Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K útoku v Manchesteru se přihlásil Islámský stát a policie zatkla prvního podezřelého. Nové informace

23.05.2017
K útoku v Manchesteru se přihlásil Islámský stát a policie zatkla prvního podezřelého. Nové informace

Autor: Youtube, repro

Popisek: Teroristický útok v Manchesteru

To, že se k útoku přihlásil Islámský stát (IS), nemusí nutně znamenat, že jde o čin muslimského teroristy; všichni jen čekáme, kdy se IS přihlásí k orkánu orkán Kyrill... Přesto to značně zvyšuje pravděpodobnost, že je tomu opravdu tak. Policie zatím jen oznámila, že zatkla podezřelého, třiadvacetiletého muže z jižního Manchesteru. Což pro změnu neznamená, že jde o rodilého Brita; může to být Pákistánec nebo klidně třeba Eritrejec. V Anglii totiž žije spousta imigrantů muslimského vyznání, původem od Afghánistánu po Afriku. A každé větší město má svou no go zónu, místo, kde žijí imigranti, legální i ilegální, a kam pro bílého muže, a obzvláště ženu není radno chodit... Co dosud víme?

Krátce po poledni bylo také zveřejněno jméno první oběti manchesterského masakru. Je jí Georgina Gallander. Dívka zemřela při převozu do nemocnice.

Téměř ihned po útoku se zvedla vlna solidarity. Lidé vybírají peníze na pomoc pozůstalým, BBC informovala o tom, že se již podařilo vybrat přes 23 000 liber. Hlásí se také dárci krve. Tým Manchesteru United uctil oběti minutou ticha. Za hrdinku je na sociálních sítích považována Britka Paula Robinson, která po výbuchu odvedla 50 zmatených a vyděšených dětí do bezpečí hotelu.  

Policie prohledává byt podezřelého

Již dvaadvacet mrtvých a 59 zraněných (mezi zraněnými je 12 dětí mladších 16 let) má na svědomí útok sebevražedného atentátníka. Policie potvrdila, že šlo o teroristický útok, sebevražedný atentátník měl jednat sám. Před halou v anglickém Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande, odpálil improvizované výbušné zařízení. Podle BBC nejmladší oběť sebevražedného atentátníka chodila na základní školu. Guardian píše, že jde o osmiletou Saffie Rose Roussos.

Policie právě prohledává byt na ulici Carlton Road, kde žil atentátník, který se odpálil před arénou. Lidé ze sousedství pro Guardian uvedli, že bytový komplex byl postaven před dvěma lety a žili v něm převážně přistěhovalci. Korespondent BBC Gordon Corera spekuluje na Twitteru o tom, že atentátník přímo k Islámskému státu nepatřil, ale pouze se inspiroval. Islamisté na Telegramu uvedli, že útok spáchal „voják chalífátu", což spíše než přímý útok Islámského státu ukazuje právě na pouhou inspiraci některého ze sympatizantů radikálů. K útoku se tedy přihlásil Islámský stát, což uvedla to agentura Reuters. IS se k odpovědnosti přihlásil skrze své obvyklé komunikační kanály v aplikaci Telegram.

Policie údajně zná totožnost atentátníka, zatím ji nezveřejnila. Zatkla také dva další podezřelé, kteří jsou ve vazbě, a v prohledávaném bytě atentátníka policie provedla kontrolované odpálení náloží. Do Manchestru právě dorazila premiérka Theresa May s členy svého kabinetu. Chystá se další schůzka krizové Kobry.

Útok na Velkou Británii je zároveň útokem na nás

Svou soustrast vyjádřil britské královně již také prezident Miloš Zeman. „S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o útoku v koncertní hale v Manchesteru, který si vyžádal na dvě desítky obětí na životech a mnoho zraněných. Jsem znepokojen nárůstem násilí, nenávisti a bezcitnosti, který v posledních letech zasáhl Evropu. Skutečnost, že byl útok v Manchesteru cílen na děti a mladistvé, je šokující a pobuřující,“ napsal s tím, že útok na Velkou Británii je zároveň útokem na nás, potažmo na celou Evropu.

„Celý národ je šokován smrtí a zraněním tolika lidí,“ reagovala na útok v Manchesteru britská panovnice Alžběta II.

Lidé na zemi byli rozdrceni

Svědectví z místa útoku přibývá. „Když jsme vycházeli z haly, uslyšeli jsme ohlušující ránu. Lidé se valili ze schodů a padali na zem. Lidé na zemi byli rozdrceni,“ uvedla pro BBC matka jedné z dívek.

„Najednou jsme viděli velký záblesk, ozvala se rána a vyvalil kouř,“ řekl pro deník Daily Mail jeden ze svědků. „Cítil jsem bolest v ruce a noze. Moje žena řekla, že si potřebuje lehnout. „Utrpěla zranění žaludku a zřejmě má zlomenou nohu.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace