Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Půldruhé tuny výbušniny, sedmimetrový kráter, na devadesát mrtvých, stovky zraněných… Tentokrát terorista cílil na diplomaty, došlo i na Němce. A mama Merkel…

31.05.2017
Půldruhé tuny výbušniny, sedmimetrový kráter, na devadesát mrtvých, stovky zraněných… Tentokrát terorista cílil na diplomaty, došlo i na Němce. A mama Merkel…

Autor: twitter.comAJENews

Popisek: V Kábulu jen pár okamžiků po výbuchu

Místo životadárné vody se z cisterny vyvalila smrt. Útok v Kábulu je jedním z nejhorších, který kdy afghánskou metropoli postihl. Navíc tentokrát atentátníkovi nešlo o náhodné civilisty, zaměřil se na diplomatickou čtvrť. Budova německého velvyslanectví je zdemolována, jeden zaměstnanec zaplatil útok životem. A Německo?

Zda právě o takovou reakci Německa, která tuto středu následovala po sebevražedném atentátu gigantických rozměrů, jeho pachatelé očekávali. Pokud ano, dosáhli svého. Právě na tento den totiž Berlín plánoval deportaci neúspěšných afghánských žadatelů o azyl zpátky do rodné země. A právě ta byla po mohutné explozi a masakru v centru Kábulu zrušena. Oznámil to německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. Deportace migrantů patří u našich sousedů ke kontroverzním tématům právě kvůli bezpečnostní situaci v Afghánistánu. Berlín doposud tvrdil, že je přesto možné neúspěšné žadatele do určitých částí země deportovat. Nyní ale zřejmě změnil názor.

Německá ambasáda v troskách

K obrovskému výbuchu došlo zhruba v 8:25 hodin místního času, tedy v době ranní dopravní špičky, kdy jsou statisíce lidí na cestě do práce. Nálož, která vytvořila sedm metrů hluboký kráter, odborníci odhadli na 1,5 tuny trhaviny. Naplněnou cisternu, která původně sloužila k převážení vody, atentátník umístil v centru města v diplomatické čtvrti, v ulici, která je velmi úzká a obehnaná vysokými zdmi, jež právě mají před výbuchy chránit. V oblasti se kromě zahraničních zastupitelských úřadů nachází i prezidentský palác a sídlo mise NATO. Je tudíž možné, že původní cíl měl být o pár metrů dál, řidič se ale k němu kvůli přísným bezpečnostním opatřením ve čtvrti nedostal. Budova německého velvyslanectví byla velmi vážně poškozena. Podle německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela při atentátu zahynul afghánský člen ostrahy velvyslanectví, Jedna německá zaměstnankyně utrpěla lehké zranění a afghánská zaměstnankyně vážnější. Úřad bude až do odvolání uzavřen.

Výbuch v diplomatické čtvrti Kábulu

Výbuch v diplomatické čtvrti Kábulu

Děsivá statistika

Počty mrtvých a zraněných během dne stoupaly. Podle posledních informací přišlo o život na devadesát lidí, dalších zhruba čtyři sta bylo zraněno. Lehce zraněni byli také dva zaměstnanci japonského velvyslanectví, jehož budova je rovněž poškozena, stejně jako další velvyslanectví včetně francouzského, tureckého, čínského či indického. Neunikl ani objekt české ambasády. Sice je vzdálen od epicentra téměř kilometrů, přesto tlaková vlna rozbila několik oken. Tisková mluvčí Michaela Lagronová nicméně ČTK potvrdila, že jsou všichni zaměstnanci v pořádku. Smrt ale úřadovala i v řadách novinářů. O život přišel reportér afghánské televize Tolo a afghánský řidič zpravodajského vozu britské televize BBC, jejíž čtyři reportéři byli zraněni. Nejděsivější jsou ale ztráty mezi civilisty, zatím blíže nepotvrzený počet lidí, kteří byli hospitalizováni, je v kritickém stavu.

Tálibán se od masakru distancuje

V minulosti se k velkým pumovým útokům v Kábulu většinou přihlásil Islámský stát nebo radikální nábožensko-politické islamistické hnutí Tálibán, které od svého svržení v roce 2001 bojuje proti afghánské vládě, podporované Západem. Tentokrát ale Tálibán odpovědnost za atentát rázně odmítl. Jeho mluvčí Zabiulláh Mudžáhid vydal prohlášení, v němž uvedl, že bojovníci hnutí nebyli do útoku nijak zapojeni a že hnutí odsuzuje jakékoli podobné nepřímo cílené atentáty, které způsobují civilní oběti.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace