Dvojnásobný nej sexy muž celých Čech čelí dalším trablům. Došel mu humor a postihla jej únava a beznaděj. Napřed ho drtil alkohol, a teď…
06.05.2017
Foto: Facebook
Popisek: Tomáš Hanák před svou Zastávkou
Tomáš Hanák svého času vítězil v anketách o nejpřitažlivějšího českého herce a jeho obliba byla značná. Pak však jeho kariéru poznamenala závislost na alkoholu. Úspěšně se s ní popral a s romantickými ideály se pustil také do podnikání. Z bývalého zchátralého železničního skladu vybudoval oblíbenou restauraci. Ale stejně jako mnoho jiných podnikatelů se ji kvůli narůstající státní byrokracii rozhodl po sezóně zavřít.
Herec, který nedávno oslavil šedesátiny, a z pohledného, kudrnatého mladíka se změnil v charismatického, prošedivělého elegána, se před několika lety částečně stáhl do ústraní. V Nižboru, kde bydlí, si otevřel vlastní restauraci Zastávka. Tu po moři administrativních bitev a tekoucích nervů vybudoval z bývalého zchátralého nádražního skladu. Díky své originalitě i samotnému majiteli se těší zájmu mnoha hostů, kteří ji často vyhledají jen ze zvědavosti. K zvědavým klientům jsme patřili i my. Když jsme Zastávku před časem navštívili, příjemně nás překvapil nejen interiér, ale i to, že Tomáš sám vlídně obsluhuje hosty a osobně se jim věnuje.

Tomáš coby 2v1 - podnikatel i výčepní
Intergalaktická sranda
Přesto se hospodský Hanák rozhodl, že po sezóně už v jejím provozu nebude pokračovat. Serveru respekt.cz se nedávno svěřil, že už má dost státní byrokracie: „Stát mi nařizuje prakticky všechno, netřeba vyjmenovávat. Proč se nám vlastně ještě říká soukromníci, když nám naše soukromé podnikání a pomalu i naše soukromí řídí stát?“ ptal se rozčileně v rozhovoru. Podnikatel, který se celý život živí díky svému talentu a tvrdé práci a odvádí za to nemalé daně, také kritizuje, jak s penězi hospodaří stát a jeho příbuzní. Za ‘intergalaktickou švandu‘ považuje, že se nyní politici rozhodli zdanit i spropitné. Ale zdaleka nejde jenom o buzeraci státu. Podobně jako většina restauračních zařízení, i Zastávka se potýká s nedostatkem personálu. Na webových stránkách restaurace najdeme inzerát, v němž se hledá kuchař, s poznámkou: „Trable s kuchařem jsou každoročním rituálem.“
Konec romantiky a idealismu
Hanák zdůrazňuje, že vůbec nechtěl, aby se jeho restaurace stala fabrikou na peníze, byl to prý spíš idealismus a romantika, bohatě by mu stačilo, kdyby neprodělávala. A v této souvislosti také připomíná, že on sám se zcela bezstarostně uživí jako kašpar. Vůbec se však nediví těm, co své podniky zavřeli, protože už neměli nervy plnit další a další nařízení a směrnice, hlásit včas jejich splnění a platit penále za půldenní zpoždění platby. „To radši hurá na pracák a na ryby,“ říká ironicky. Nakonec smutně konstatuje, že už mu dochází humor, a nejen jemu. „Vlastně i veselá společenská satira ve Sklepě je trochu smutná,“ povzdechl si.

Stylový interiér Hanákovy Zastávky
Dobrá politická satira
A je opravdu smutné, že Divadlu Sklep, které bylo založeno před šestačtyřiceti lety, v době tuhé normalizace ve sklepě babičky Davida Vávry, také dochází humor. I když hraje dodnes a jeho Besídky jsou stále velmi oblíbené, už to zdaleka není, co to bývalo. Ale je možné, že tak, jako mu kdysi absurdita sedmdesátých a osmdesátých let poskytla mnoho inspirací, vytěží nové scénky a vtípky z intergalaktické srandy současnosti, například EET. Doufají v to i fanoušci Divadla Sklep. František například na Hanákův rozhovor zareagoval: „Jen nemnoho lidí má takový prostor a ambice ovlivňovat občany a otevírat jim hlavy, jako pan Hanák. V dnešním politickém a mediálním prostoru je takový guláš, že jen málo lidí se vyzná v tom, která informace je pravda a kde se lže, a já jsem přesvědčen, že na lidi v tomto smyslu působí ze všeho nejvíc dobrá politická satira. Myslím si, že Sklepáci mají nejvíc našlápnuto na to, aby otevírali lidem hlavy.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová