Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Láska hory přenáší, ale tohle je síla! Česká špionka odjela do Sýrie a vzala si ‘celebritu‘ Islámského státu. Jak to dopadlo?

05.05.2017
Láska hory přenáší, ale tohle je síla! Česká špionka odjela do Sýrie a vzala si ‘celebritu‘ Islámského státu. Jak to dopadlo?

Autor: archiv

Popisek: Bojovníci Islámského státu - ilustrační foto

To je teda gól. Americká zpravodajská stanice CNN uvedla šokující zprávu, kterou záhy přejala i tuzemská média. Češka, která pracovala pro tajnou službu USA, se podle informací měla zamilovat do jednoho z vysoce postavených mužů Islámského státu. A věřte nám, že to není žádná kachna.

CNN uvádí, že se jedná o osmatřicetiletou Danielu Greenovou. Ta se sice narodila v tehdejším Československu, ale vyrůstala v Německu a posléze se přestěhovala právě do USA. MF Dnes k tomu ve svém článku píše: „Zde si vzala amerického vojáka a vystudovala historii. V roce 2011 se nechala zaměstnat jako překladatelka pro FBI. Tajné službě se především hodila její perfektní znalost němčiny.“

Jak se v článku dozvídáme, v roce 2014 ji FBI nasadila na případ německého teroristy Denise Cusperta. Ten měl prý být ve službách nechvalně proslulého Islámského státu. Cuspert se pěkně vypracoval a v Německu vystupoval jako úspěšný rapper Deso Dogg. V té době to byl ale podle CNN pořád ještě normální kluk.

V jednom klipu držel uříznutou hlavu

Všechno se ale změnilo v roce 2010, kdy málem zemřel při dopravní nehodě. Na hudbu se vykašlal a začal si hrát na úplně jiném písečku. Konvertoval k islámu a v roce 2013 se vydal na podivnou ‘dovolenou‘. Odjel totiž do Sýrie a tam se mu podle CNN skutečně povedlo přidat i Islámskému státu. Podle americké zpravodajské stanice se pak dokonce objevoval na propagačních videích islamistů. „Mimo jiné v nich zpíval písně na počest Usámy bin Ládina, pohybem ruky hrozil Baracku Obamovi podříznutím hrdla, a v jednom klipu dokonce držel v ruce uříznutou hlavu,“ uvádí MF Dnes.

Odjela do Sýrie a vzala si ho

Podle CNN případ sledovala právě Greenová a musela podrobně prozkoumávat jeho aktivity na internetu. Bohužel se ale později zjistilo, že s ním komunikovala i přes jeden kanál, o kterém neměla FBI ani potuchy. A jak už tušíte, skutečně se do islamisty zamilovala. CNN ve svém článku dále uvádí, že v roce 2014 měla Greenová odjet na dovolenou za rodinou. V Německu ale nezůstala a odletěla do Sýrie, kde se za Cusperta provdala, přestože v USA měla stále manžela. Podle CNN však už za měsíc velmi litovala toho, co udělala.

V jednom z mailů ze Sýrie Greenová píše: „Je to tady tvrdé. Nevím, jak dlouho tady vydržím. Už na tom ale nezáleží, je moc pozdě...“ I přes hrozbu dlouhého vězení se rozhodla do USA vrátit. Díky tomu, že s vyšetřovateli úzce spolupracovala, dostala jen dva roky vězení. Hrozilo jí přitom zhruba třináct let za mřížemi. Už loni v létě tak byla podle CNN propuštěna. Co se stalo s Cuspertem, nikdo neví.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Antonín Pořízek

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace