Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prý kulturní divize Agrofertu Kryštof. To je nejmírnější nadávka, která letí na Krajča a jeho kapelu. Pražská kavárno, je to hloupé, věř mi

21.05.2017
Prý kulturní divize Agrofertu Kryštof. To je nejmírnější nadávka, která letí na Krajča a jeho kapelu. Pražská kavárno, je to hloupé, věř mi

Foto: Facebook

Popisek: Richard Krajčo

Co se stalo? Andrej Babiš uspořádal v sobotu na svém Čapím hnízdě rozlučku s ministerstvem. Přesněji, pozval ministerské na dlouho předem plánovanou akci – oslavu pětiletého výročí Nadace Agrofert. Babiš předpokládá, že již příští týden jeho funkci převezme Ivan Pilný, tak přizval své kolegy z Ministerstva financí, ale také třeba postižené děti na zábavné odpoledne. Samozřejmě sklidil kartáč a la, že své průšvihy skrývá za hendikepované… A protože účastníkům zahrála kapela Kryštof, která s Babišem, respektive Nadací Agrofertu dlouhodobě spolupracuje, schytal to i Krajčo. A proč mám za to, že tak zvaná Pražská kavárna touto ´uličkou hanby´ pro muzikanty škodí hlavně sama sobě?

Předesílám, že uvedu jen ty slušné oponenty, ty, co jsou vulgární, nechme pro tentokráte být (tam je totiž krystalicky jasné, že dělají ´své´ věci medvědí službu). „Hele, Prchal začal psát texty pro Kryštofa!“ Tweet, který naráží na „novináře ve službách Babiše“. Marek Prchal je šéf divize nových médií ANO. Zabývá se marketingem, reklamou a kampaněmi. Před hnutím ANO spolupracoval i na předvolební kampani TOP 09. Publikuje a komentuje na serveru Mediář.cz. Toto jsme o něm zjistili na webu Hlídací pes.org, který tyto ´zrádce národa´ přehledně popsal a abecedně seřadil. I Jindřich Šídlo si omočil: „Sleduji přímý přenos z Festivalu politické písně Čapí hnízdo,“ tweetoval a přidal odkaz na Facebook, kde běžel z té Babišovy trachtace přímý přenos.

Andrej Babiš s partnerkou Monikou nadšeně tleskají do rytmu, když hraje Kryštof

Hloupí muzikanti?

Svobodné fórum.cz pod vše vypovídajícím titulkem zase napsalo: ´Kulturní divize Agrofertu Kryštof se hádá s fanoušky kvůli Babišovi a vytahuje OKD´. Pro ty, kdo tento web až tak nesledují, je třeba dodat, že nyní velmi podporuje Sobotku, který se podle nich ve vládní krizi zachoval nečekaně statečně. „Kapela Kryštof se svou servilitou k Andreji Babišovi zdiskreditovala už dávno. Richard Krajčo sice dříve podporoval mnoho různých politiků, ale Agrofert má peněz nejvíc, tak se za ně dají pořádat Kryštof Kempy i různé jiné akce. Stačí tam Babiše nechat chvíli prodávat zmrzlinu. A když se do vás i tak fanoušci pustí v den, kdy hrají na Čapím hnízdě koncert pro zaměstnance ministerstva financí, prostě jim to vysvětlíte na Facebooku. O trochu méně obratně než Marek Prchal, ale co,“ píše Svobodné fórum.cz.

Kryštof na Čapím hnízdě

A to, co k tomu napsal Kryštof na svých stránkách, označuje Svobodné fórum posupně za „moudro o stavu české politiky od roku 1989“.  „Víte, Pavle, my radši politiku neřešíme, protože pak bychom museli studovat všech těch skoro 600 firem s korun. dluhopisy, museli bychom zjišťovat, kdo ty zákony schválil, řešit třeba tunely OKD, 40 tisíc hornických bytů, dotace za ministrování pana Karla pro jeho Orlík sro, privatizace Becherovky, kupónovou privatizaci, solární tunely, nedejbůh ROP severozápad, IZIP, Agrobanku, Bohemia banku a taky momentálně zablokované účty ČR v zahraničí kvůli prohrané arbitráži okolo Diag Human. A to radši nechceme ani vědět, museli bychom litovat všech dní od revoluce a tak jen hrajeme a pomáháme,“ píše na svou obhajobu Krajčo a jeho kapela.

A jako rodák dodává: „Pane Diviš, a horníkům těch vytunelovaných 110 miliard a 40 tisíc bytů za korunu (u nás na Ostravsku) vám líto není  a to udělal kdo? Někdo, kdo teď v politice normálně funguje, že? Nepodepsal to pan premiér náhodou? A to je jedna věc – ještě nějaké věci byste rád kromě té miliardy?“

Jedině Nadace Agrofertu si nebere nic

Když na profil Kryštofů někdo přidal článek týdeníku Echo24, kde se o koncertu na Čapím hnízdě informovalo, dozvěděl se následující: „Máme reagovat na to, o čem píší? Opravdu? Ano, zahrajeme na půl roku domluvené akci pro Nadaci Agrofert, pro nadaci, s níž jsme už i spolupracovali a ta spolupráce tehdy začala tak, že jsme si vymysleli projekt, ve kterém se nakonec vybralo 3 mega. Protože sami nadaci nemáme, museli jsme to dělat přes někoho a zjistili, že většina nadací si chce nechat 20, 30 některá 50 procent z vybrané částky. Hrozilo, že minimálně 600 tisíc od fanoušků se nedostane tam, kam má, a jedině NA řekla, že nechce nic :-), to byl první důvod spojeni,“ píší hudebníci. „My se tady nebudeme hádat kvůli stromku, my totiž vidíme i ty lesy. Už jste byl žádat demisi pana Sobotky, požadujete trestní stíhání, děláte sbírky pro rodiny horníků a důchodce, co bydlí v těch hornických bytech a protestujete u „dotačních“ rybníků knížete? Ne? Pak nás už vaše výkřičky nezajímají.“

Proč to je, milá Pražská kavárno, hloupé

Přesněji, kontraproduktivní, to jest, funguje to přesně opačně, oponenty rozdráždíš, nepřesvědčíš. Opět musím na úvod něco důležitého napsat. A totiž, kde v těchto sporech stojím já. Na mostě, který se klene nad rozbouřenými vodami, poeticky řečeno. Poslouchám s otevřenou myslí argumenty obou stran a tu dám za pravdu tomu, tu onomu. Odmítám se (alespoň zatím) postavit na barikádu jedné či druhé strany, dokonce nestavím ani barikádu vlastní. K věci: Je to hloupé, třeba tento útok na Kryštofa. Pokud tedy chceš, milá Pražská kavárno, vůbec oponenty oslovit. Pokud jen přesvědčuješ přesvědčené a jsi si toho dobře vědoma, pak je to asi ok.

Pokud se totiž chceš vytasit s argumenty, na které by ´druhá strana´, říkejme jí třeba ´venkovská hospoda´, mohla slyšet, tak pak ne takto. Ty jsi totiž de facto označila názorové odpůrce za hlupáky, kteří nedosahují tvých intelektuálních výšin. Ale kloudný, věcný argument? Kde nic, tu nic. Zato Kryštof argumentuje, srozumitelně a jasně. Říká, že s Nadací Agrofertu se spojili, protože jako jediná si z vybraných peněz nic nebere. Protiargument? Mohl by býti třeba tento: Bodejž by si brali, když nás všechny obrali na dotacích od státu o minimálně pět miliard korun. To se jim pak snadno dělá líbivá nadační politika, že.

14 milionů pro hasiče, ale…

Kde jsem to číslo vzala? Z Respektu: „V roce 2014 byly všem společnostem Agrofertu podle neoficiálních čísel odpuštěny daně ve výši 1,476 miliardy korun. Tato suma zřejmě nikomu nic neřekne, pokud není s něčím srovnána. Tak tedy o rok předtím – v době, kdy podnikatel Babiš nebyl ministrem financí a vlivným politikem - nedostal Agrofert ani jednu daňovou výjimku. A za předchozích patnáct let dal stát (ministerstvo financí) Agrofertu daňové úlevy ve výši 2,15 miliardy,“ píše se zde. Sečteno: 3 a půl miliardy, pár tisíc sem, pár tisíc tam.

A ještě dotace. „Agrofert přiznal za loňský rok, že na dotacích z Evropské unie i Česka získal v roce 2014 dotace ve výši 955 milionu korun.“  4 a půl miliardy na úkor státu, respektive nás všech daňových poplatníků, jen do roku 2015. Oproti tomu stojí výdaje Nadace Agrofertu, jehož oslava to mimochodem oficiálně v sobotu byla („Oslava půlkulatého výročí Nadace AGROFERT proběhne v sobotu 20. května 2017 na farmě Čapí hnízdo,“ stojí na stránkách NA). Celkové výdaje nadace jsem tam nenašla, ty skrývají za pár čísel: Podpora pro 196 hasičských sborů v celkové částce 13 759 527 Kč; sportování ve více než 100 Sportovních centrech Nadace AGROFERT pro téměř 3700 dětí; příspěvek na celkem 348 měsíců intenzivní rehabilitace pro osoby s hendikepem a tak dále a tak dále. Skoro 14 milionů pro hasiče, to je pěkné, ale oproti čtyřem a půl miliardě?

Ať žijí herci?

Už v listopadu ´89 mi to přišlo trochu blbé. Dělat z umělců svědomí národa. Je to, mírně řečeno, pokrytecké a trochu srábkovské. Herci a zpěváci mají politické názory jako každý občan. A ty mají stejnou váhu, ne větší, ne menší. Jednoduše řečeno: Kdo si to chce rozdat s Babišem, ať tasí argumenty na Babiše a nebere si jako rukojmí kapelu. A ´Boromir´ Sobotka? Nepřítel mého nepřítele je můj přítel? Opravdu? A neměli bychom vůbec všichni trochu tlumit vášně, ať někoho neklepne pepka? Vždyť volby, svobodné volby, podotýkám, jsou již za dveřmi. Přece se tu kvůli tomu nepozabíjíme, jak poznamenal na Facebooku trochu nešťastně můj kamarád Kamil Obluk po nějaké neplodné diskuzi s příslušníkem pražské kavárny. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Anna Vančová

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace