Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlatému slavíkovi zařídila kvartýr na Václaváku, a pak táhla s holým zadkem. O lásku i domov ji totiž obrala cílevědomá sokyně. Tajnosti slavných

05.05.2017
Zlatému slavíkovi zařídila kvartýr na Václaváku, a pak táhla s holým zadkem. O lásku i domov ji totiž obrala cílevědomá sokyně. Tajnosti slavných

Foto: repro/internet

Popisek: Jitka Zelenohorská

Byl to jeden z nejdrsnějších rozchodů v historii českého showbyznysu. Filmová Zdenička s orazítkovaným zadečkem, která měla našlápnuto na hvězdnou kariéru, tvořila s Waldemarem Matuškou krásný pár. Pak ale vstoupila na scénu Olga Blechová…

Natočila desítky filmů, nesmrtelnou ji ale udělala až role Zdeničky Svaté v oscarovém filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky. Kdo by neznal scénu, v níž Josef Somr s úžasně chlípným výrazem ve tváři razítkuje zatraceně sexy zadeček. Film udělal z nádherné Jitky Zelenohorské hvězdu světového formátu. Jenže pak se někam ztratila. Život totiž pro ni napsal tak tvrdý scénář, že by se mnohá jiná žena na jejím místě dávno zhroutila. Stíhala ji jedna pohroma za druhou. Dvakrát ji vykradli, třikrát vyhořela, jednou dokonce kvůli výbuchu, který zničil téměř vše. Tragicky zahynul její druhý manžel, prošla si krutou rakovinou tlustého střeva, absolvovala léčbu závislosti na alkoholu. Na co v životě sáhla, to se jí nepodařilo. Jednu z nejtvrdších ran jí ale zasadila sexy zpěvačka, které pak dlouho nikdo neřekl jinak než Matuškova blecha.

Nejkrásnější slavný pár

S legendárním zpěvákem Waldemarem Matuškou žila Jitka pět let. Bylo to v šedesátých letech, když se kudrnatý Walda přetahoval o prvenství v anketě Zlatý slavík s Karlem Gottem, a bezesporu tvořili nejkrásnější pár své doby. Jitka tehdy dostávala jednu filmovou roli za druhou a Waldemara potkala poprvé v roce 1964 při natáčení slavného hudebního filmu Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka Kdyby tisíc klarinetů. Padla mu do oka, jenže se jí vůbec nelíbil. „Nejdřív jsem ho nechtěla, byl pro mě starý,“ zavzpomínala.

Díky oscarovému filmu Jiřího Menzela si celý národ pamatoval její 'druhou tvář'

Díky oscarovému filmu Jiřího Menzela si celý národ pamatoval její 'druhou tvář'

Byl totiž starší o patnáct let. Byl však pozorný, milý a vtipný, a tak ji časem ‘ukecal‘. Když mu pak zakázali hraní a vystupování a ani neměl kde bydlet, přivedla ho Jitka domů. Do bytu 1+1, v němž žila s rodiči a dvěma bratry. „Naši spali v kuchyni, já v předsíni a bráchové s Waldou v pokoji. Ač jsme neměli žádné peníze, byla to krásná doba. Nakonec si ho naši oblíbili a moje babička ho přímo milovala,“ vzpomíná herečka.

On plánoval, ona makala

Zhruba po roce se konečně mohli přesunout do rozestavěného bytu. Byl to ale doslova splněný sen – v zadním traktu domu přímo v srdci Prahy, na Václavském náměstí. Jejich společné obydlí bylo ale nakonec v rekonstrukci prakticky pořád, protože Waldemar vymýšlel jedno vylepšení za druhým a od Jitky očekával, že to všechno zařídí.

Jitka a Waldemar - nejkrásnější pár šedesátých let

Jitka a Waldemar - nejkrásnější pár šedesátých let

Kam Jitka s Waldou přišli, tam budili pozornost. Waldemar byl již dvakrát rozvedený a Jitka dobře věděla, že si občas ‘užije‘ s nějakou fanynkou, příliš ji to ale netrápilo, spíš si z toho dělala legraci. Dokonce se i zasnoubili. Zpěvák prý tehdy hodil dva prstýnky do sklenice se šampaňským a požádal Jitčiny rodiče o její ruku. Jenže pak vstoupila na scénu sebevědomá bruneta, která obrátila Jitčin život naruby.

Olinka se rozhodla

Pro sexy brunetu Olgu Blechovou, polovinu tehdy známého doprovodného dua Irena a Olga, znamenal Matuška ztělesnění zářné budoucnosti ve všech směrech. Zatímco coby křoví populárních hvězd si jí sotva někdo povšiml, po boku Matušky a za zády se skupinou KTO zazářila jako sexsymbol české country. O šestnáct let starší stálice populární hudby pro ni představovala zajištěnou kariéru pohodlný soukromý život. A tak vytáhla tvrdě do boje o Waldemarovo srdce.

Olga šla tvrdě za svým a Waldemar se nezmohl na odpor

Olga šla tvrdě za svým a Waldemar se nezmohl na odpor

Známý milovník ženské krásy jejím křivkám neodolal a začal s ní tajně randit. Krátce nato pak Olga zaúřadovala velmi tvrdě – ze dne na den vyhodila Jitku z Waldemarova bytu s tím, že teď je tam paní ona. Matuška nezasáhl, přesto se ale nejspíš styděl, takže zprvu sliboval, jak se o ni postará, pomůže jí najít nový byt a nechá jí auto. Nakonec ale z toho nic nebylo, protože mu to prý Olga dost rázně vysvětlila. „Také jsem věřila, že zůstaneme přáteli, občas se uvidíme, popovídáme si, ale to se nestalo. On měl vůči mně tak černé svědomí, že se mi bál podívat i do očí,“ prozradila po letech.

Na útěku sama před sebou

Z Václaváku se Jitka stěhovala jen s kufry, některé osobní věci jí prý Blechová dokonce odmítla vydat. Dva roky pak přespávala u známých, než se jí podařilo sehnat vlastní bydlení. Matuška se mezitím s Olgou oženil, Jitka se z jeho kruté zrady postupně vzpamatovala a začala natáčet na Slovensku. Tehdy si našetřila na byt, který později v Praze koupila. Provdala se za barrandovského producenta Jana Miliče, manželství se však nevydařilo. Po rozvodu se seznámila s německým státním příslušníkem Peterem, všechno kvůli němu opustila a odešla za ním do Berlína i za cenu, že se musela vzdát herectví. Málokdo by věřil, že jedna z nejkrásnějších českých hereček pracovala v Německu jako prodavačka konfekce. Styděla se za to, a tak dlouho domů ani nejezdila.

Během natáčení dokumentu 13. komnata

Během natáčení dokumentu 13. komnata

Když už se zdálo, že se zlomyslný osud konečně unavil a nechá ji chvíli na pokoji, přišla další rána. A byla to pořádná podpásovka. Po stěhování do Berlína totiž nechala do svého pražského bytu přihlásit k trvalému pobytu svého bratra Honzu s tím, že jí ho bude hlídat. Jenže místo toho vyměnil zámky, začal byt pronajímat a vůbec mu to nepřišlo trapné, když nájem dál platila jeho sestra. Ta časem na jeho ‘podnikání“ přišla, a tak žádala vysvětlení. Jenže Honza dělal mrtvého brouka. „Soudili jsme se šest let a já z toho stresu dostala rakovinu,“ posteskla si před časem v rozhovoru pro časopis Reflex. K usmíření mezi sourozenci už nikdy nedošlo. Až třetí vážný vztah se jí konečně vydařil, u manžela Petera našla porozumění, které celý život hledala. Jenže jí ho sebrala předčasná tragická smrt. Poté už zůstala sama a žije střídavě v Berlíně a v Praze. A k herectví se už vrátit nechce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace