Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už skoro folklór. Afghánský migrant znásilnil šedesátiletou ženu, žadatel o azyl uřízl oční víčka jinému běženci. Nové zprávy o uprchlících. A kmotřička víla z EU…

02.06.2017
Už skoro folklór. Afghánský migrant znásilnil šedesátiletou ženu, žadatel o azyl uřízl oční víčka jinému běženci. Nové zprávy o uprchlících. A kmotřička víla z EU…

Autor: Facebook

Popisek: Tyto uprchlíky nafotil europoslanec Zdechovský; ilustrační foto

Média západních zemí Evropy přinášejí zprávy a trestných činech žadatelů o azyl a nejedná se „pouze“ o krádeže nebo poškození majetku. Otřesné případy znásilnění z Rakouska a Německa, které otřásly tamní veřejností, budí u obyvatel strach. Stejně jako zastrašování a výhrůžky ženám v pařížských čtvrtích či brutální násilné činy, jež migranti páchají mezi sebou. Oproti tomu se propaganda Evropské unie snaží v členských zemích prosadit tolerantnější přístup k nově příchozím.

Trest čtyři roky vězení potvrdil minulý týden rakouský nejvyšší soud pro mladého Iráčana, který v roce 2015 před Vánocemi znásilnil teprve 10letého chlapce na toaletách v lázních Theresienbad. „Svůj čin vysvětlil tím, že už neměl sex čtyři měsíce a nedokázal se prostě a jednoduše ovládnout. Připustil také, že si je vědom nezákonnosti svého činu,“ napsal deník Kronen Zeitung. Jelikož migrantovi Amiru A. brzy uplyne polovina trestu, může být v nadcházejících měsících propuštěn. Tento případ vzbudil vlnu nesouhlasu a nevole u rakouské veřejnosti. „Soudce patří sám do vězení,“ vyjádřil své rozhořčení jeden ze čtenářů Kronen Zeitung.

Jeden mě držel a druhý znásilňoval, vypověděla dívka

Tento případ není v Rakousku jediný. V dubnu v univerzitním městě Tulln brutálně znásilnili tři imigranti 15letou školačku. „Šla jsem po cestě, když jsem poblíž zpozorovala tři migranty. Jakmile se přibližovali, dala jsem se na útěk, dostihli mě a odtáhli do křoví. Jeden mě držel a druhý mě znásilňoval,“ uvedl výpověď traumatizované oběti rakouský deník. Poté, co se školačce podařilo uniknout, dostihli ji téměř před jejím domem znovu. „Zase mě jeden držel a druhý znásilňoval. Tentokrát mě drželo to prase, které mě znásilnilo první. Třetí se na vše díval.“ Úřady o události neinformovaly okamžitě, argumentovaly tím, že se obávaly útěku pachatelů a zároveň potřebovaly čas na provedení testů DNA. Díky nim byli Afghánec a dvojice Somálců odhaleni. Dva útočníky se podařilo dopadnout, třetího policie zatím nezajistila.

Nelichotivá čísla statistik, které zohledňují trestné činy spáchané migranty v Rakousku, uvedl na zdejší televizní stanici Zib 2 ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Až o 133 procent se v roce 2016 zvedl počet sexuálních útoků spáchaných migranty. V této souvislosti deník Kronen Zeitung připomněl, že ministr pokračuje ve snaze limitovat žádosti o azyl.

Mučení a oslepení za nezaplacený dluh

Ojedinělé nejsou ani zprávy o otřesných násilných činech migrantů, které přicházejí z Německa. Před několika dny německé soudy obvinily 24letého Eritrejce z pokusu o znásilnění a těžkého ublížení na zdraví, kterého se měl dopustit loni 2. srpna na teprve 17leté dívce v uprchlickém centru Bensheim, jak píše Morgenweb.de. Oběti se podařilo ubránit a uniknout. O pár dnů dříve se obviněný muž pokusil zadržet a znásilnit ještě mladší dívku. V návalu hněvu, kdy se mu napadená snažila ubránit, ji vyhodil z okna, čímž jí způsobil zlomeniny obou pat. „On ji prostě vzal z pohovky a vyhodil z okna,“ líčí svědectví dalšího z migrantů deník Morgenweb.

Bavorský soud zase řeší případ 26letého Afghánce, který loni v létě znásilnil v parku 60letou ženu, informoval o tom server Globe24.cz.  Když odmítla jeho nemravné návrhy, odtáhl ji do křoví a znásilnil. Ačkoliv celému činu přihlížel druhý migrant, nezabránil mu, ani když žena hlasitě křičela. „Do dnešního dne musím brát prášky a mám noční můry,“ uvedla oběť. K dalšímu incidentu došlo v německém Schlüchternu. 20letý žadatel o azyl Mustafa H. mučil a pobodal dvěma noži na krku 19letého Eritrejce, jak napsal časopis Bild. Mladíkovi ještě navíc ukousl uši, odřízl oční víčka a do očí mu zabodl psací pero, čímž ho oslepil. To vše kvůli nesplacenému dluhu 50 euro.

Podle zprávy německého Spolkového kriminálního úřadu, jejíž data zprostředkoval deník Die Welt, počet cizinců podezřelých z trestných činů stoupl loni v Německu o téměř 53 procent oproti předešlému roku. List připomíná, že migranti tvoří v Německu maximálně 2 procenta z celkového počtu obyvatel, ale současně dodává, že se podílejí 35 procenty na krádežích a 15 procenty na znásilnění.    

Pařížské ženy se bojí vycházet ven. Snad by mohla zasáhnout kouzelná víla

Prostřednictvím deníku Le Parisien přicházejí znepokojující zprávy také z Francie. Některé čtvrti v centru Paříže se stávají nebezpečným prostorem, kde se ženy bojí samotné vycházet ven. Pohostinská zařízení jsou prý plná migrantů, pašeráků, drogových dealerů a agresorů. „Žijeme ve strachu, měníme své zvyky a oblečení. Některé to vzdaly a už ani nevychází z domu,“ popsala pro francouzský deník jedna z žen. Prý mělo dojít i k sexuálnímu útoku na 80letou obyvatelku čtvrti. Další žena si stěžovala na agresivní chování pouličních prodavačů. „Dostala jsem strach a začala křičet. Dva z nich vytáhli nůž a začali mi vyhrožovat," uvedla k incidentu.

Podle propagandistického videa skupiny Evropané bez hranic a dalších podobných by Evropa měla být k uprchlíkům vstřícná a otevřená a neměla by se nechat svazovat xenofobií a rasismem, jelikož nabízí pomoc uprchlickým rodinám s dětmi. Těžko v odrazu znepokojujících zpráv o násilnostech žadatelů o azyl posuzovat s nezkalenou myslí snahy dobré víly EU, která migrantskou rodinu ve videu přiveze na kouzelném létajícím koberci přes hranice do západní Evropy. Evropané by svá srdce měli otevřít uprchlíkům, jak zní v závěru spotu. V ideálním případě by vše mohlo skončit společným soužitím v „Peacestánu“, který jako zemi zaslíbenou jmenuje další z podobných videí. Posouzení je na jednotlivci, každý vychází ze svých zkušeností a vjemů. Budou-li však zprávy o násilí migrantů přicházet dál, těžko se kampaň o toleranci a humanismu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky setká s jinou než vlažnou odezvou.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace