Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč ta zdvižená obočí? Prezident pronesl bonmot o novinářích a všichni jsou auf. Zeman musí solit fóry, kdyby na pivo nebylo

14.05.2017
Proč ta zdvižená obočí? Prezident pronesl bonmot o novinářích a všichni jsou auf. Zeman musí solit fóry, kdyby na pivo nebylo

Autor: Hana Brožková KPR

Popisek: Miloš Zeman a Vladimir Putin

Prý na společnou strunu ohledně novinářů si zabrnkali ruský prezident Vladimir Putin a česká hlava státu Miloš Zeman. Oba se setkali v Číně. První o tom napsalo Aktuálně.cz. Jenže když si dobře prohlédnete to video, třeba na Facebooku ČT 24, zjistíte, že na rozdíl od Putina Zeman žertoval, zatímco ruský prezident zachoval poker face.

Co se stalo? Miloš Zeman je na návštěvě Číny, kde se setkal i s Putinem. Když přicházeli Putin se Zemanem mezi novináře, český prezident zavtipkoval. „Novinářů je příliš, měli by se likvidovat,“ řekl Zeman při příchodu mezi novináře Putinovi. „Likvidovat je není třeba, ale omezit jejich počet je možné,“ opáčil Putin. Slova obou státníků zachytil na video novinář ruského listu Komsomolskaja pravda Dmitrij Smirnov. Rusko přitom dlouhodobě patří k pro novináře nebezpečným zemím, o život zde přišly již desítky žurnalistů, o tom žádná… Dle očekávání všechna naše internetová média se již stihla pohoršit. Nás to nepohoršuje, my víme, že pro bonmot, jakýkoliv, povedený, i ten méně dobrý, by český prezident přes plot skočil, hůl sem, neuropatie tam.

„Není třeba. My všichni rozumíme jakémukoli ruskému dialektu," řekl také Zeman na Putinův dotaz, zda se bude překládat. Výroky na okraj jednání zachytil zmíněný Dmitrij Smirnov, který se na svém twitterovém účtu věnoval zajímavostem ze setkání, jehož se v ruské delegaci zúčastnil také ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zeman ho při vítání s ruskou stranou oslovil v narážce na jeho lásku ke kouření a zákazy vyhlašované v Rusku. „Vy jste, pane ministře, kuřák stejně jako já. I když váš prezident kouření zakazuje," řekl Zeman. Putin jen stručně opáčil: „Nedoporučuji." Novinář Smirnov schůzku Zeman-Putin ohlásil na Twitteru větou: „Začalo setkání Putina se Zemanem: nejveselejší bilaterálka na pekingském fóru".

Dřel jako kůň a kauza Kajínek

Prezident Miloš Zeman zamíří do Ruska, kam ho na státní návštěvu pozval Vladimir Putin při jejich nedělním setkání v Pekingu. V čínské metropoli se na summitu k nové Hedvábné stezce setkal také s generálním tajemníkem OSN, který prý hodlá prosazovat Zemanem žádanou antiteroristickou rezoluci. Prezident se vyjádřil i k domácí politické krizi. „Dřel jsem jako kůň,“ vypůjčil si Zeman větu Petra Nečase (vtipné je, že právě expremiér je součástí prezidentského doprovodu, letěla s ním i dvě letadla podnikatelů; Nečas podle Blesk.cz zastupuje českou firmu, která s Čínou podniká v oblasti zdravotnictví, ostatně v Číně je se Zemanem právě i Paroubek) coby o tehdejší šéfce svého kabinetu. Prezident tak chtěl vystihnout svůj náročný program během pobytu v Číně (a rýpnout si do Nečase, podle nás).

Dosud promluvil na obřím mezinárodním fóru k projektu nové Hedvábné stezky, jednal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, ruským prezidentem Putinem, šéfem Organizace spojených národů či šéfem největší banky světa, čínské ICBC, která vstupuje na český trh… Prezident Zeman v reakci na projekt nové Hedvábné stezky odmítl, že by Čína chtěla vyvážet na Západ své pojetí lidských práv. „Přístup k lidským právům se nevyváží. To platí oběma směry,“ řekl.

In dubio pro reo

A vyjádřil se také k domácímu dění. V reakci na novinářský dotaz k chystanému udělení milosti pro Jiřího Kajínka, konkrétně zda touto milostí neporušuje svá vlastní pravidla, Zeman upozornil, že každé pravidlo má svoji výjimku a tou je Kajínek. Dodejme, že v jeho případě panují od počátku pochybnosti o jeho vině a kvalitě soudu, nepodařilo se obnovit proces a Kajínek celá desetiletí trvá na své nevině. Zeman také citoval starou římskou zásadu ´in dubio pro reo´ (v pochybnostech ve prospěch obviněného), což je právní zásada, která stanovuje povinnost soudu rozhodovat ve prospěch obžalovaného, pokud o jeho vině existují pochybnosti, které nelze odstranit. Mimochodem, je třeba ocenit skvělý titulek k tomuto, jenž publikoval server ECH0 24 - ´Milošť Kajínkovi´ (byť s obsahem až tak nesouhlasím, tohle se povidlo).

„V rámci své kompetence jsem se rozhodl a kvůli pochybnostem považuji za nezbytné tuto milost udělit. Mimochodem, četl jsem zase několik hlupáčků, kteří tvrdili, že tím něco překrývám, konkrétně vládní krizi. Chci konstatovat, že tento úmysl jsem v zásadě oznámil na setkání s občany v Čáslavi v době, kdy ještě žádná vládní krize nebyla,“ uvedl Zeman. K Sobotkovi, který ho na svém Twitteru popohání, aby přijal jeho odvolání Babiše, se zatím nevyjádřil.

Schillerová ANO

Miloš Zeman by se neměl vyjadřovat k návrhům, které nemá na stole a konečně odvolat ministra financí Andreje Babiše, uvedl premiér na svém Twitteru jako reakci na článek serveru Echo24, podle kterého by prezident akceptoval návrh hnutí ANO nominovat na ministryni financí Alenu Schillerovou. K té se ale dosud sám Sobotka nevyjádřil, učiní to až v pondělí a případně teprve poté by mohl být návrh předložen prezidentovi. Zeman se ke jménu Schillerové vyjádřil v Pekingu. Zároveň poznamenal, že pokud by premiér Schillerovou jako ministryni nenavrhl, měla by být vypovězena koaliční smlouva. Na místě předsedy ANO Andreje Babiše by tak již dávno učinil a začal by razantní předvolební kampaň. Premiér Sobotka sdělí svůj názor na nominaci dosavadní náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové do čela resortu koaličním partnerům v pondělí ráno před jednáním kabinetu, což též  sdělil dnes na Twitteru.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Anna Vančová

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace