Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už skoro folklór. Afghánský migrant znásilnil šedesátiletou ženu, žadatel o azyl uřízl oční víčka jinému běženci. Nové zprávy o uprchlících. A kmotřička víla z EU…

02.06.2017
Už skoro folklór. Afghánský migrant znásilnil šedesátiletou ženu, žadatel o azyl uřízl oční víčka jinému běženci. Nové zprávy o uprchlících. A kmotřička víla z EU…

Foto: Facebook

Popisek: Tyto uprchlíky nafotil europoslanec Zdechovský; ilustrační foto

Média západních zemí Evropy přinášejí zprávy a trestných činech žadatelů o azyl a nejedná se „pouze“ o krádeže nebo poškození majetku. Otřesné případy znásilnění z Rakouska a Německa, které otřásly tamní veřejností, budí u obyvatel strach. Stejně jako zastrašování a výhrůžky ženám v pařížských čtvrtích či brutální násilné činy, jež migranti páchají mezi sebou. Oproti tomu se propaganda Evropské unie snaží v členských zemích prosadit tolerantnější přístup k nově příchozím.

Trest čtyři roky vězení potvrdil minulý týden rakouský nejvyšší soud pro mladého Iráčana, který v roce 2015 před Vánocemi znásilnil teprve 10letého chlapce na toaletách v lázních Theresienbad. „Svůj čin vysvětlil tím, že už neměl sex čtyři měsíce a nedokázal se prostě a jednoduše ovládnout. Připustil také, že si je vědom nezákonnosti svého činu,“ napsal deník Kronen Zeitung. Jelikož migrantovi Amiru A. brzy uplyne polovina trestu, může být v nadcházejících měsících propuštěn. Tento případ vzbudil vlnu nesouhlasu a nevole u rakouské veřejnosti. „Soudce patří sám do vězení,“ vyjádřil své rozhořčení jeden ze čtenářů Kronen Zeitung.

Jeden mě držel a druhý znásilňoval, vypověděla dívka

Tento případ není v Rakousku jediný. V dubnu v univerzitním městě Tulln brutálně znásilnili tři imigranti 15letou školačku. „Šla jsem po cestě, když jsem poblíž zpozorovala tři migranty. Jakmile se přibližovali, dala jsem se na útěk, dostihli mě a odtáhli do křoví. Jeden mě držel a druhý mě znásilňoval,“ uvedl výpověď traumatizované oběti rakouský deník. Poté, co se školačce podařilo uniknout, dostihli ji téměř před jejím domem znovu. „Zase mě jeden držel a druhý znásilňoval. Tentokrát mě drželo to prase, které mě znásilnilo první. Třetí se na vše díval.“ Úřady o události neinformovaly okamžitě, argumentovaly tím, že se obávaly útěku pachatelů a zároveň potřebovaly čas na provedení testů DNA. Díky nim byli Afghánec a dvojice Somálců odhaleni. Dva útočníky se podařilo dopadnout, třetího policie zatím nezajistila.

Nelichotivá čísla statistik, které zohledňují trestné činy spáchané migranty v Rakousku, uvedl na zdejší televizní stanici Zib 2 ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Až o 133 procent se v roce 2016 zvedl počet sexuálních útoků spáchaných migranty. V této souvislosti deník Kronen Zeitung připomněl, že ministr pokračuje ve snaze limitovat žádosti o azyl.

Mučení a oslepení za nezaplacený dluh

Ojedinělé nejsou ani zprávy o otřesných násilných činech migrantů, které přicházejí z Německa. Před několika dny německé soudy obvinily 24letého Eritrejce z pokusu o znásilnění a těžkého ublížení na zdraví, kterého se měl dopustit loni 2. srpna na teprve 17leté dívce v uprchlickém centru Bensheim, jak píše Morgenweb.de. Oběti se podařilo ubránit a uniknout. O pár dnů dříve se obviněný muž pokusil zadržet a znásilnit ještě mladší dívku. V návalu hněvu, kdy se mu napadená snažila ubránit, ji vyhodil z okna, čímž jí způsobil zlomeniny obou pat. „On ji prostě vzal z pohovky a vyhodil z okna,“ líčí svědectví dalšího z migrantů deník Morgenweb.

Bavorský soud zase řeší případ 26letého Afghánce, který loni v létě znásilnil v parku 60letou ženu, informoval o tom server Globe24.cz.  Když odmítla jeho nemravné návrhy, odtáhl ji do křoví a znásilnil. Ačkoliv celému činu přihlížel druhý migrant, nezabránil mu, ani když žena hlasitě křičela. „Do dnešního dne musím brát prášky a mám noční můry,“ uvedla oběť. K dalšímu incidentu došlo v německém Schlüchternu. 20letý žadatel o azyl Mustafa H. mučil a pobodal dvěma noži na krku 19letého Eritrejce, jak napsal časopis Bild. Mladíkovi ještě navíc ukousl uši, odřízl oční víčka a do očí mu zabodl psací pero, čímž ho oslepil. To vše kvůli nesplacenému dluhu 50 euro.

Podle zprávy německého Spolkového kriminálního úřadu, jejíž data zprostředkoval deník Die Welt, počet cizinců podezřelých z trestných činů stoupl loni v Německu o téměř 53 procent oproti předešlému roku. List připomíná, že migranti tvoří v Německu maximálně 2 procenta z celkového počtu obyvatel, ale současně dodává, že se podílejí 35 procenty na krádežích a 15 procenty na znásilnění.    

Pařížské ženy se bojí vycházet ven. Snad by mohla zasáhnout kouzelná víla

Prostřednictvím deníku Le Parisien přicházejí znepokojující zprávy také z Francie. Některé čtvrti v centru Paříže se stávají nebezpečným prostorem, kde se ženy bojí samotné vycházet ven. Pohostinská zařízení jsou prý plná migrantů, pašeráků, drogových dealerů a agresorů. „Žijeme ve strachu, měníme své zvyky a oblečení. Některé to vzdaly a už ani nevychází z domu,“ popsala pro francouzský deník jedna z žen. Prý mělo dojít i k sexuálnímu útoku na 80letou obyvatelku čtvrti. Další žena si stěžovala na agresivní chování pouličních prodavačů. „Dostala jsem strach a začala křičet. Dva z nich vytáhli nůž a začali mi vyhrožovat," uvedla k incidentu.

Podle propagandistického videa skupiny Evropané bez hranic a dalších podobných by Evropa měla být k uprchlíkům vstřícná a otevřená a neměla by se nechat svazovat xenofobií a rasismem, jelikož nabízí pomoc uprchlickým rodinám s dětmi. Těžko v odrazu znepokojujících zpráv o násilnostech žadatelů o azyl posuzovat s nezkalenou myslí snahy dobré víly EU, která migrantskou rodinu ve videu přiveze na kouzelném létajícím koberci přes hranice do západní Evropy. Evropané by svá srdce měli otevřít uprchlíkům, jak zní v závěru spotu. V ideálním případě by vše mohlo skončit společným soužitím v „Peacestánu“, který jako zemi zaslíbenou jmenuje další z podobných videí. Posouzení je na jednotlivci, každý vychází ze svých zkušeností a vjemů. Budou-li však zprávy o násilí migrantů přicházet dál, těžko se kampaň o toleranci a humanismu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky setká s jinou než vlažnou odezvou.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Lenka Sloupová