Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Láska hory přenáší, ale tohle je síla! Česká špionka odjela do Sýrie a vzala si ‘celebritu‘ Islámského státu. Jak to dopadlo?

05.05.2017
Láska hory přenáší, ale tohle je síla! Česká špionka odjela do Sýrie a vzala si ‘celebritu‘ Islámského státu. Jak to dopadlo?

Autor: archiv

Popisek: Bojovníci Islámského státu - ilustrační foto

To je teda gól. Americká zpravodajská stanice CNN uvedla šokující zprávu, kterou záhy přejala i tuzemská média. Češka, která pracovala pro tajnou službu USA, se podle informací měla zamilovat do jednoho z vysoce postavených mužů Islámského státu. A věřte nám, že to není žádná kachna.

CNN uvádí, že se jedná o osmatřicetiletou Danielu Greenovou. Ta se sice narodila v tehdejším Československu, ale vyrůstala v Německu a posléze se přestěhovala právě do USA. MF Dnes k tomu ve svém článku píše: „Zde si vzala amerického vojáka a vystudovala historii. V roce 2011 se nechala zaměstnat jako překladatelka pro FBI. Tajné službě se především hodila její perfektní znalost němčiny.“

Jak se v článku dozvídáme, v roce 2014 ji FBI nasadila na případ německého teroristy Denise Cusperta. Ten měl prý být ve službách nechvalně proslulého Islámského státu. Cuspert se pěkně vypracoval a v Německu vystupoval jako úspěšný rapper Deso Dogg. V té době to byl ale podle CNN pořád ještě normální kluk.

V jednom klipu držel uříznutou hlavu

Všechno se ale změnilo v roce 2010, kdy málem zemřel při dopravní nehodě. Na hudbu se vykašlal a začal si hrát na úplně jiném písečku. Konvertoval k islámu a v roce 2013 se vydal na podivnou ‘dovolenou‘. Odjel totiž do Sýrie a tam se mu podle CNN skutečně povedlo přidat i Islámskému státu. Podle americké zpravodajské stanice se pak dokonce objevoval na propagačních videích islamistů. „Mimo jiné v nich zpíval písně na počest Usámy bin Ládina, pohybem ruky hrozil Baracku Obamovi podříznutím hrdla, a v jednom klipu dokonce držel v ruce uříznutou hlavu,“ uvádí MF Dnes.

Odjela do Sýrie a vzala si ho

Podle CNN případ sledovala právě Greenová a musela podrobně prozkoumávat jeho aktivity na internetu. Bohužel se ale později zjistilo, že s ním komunikovala i přes jeden kanál, o kterém neměla FBI ani potuchy. A jak už tušíte, skutečně se do islamisty zamilovala. CNN ve svém článku dále uvádí, že v roce 2014 měla Greenová odjet na dovolenou za rodinou. V Německu ale nezůstala a odletěla do Sýrie, kde se za Cusperta provdala, přestože v USA měla stále manžela. Podle CNN však už za měsíc velmi litovala toho, co udělala.

V jednom z mailů ze Sýrie Greenová píše: „Je to tady tvrdé. Nevím, jak dlouho tady vydržím. Už na tom ale nezáleží, je moc pozdě...“ I přes hrozbu dlouhého vězení se rozhodla do USA vrátit. Díky tomu, že s vyšetřovateli úzce spolupracovala, dostala jen dva roky vězení. Hrozilo jí přitom zhruba třináct let za mřížemi. Už loni v létě tak byla podle CNN propuštěna. Co se stalo s Cuspertem, nikdo neví.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Antonín Pořízek

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace