Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Alláhu Akbar. Dvaadvacet lidí včetně dětí zavraždil Salman Abedi, jehož rodiče přišli z Lybie. Milí muslimové, nebylo toho již dost? Čtěte, prosím

23.05.2017
Alláhu Akbar. Dvaadvacet lidí včetně dětí zavraždil Salman Abedi, jehož rodiče přišli z Lybie. Milí muslimové, nebylo toho již dost? Čtěte, prosím

Autor: Pixabay.com

Popisek: Muslim, ilustrační foto

AKTUALIZOVÁNO Za teroristickým útokem v Manchesteru, při němž zemřely i děti školou povinné, stojí dvaadvacetiletý Salman Abedi, který ač má libyjské předky, se narodil již v Anglii. Policie, jež včera provedla razii v místě jeho bydliště, prověřuje, zda jednal sám a ve vazbě již má dalšího muže, pravděpodobně Salmanova bratra. Ostatně, zjistilo se, že celá rodina byla nedávno v Lybii...

Mladík, jenž má libyjské předky, se již narodil v Manchesteru. Pochází z několika sourozenců, jak uvedla BBC, měl nejméně tři. Všichni však již žili v Anglii. Podle The Telegraphu přišli Salmanovi rodiče z Libye jako uprchlíci. Policie provedla zátah na jednom z míst, kde rodina žila - na manchesterském předměstí Fallowfield. Podle sousedů z oken domu někdy vlály libyjské vlajky. Nebylo to však jediné místo, kde rodina žila.

Byl to takový tichý hoch?

„Byl to takový tichý hoch, vždy měl ke mně velkou úctu,“ zaznívá v britských médiích svědectví muže, jenž Salmana Abediho znal. „Je to pro mě tak neuvěřitelné, že to udělal,“ dodal. Mladík do Manchesteru dorazil podle všeho vlakem. Počkal prý na závěr koncertu a následně na sobě odpálil bombu, již měl v batohu. Policie nyní prověřuje, zda muž jednal sám. V souvislosti s útokem zatkla již tři podezřelé.

Co již víme o Abedim?

Dvaadvacetiletý Salman Abedi, jenž stojí za pondělním útokem v Manchesteru, se narodil libyjským imigrantům prchajícím před Kaddáfího režimem. V Manchesteru strávil své dětství a chodil zde do školy, studoval také na Salfordově univerzitě.

Okolí ho popisuje jako průměrného teenagera, který fandil fotbalu a stýkal se s ostatními členy libyjské komunity, stejně tak další členové jeho rodiny. „Salman byl takový tichý mladík, to mě zaskočilo, jeho bratr Ismail byl introvertní, ale on byl klidný,“ uvedl pro Guardian jeden z místních. Podle sousedů Abediho rodina vyvěšovala libyjské vlajky a docházela do místní mešity. Objevují se však i jiná svědectví, podle kterých byl Abedi nebezpečný, se sklony k extremismu. „Nejsem tím překvapený, zdálo se mi, že se hněvá. Viděl jsem to v jeho obličeji, když jsem mluvil o Islámském státu,“ uvedl pro Daily Telegraph imám Mohammed El-Saeti. Abediho rodina navštěvovala mešitu v Disbury, do které on sám docházet přestal.

Abedi na snímku z Twitteru

Policie nyní vyšetřuje, zda Abedi útočil sám či nikoliv. V této souvislosti se v médiích objevila zpráva, že byl zatčen další 23letý muž, kterého policie zatkla při zásahu ve čtvrti Whalley Range.  

Nejmladší zveřejněné oběti bylo osm let

Abedi při bombovém útoku zabil kromě sebe dalších 22 lidí a 59 zranil, mezi oběťmi jsou i nevinné děti. Policie uvedla, že dalších 120 lidí utrpělo zranění.

V současné době je známa totožnost jen sedmi z 22 obětí. Jsou mezi nimi i mladé dívenky, té nejmladší, žákyni základní školy Saffie Rousos, je osm let. Zemřela také patnáctiletá Olivia Campbell, osmnáctiletá Georgina Callander, jež byla identifikována jako první, osmadvacetiletý John Atkinson a dvaatřicetiletá Kelly Brewster. Smrt v manchesterské hale nalezly také dvě matky, Alison Howe a Lise Lees, jež si přišly vyzvednout své dcery z koncertu. Kromě těchto již známých jmen by mezi oběťmi měli být také nejméně dva Poláci.

Hrdinou se paradoxně díky útoku stal místní bezdomovec Steve. Ten se totiž ihned po explozi snažil zachraňovat životy zraněných. Jak pak uvedl pro ITV News, i když je bezdomovec, pořád je člověkem. „Neznamená to, že nemám srdce,“ řekl. Podle jeho slov jednal instinktivně. „Bylo tam hodně dětí, které křičely a plakaly. Spousta krve,“ popsal. Vytahoval pak například šrapnely z bomby, které zůstaly v končetinách i tvářích zraněných.

Milí muslimové,

díky tomu, že se zuřivě mydlíte mezi sebou plus vyvážíte pilně jednu odnož své víry do zahraničí, občas za pomoci podomácku vyrobených, ale docela účinných bomb, jako byla ta pondělní v Manchestru, i ti mezi námi, které náboženství nezajímá ani za mák, se již poučili. Že se jako muslimové dělíte na dvě větve, sunnity a šíity, přičemž sunnité jsou muslimové, kteří po Mohamedově smrti uznali za nástupce Abú Bakra a oddělili se tak od šíitů, kteří za nástupce považovali člena jeho rodiny – zetě Alího. Sunnité že tvoří 75–90 % všech muslimů a většinu mají ve všech muslimských státech s výjimkou Iráku, Íránu, Ázerbájdžánu, Ománu a Bahrajnu. Většina muslimů žijících v evropských zemích patří rovněž k této větvi. Takže je vás, nevím, miliarda?

Také víme, že teroristé se rekrutují z islámských fundamentalistů, požadujících návrat ke kořenům islámu z doby proroka Mohameda. Ti chtějí také zavést právo šaría a tvrdí, že jen původní interpretace islámu očištěná od všech pozdějších vlivů je správná, což vede k tomu, že v nejextrémnějších případech označují za ostatní větve islámu za rouhačské. To je tak zvaný salafismus,  jeden z novodobých směrů islámu. Salafismus je považován za nebezpečnou ideologii vedoucí k potlačení práv a svobod nevěřících, protože jeho cílem je nastolení teokratické diktatury. Ten se, aby to nebylo tak snadné, překrývá s wahhábismem, což je sunnitská fundamentalistická forma islámu a… státní ideologie Saúdské Arábie. Mno, dost to připomíná náboženské války katolíků s protestanty, které zmítaly Evropou pomalu tři století. Jen si dovolím poznamenat, že to skončilo někdy v sedmnáctém století…

Takže, ok, šíité jsou z toho, dejme tomu, venku. Ale vy, milí sunnité, byste měli říci rázně a jasně DOST. A rázně a jasně sdělit, že teror se neděje ve vašem jménu. Jinak, račte prominout, mnozí Evropané, kterým dělá problém tato jemná věroučná rozlišení pobrat (ostatně, také nevědí, jaký je pořádně rozdíl mezi katolíkem a evangelíkem, ti ale nikoho nevraždí, že), vás hodí do jednoho pytle a označí za teroristy všechny. A nenechte se mýlit. Tihle Evropané vypadají tak mírumilovně až pitomě, někteří z nich pod vlajkou multi kulti vám dokonce tak skáčou na špek, až se z toho můžete smíchy potrhat, jenže… Ta trpělivost jednou dojde. Pak se z beránků stanou lvi. A jestli nechcete, aby vás ten lev sežral, dejte rychle vědět celému světu, že vy teroristé nejste. A zatraceně rychle se od nich distancujte.      

Anna Vančová, Lenka Sloupová 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace