Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krajští radní chtějí dát každé postižené obci 160 tisíc

24.06.2013
Krajští radní chtějí dát každé postižené obci 160 tisíc

Autor: Profimedia.cz

Popisek: povodně, ilustrační foto

Rada Středočeského kraje se zabývala možnostmi, jak co nejrychleji a nejúčinněji pomoci obcím postiženým povodní. Navrhuje rozdělit obcím 43 milionů od Středočeského kraje a pomoc od vlády ve výši 50 milionů korun.

Tyto návrhy musí schválit zastupitelé na nejbližším jednání, které se uskuteční 24. června.

První pomoc

Radní doporučili zastupitelům darovat každé z 213 obcí postižených povodní z rozpočtu Středočeského kraje po 160 tisíci korunách. Rada dále souhlasí s poskytnutím finančního daru ve výši 1,991 milionu korun zasahujícím jednotkám a sborům z Hasičského záchranného sboru ČR a Sdružení dobrovolných hasičů na opravu poškozených čerpadel. A dále rada souhlasí s poskytnutím daru zasahujícím hasičským jednotkám a sborům ve výši 1,41 milionu korun za poškozené hadice.

„Peníze obcím, které jsme našli v krajském rozpočtu, jsou určeny na takzvanou první pomoc při odstraňování škod po povodních. Předpokládám, že obce z těchto peněz darovaných krajem zaplatí například likvidaci uhynulé zvěře, potravin či odpadků. Nebo nákup pracovního náčiní, ochranných či hygienických prostředků a další nejnutnější věci, které museli představitelé obcí uhradit bezprostředně, jak velká voda opadla. Rovněž jsme se v radě rozhodli, že navrhneme, aby Středočeský kraj zaplatil profesionálním i dobrovolným hasičům škody, které jim vznikly na hasičské technice během pomoci lidem při nedávné povodni,“ vysvětlil hejtman Středočeského kraje Josef Řihák (ČSSD).

Vyplacení záloh

Rada Středočeského kraje dále doporučila zastupitelstvu schválit poskytnutí neinvestičních účelových dotací obcím na pokrytí prvotních nákladů a nezbytná opatření v rámci řešení krizové situace při nedávných povodních. K tomuto účelu zaslalo Ministerstvo financí ČR Středočeskému kraji částku 50 milionů korun. Rada navrhuje zastupitelstvu schválit obcím vyplacení záloh dle výše prozatím nahlášených škod. Součástí návrhu rady je i návrh vzorové smlouvy, kterou kraj bude s jednotlivými obcemi uzavírat.

„Padesát milionů korun, které jsme od ministerstva financí dostali na pokrytí prvotních nákladů při odstraňování následků povodní, je určeno například na nákup materiálů, vody, paliva, energie a na opravy. Obce si za tyto peníze mohou nakoupit například vysoušeče zdiva, motorové pily, čerpadla a zaplatit jejich provoz. Dále je možné z těchto prostředků zaplatit odvoz odpadů, revize elektroinstalace, posudky statika, nákup očkovacích vakcín a zdravotnického materiálu, rozbory o obnovy dodávek vody, plynu a elektřiny, nákup a opravy poničeného zařízení, stavební úpravy, demolice nebezpečných objektů, odstraňování vyvrácených dřevin, vysoušení objektů, úklid veřejných prostranství a další opatření spojená s úklidem a odstraňováním následků živelní pohromy. Mimo jiné je možné tyto peníze využít i na pořízení přípravků na likvidaci komárů a jejich larev,“ informoval středočeský hejtman Řihák. 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace