy.

Pokud jde o možný zvýšený výskyt sinic, doporučuje KHS se v takové vodě nekoupat, případně se alespoň po koupání osprchovat.

Hodnocení rozborů vody ve sledovaných lokalitách je každý pátek aktualizováno ZDE, kde se nachází údaje v mapových podkladech za celou republiku. Jednotlivá koupaliště jsou pak specifikována také na stránkách KHS v části „Koupací vody“.

Seznam sledovaných přírodních koupališť ve Středočeském kraji:

vodní nádrž Slapy – Měřín

vodní nádrž Slapy – Nová Rabyně

vodní nádrž Slapy – Nová Živohošť

vodní nádrž Slapy – Ždáň

vodní nádrž Slapy - Živohošť

vodní nádrž Slapy – Županovice

písník Hradišťko

vodní nádrž Orlík – Lavičky

vodní nádrž Orlík – Podskalí

vodní nádrž Orlík – Popelíky

vodní nádrž Orlík – Trhovy

písník Lhota

jezero Konětopy

písník Bakov nad Jizerou

jezero Poděbrady

Příbram – Nový rybník

Probošťská jezera

jezero Ostrá

Tyršovo přírodní koupaliště

Vyžlovský rybník

rybník Jureček

Kompletní seznam koupacích vod naleznete ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace