Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Únava, beznaděj, pořád větší šikana státu. Nejsmutnější rozhovor s Tomášem Hanákem, tohle si, ´pánové nahoře´, přečtěte

19.05.2017
Únava, beznaděj, pořád větší šikana státu. Nejsmutnější rozhovor s Tomášem Hanákem, tohle si, ´pánové nahoře´, přečtěte

Foto: Pamatky.cz

Popisek: Tomáš Hanák u své hospody Zastávka v Nižboru

Oblíbený herec a „Sklepák“ Tomáš Hanák to vzdává. Na webu Lidovky.cz oznámil, že po letošní sezoně skončí jeho restaurace Zastávka Nižbor. Co zatím stojí? Proč se tak Hanák rozhodl? Stát prý podnikatelům v téhle zemi nepřeje. Proto zavírá.

V rozhovoru pro týdeník Respekt se dozvídáme, že Hanák cítí ohromnou únavu a beznaděj. Je mu šedesát a prý už ho nebaví na vlastní kůži pociťovat stále se zvyšující tlak státu, který je, řečeno jeho slovy „maskovaný slovy o nových dětských hřištích a berlích zdarma“.

Moc ideálů mu už prý nezbylo

Viníkem tohoto stavu není podle známého herce jen ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale i taková ta „demokracie po našem“. „Někomu se slova "plíživá ztráta svobody" zdají přehnaná.  Stát mi ale nařizuje už prakticky všechno, netřeba vyjmenovávat – proč se nám vlastně ještě říká soukromníci, když nám naše soukromé podnikání a pomalu i naše soukromí řídí stát? Velký bratr z odd. Blahobytu je pořád větší,“ popisuje Tomáš Hanák v rozhovoru pro Respekt a pokračuje: „Jak chcete přimět lidi platit daně dobrovolně, když vidí či tuší, jak s jejich penězi hospodaří stát a jeho příbuzní?  I za berle zdarma lze postavit mnoho chat velikosti Southforku.“


V lokále už samozřejmě elektronickou pokladu mají. Podle Hanáka prý je „intergalaktická švanda“ i to, že musí zdaňovat i spropitné a člověk by se prý nejraději odstěhoval. Prý zdražovat nechtěli, ale budou muset. „Zastávka neměla být fabrika na peníze, chtěl jsem jediné: aby neprodělávala -  já se opravdu zcela bezstarostně uživím jako kašpar. Zastávka byl idealismus, romantika, chuť starat se sám a být za sebe odpovědný. Bohužel, jak se zdá, ve špatné době a v zemi, které už moc ideálů nezbylo... Snad kromě  - každá třetí půlka kuřete zdarma," říká pro Respekt.

Hurá na pracák a na ryby

Podle něj ale mnoho provozoven zavře, koho by prý bavilo plnit další nařízení a směrnice a hlásit včas jejích splnění nebo platit penále za půldenní zpoždění platby poplatku za možnost splnění nařízení. „A přicházet o nervy a o dny a měsíce života? To radši hurá na pracák a na ryby, jaký div? Ale kupodivu je pořád hodně lidí, které prostě samostatné podnikání láká, které baví pěkně naservírovat jídlo, dát na stůl kytku, načechrat hostům peřinu. Takže někdo to zase bude zkoušet, což stát potěší, protože po zavedení JEVD (Ještě Efektivnější Výběr Daní) bude mít erár přebytek a státní zakázky se rozjedou na plné koule. A naprázdno běžící bagry tak budou stát na každém metru kanálu Vltava – Volha, na jehož stavbu zkusíme získat dotace EU,“ říká Hanák v rozhovoru pro Respekt.

Sice si nejdříve s manželkou pohrával s myšlenkou nějakého kolektivního odporu, ale nějaké palce nahoru na sociální síti jsou prý k ničemu. V tom našem rybníčku to podle něj nemá význam. Hodně ho ale překvapily diskuze, které vyvolal ohlášením koncem svého podniku na již zmiňovaném serveru lidovky.cz. On se prý do ničeho necpal, redaktoři mu zavolali sami. Hanák se sám diví, kolika lidem promluvil z duše. „Přitom to samozřejmě není nic nového: můj pocit vám potvrdí, myslím, naprostá většina samostatně podnikajících lidí. A nejen těch, jsem radním v Nižboru, naše skvělá starostka vám může citovat desítky totálně absurdních povinností a příkazů, kterými musí ztrácet drahocenný čas. Zase ten pocit nedůvěry a podezírání ze strany státu. Už jsme otupení, unavení, omletí,“ popisuje Hanák v Respektu.

Už mu dochází humor

Herec popírá, že jsou jeho současné kroky účelové. Je prostě jen nespokojeným občanem, který veřejně sděluje své názory. „Marnost vítězí. Hmm, možná tip na heslo na prezidentskou standartu?“ říká ironicky.

Z té skepse by se prý ještě dokázal dostat. Ale to jen tehdy, kdyby se prý objevila nějaká smělá a hrdá vize, idea pro tuhle zemi a to třeba i dlouhodobá. „Mít čemu věřit. Mít na co být opravdu hrdý, nejen na Jardu Jágra, který podniká na Floridě (protiútoky). Sám a rád bych nosil daně na berňák, kdybych věděl, že opravdu půjdou na moderní školství, na platy učitelů s ideály, na výchovu, sebevědomou armádu, na důstojné vyřešení romské otázky, na sociální bytovou výstavbu,“ říká v rozhovoru v týdeníku Respekt.

Sám sebe Hanák pokládá za občana, který stále zachmuřeněji hledí do budoucna a to prý bez ohledu na rostoucí HDP. Prý to od něj není žádná „sklepáčtina“ - humor mu už opravdu dochází. „Vlastně i veselá společenská nebo politická satira ve Sklepě je trochu smutná. Zasmát se, potěšit se, že v TOM nejsme sami a ráno se do toho zase probudit. A pak v tom umřít. Ale tím jsme přece legendární odnepaměti - hleďme, tak přece něco, nač být pyšnými,“ uzavírá. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek