Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Vyhodit se do luftu, to dělají už jen muslimští břídilové. Fesťáky, fotbalové zápasy, velké fabriky… hrozba apokalypsy číhá ve vzduchu. Dron. A režisér Strach…

10.05.2017
Vyhodit se do luftu, to dělají už jen muslimští břídilové. Fesťáky, fotbalové zápasy, velké fabriky… hrozba apokalypsy číhá ve vzduchu. Dron. A režisér Strach…

Autor: Pixabay

Popisek: Dron, ilustrační foto

Člověk si jde v Německu na zápas fotbalové Bundesligy a místo toho, aby sledoval dění na hřišti, poohlíží se po létajících dronech. Říkáte si, co to tu plácáme? Bohužel je to realita. Spolkový kriminalistický úřad v Německu (BKA) totiž varuje před zneužitím dronů k teroristickým útokům, informoval o tom článek na serveru euro.cz.

Podle úřadu prý mohou být ohroženy návštěvníci fotbalových utkání a nejrůznější koncertů pod širým nebem. Dá se s tím ale skutečně něco dělat? Jak píše euro.cz, riziko útoků bezpilotních letadel na civilisty je stále podceňováno. „Orgány trestního řízení vyvíjejí ve spolupráci s výzkumnými a průmyslovými subjekty společné řešení,“ uvedl úřad BKA pro Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

Měli by mít vůbec lidé ke koupi dronů přístup? V článku na webu blesk.cz se k problematice vyjádřil i český bezpečnostní expert Andor Šándor: „Pokud by na platformu chtěl někdo navěsit nějakou výbušninu a podobně, tak je celkem snadné dron v poměrně malé výšce a na dálku ho řízeným způsobem poslat proti cíli,“ uvedl.

Máme se bát?

Německý úřad už dokonce vytvořil speciální pracoviště, které se problematikou zneužití dronů zabývá. Euro.cz ve svém článku dále uvádí: „Bude také sledovat trendy na trhu a spolupracovat s výzkumnými firmami, jak co nejlépe detekovat možné útoky dronů a jak se před nimi bránit. Zástupci výrobců mohou policii pomoci identifikovat riziková místa. Dosud se přijímala opatření na ochranu letišť. Systematická ochrana fotbalových stadionů nebo velkých koncertů pod širým nebem ale neexistuje, i když technicky to už možné je.“ Máme se tedy bát? „V Německu by se mělo mnohem více přemýšlet o ochraně před útoky drony. V tomto směru jsme pozadu,“ vysvětlil německému deníku Ingo Seebach, ředitel firmy Dedrone z Kasselu.

Dredrone je zajímavá firma, která sleduje nejnovější trendy, proto vyvíjí a prodává ochranu před drony. Jak píše euro.cz, firma se touto problematikou začala zabývat hlavně poté, co byla dronem v roce 2013 ohrožena německá kancléřka Angela Merkel. Euro.cz  uvádí ve svém článku i vyjádření Andrease Hausottera z německé firmy ASC Aerospace. „Nejsme v Německu před takovým útokem ochráněni. Potenciál ohrožení ze strany dronů je kvůli současným technickým možnostem velký. Představitelné jsou i těžké útoky,“ uvedl Hausotter.

Z budoucnosti jde strach?

Problémem je, že drony jsou stále levnější. Jednoduchý model si tak může koupit v podstatě kdokoliv. Jak euro.cz uvádí, od ledna do října minulého roku bylo v Německu zaznamenáno 61 incidentů, kdy dron ohrožoval startující či přistávající letadlo. Všechno se zkrátka uhlídat nedá, u našich sousedů je totiž přes 400 tisíc dronů a jejich číslo se stále zvyšuje.

Ani využití dronů pro doručování zásilek a balíků prý není podle expertů moc bezpečné. „Pokud pomineme fakt, že z paměti dronu by mohla být získána adresa a další citlivé údaje o doručovateli, mohlo by se jednat především o krádeže doručovaných zásilek, případně krádeže samotných dronů a jejich následné zneužití,“ říká pro blesk.cz manažer technické podpory společnosti ESET Pavel Matějíček. Svět se holt mění a další průmyslovou revoluci nikdo nezastaví.

Protože ale drony slouží i k zcela mírovým účelům, například k fotografování ze zajímavých úhlů a výšek (také je používají filmaři – Jiří Dvořák si po natáčení úspěšné pohádky Anděl páně 2 hořce stěžoval na režiséra Stracha, že je nechal s Trojanem bloudit zmrzlé ve sněhu na Šumavě a mezitím si užíval své nové hračky, dronu s přidělanou kamerou), nelze je zcela zatratit. Pokud by vás drony zaujaly více (tak nějak předpokládáme, že Krajské listy.cz nejsou zrovna oblíbenou návodnou četbou teroristů), podívejte se ZDE, jsou tu i ceny -  kolem 20 tisíc.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace