Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Francie slaví. Může si ale oddychnout i Česko? Nestojíme díky vítězství Macrona nad propastí?

01.06.2017
Francie slaví. Může si ale oddychnout i Česko? Nestojíme díky vítězství Macrona nad propastí?

Foto: inserbia.info

Popisek: Francouzský prezident Emmanuel Macron

Teprve devětatřicetiletý Emmanuel Macron je novým prezidentem Francie a titulky západních i tuzemských novin hýří optimismem. Máme se ale nad čím radovat? Není to jen poslední nadechnutí demokracie? Jedno je jisté, Francie a celá Evropa se totálně změnila a možná stojíme těsně nad propastí. Ptáte se proč? A proč Macronovo vítězství ohromilo i amerického prezidenta Donalda Trumpa?

Trump je prý z Macronova vítězství nadšený, podpora Marine Le Pen je tak, zdá se, zapomenuta. Tramp prý počítá s tím, že se oba politici v mnoha věcech shodnou. Jak je vidět, Trump je pragmatik, takže není divu, že si oba politici budou rozumět. Oba živí finance, oba pocházejí z bohatých rodin a vždy patřili ke společenské smetánce a oba dva před volbami stáli mimo hlavní politické proudy. I když Trump sice kandidoval za republikány, byl přece před volbami považován za outsidera.

A co ten „mladý francouzský prezident“? Ono to s ním zřejmě nebude až tak žhavé. Středový liberální kandidát Macron totiž získal jen 66,1 procenta hlasů, Le Pen pak 33,9 procenta. Dobře, sice vyhrál, ale jeho převaha není tak přesvědčivá. Le Pen totiž rozhodně nesmutní, její strana Národní fronta silně posiluje a v příštích prezidentských volbách může být všechno úplně jinak. Abychom ještě nebyli překvapení. Tradiční strany pohořely, do druhého kola se dostali nezávislí kandidáti a většina Francouzů jen volila menší zlo. Navíc čtvrtina všech oprávněných voličů do hlasovacích místností ani nedorazila.

Macron a jeho bubáci

„Rozumím vašemu strachu a vašim obavám a udělám vše pro to, abyste se nemuseli bát. Budu vás bránit, stejně jako celou Francii. Respektuji vás. Budu bránit Evropu, protože ve hře je naše civilizace. Budu pracovat pro to, abych zajistil bezpečnost všem obyvatelům Francie. Chci vám sloužit s pokorou a odhodláním. Ať žije republika, ať žije Francie,“ řekl Macron ve svém prvním povolebním projevu. To je sice fajn, ale občané České republiky nad tím zase tolik jásat nemusí. Zaprvé bude pokračovat ještě užší spolupráce Francie a Německa. Dobře, to je přece správné, co jiného bychom měli chtít, ale i přesto z toho na nás pár ‘bubáků‘ kouká.

Chceme na západ, nebo do Ruska?

Tyto dvě země se asi nebudou moc kamarádit s Velkou Británií, která Evropskou unii opouští. To je první bubák. Druhým je to, že se budou snažit reformovat měnovou unii, ano, jak správně tušíte, tam patří státy, které platí eurem, a to my nejsme, milé děti. Macron bude totiž zřejmě podporovat tvrdé jádro unie a státy na okraji včetně Česka buď budou chtít „jít se západem“, nebo se z nás stane problémový stát, který budou politici z tradičních zemí společenství považovat za něco, co jim akorát přidělává další starosti. Je to tedy na nás. EU a NATO, nebo snad Rusko? A bubáci jsou venku.

Marcon taky jasně řekl, že bude chtít z EU vytvořit organizaci se společným ministrem financí a rozpočtem. Podle týdeníku The Economist to ale omezí vliv zemí mimo eurozónu. „Byla by to zrada, pokud bychom nechali Unii pokračovat ve stavu, v jakém je. Následující den budeme mít frexit nebo opět Le Pen,“ uvádí Macron.

Jak uvádí ve svém článku MF DNES: „Nepříjemnou věcí bude pro nové členské země prosazování jednotných sociálních standardů, jako je unijní minimální mzda. Už jako ministr hospodářství prosadil loni Macron zákon, který komplikuje život ‘východním‘ přepravcům i firmám, které od nás posílají své dělníky do Francie.“ Jak vidíte, nic není černobílé a máme se tak ještě na co těšit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Antonín Pořízek